Çılgın ve Özgür-Hıfzı Topuz

Neyzen Tevfik’in Hayatının Anlatan Kitaplar, Neyzen Tevfik’in İle İlgili Kitaplar, Çılgın ve Özgür Kitabının Yazarı Kimdir, Hıfzı Topuz’un Çılgın ve Özgür Kitabının Konusu, Hıfzı Topuz’un Çılgın ve Özgür Kitabını Oku, Hıfzı Topuz’un Çılgın ve Özgür Kitabının Özeti, Hıfzı Topuz’un Çılgın ve Özgür Kitabından Sözler.

Hıfzı Topuz’un Remzi Kitabevi tarafından yayımlanan Çılgın ve Özgür kitabı 256 sayfadır.

Neyzen Tevfik’in romanı…

Hıfzı Topuz, bu kez inişli çıkışlı ömrü birbirinden renkli serüvenlerle geçen, Türk aydınları arasında kendine özgü duruşuyla dikkat çeken Neyzen Tevfik’in yaşamını romanlaştırdı. İstibdat ve ardından gelen Cumhuriyet döneminin ilginç kişiliklerinden biri olan Neyzen Tevfik’in tüm yaşamı, ney üflemesiyle, özgür yaşam mücadelesiyle, yergileriyle ve hatta sinema oyunculuğuyla bu biyografik romanda öne çıkıyor.

Çılgın ve Özgür’de Neyzen Tevfik’in dönemin sanatçılarıyla yakın ilişkileri de ele alınıyor. Bunlar arasında özellikle Ahmet Rasim, Şair Eşref, Mehmet Akif, Arif ve Abidin Dino, Fikret Adil, Fikret Mualla, Mesut Cemil, Necip Fazıl, Cahit Irgat tanıklıkları ve anekdotlarıyla romana renk katıyor.

Hıfzı Topuz’un Çılgın ve Özgür kitabından alıntılar:

Şimdi pek çok tekkeler tembel yatağıdır bütün. Medrese sakinleri asker kaçağıdır bütün.

Mustafa Kemal Paşa bir destan kahramanıydı.

Bugün alınları hürriyet ve medeniyet güneşiyle parlayan Türk milletinin değerini görmek istemeyenler, yakın bir gelecekte gerçekleri anlayacaklardır. Medeniyete ve yeniliğe ayak uyduramayanlar mutlaka düş kırıklığına uğrayacaklardır.

Ne büyük, ne kıymetli ruhun var.

cilgin ve ozgur kitap Hifzi TopuzBen doğduğum zaman biri çıkıp da kulağıma yeryüzünde beni bekleyen akıbetleri fısıldamış olsaydı belki derhal geri dönerdim.

Öğle namazı okunduktan sonra cemaat musalla taşının çevresinde toplandı. İmam sordu: Merhumu nasıl bilirdiniz? Cemaat hep bir ağızdan haykırdı: İyi bilirdik. Neyzen’in bir dostu bununla yetinmeyip, sözlerini şöyle sürdürdü: Çok iyi insan bilirdik. Mert adamdı, dost adamdı. Fakir fukara dostuydu. Sevda doluydu. Özgürlük aşığıydı. Nurlar içinde yatsın.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.