Christy Brown Kimdir

Sol Ayağım Kitabının Yazarı Christy Brown Kimdir, Christy Brown’un Kitapları, Christy Brown’un Yaşadığı Şehir, Christy Brown’un Biyografisi.

Bu yazımızda orijinal adı My Left Foot olan Sol Ayağım adlı eseri ile dünya çapında üne kavuşan Christy Brown’un hayat hikayesinde, kısaca Christy Brown kimdir ondan bahsedeceğiz.

Christy Brown, 5 Haziran 1932 tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de Rotunda Hastanesi’nde doğdu.

İrlandalı yazar ve ressam Christy Brown, 22 çocuklu bir ailenin, hayatta kalabilen 13 çocuğundan biriydi.

Beyin felci ile dünyaya gelmiş olan Christy Brown ve uzun süre hareket ve konuşma yetenekleri olmadan yaşadı. Doktorlar ilk başta Christy Brown’un zihinsel özürlü olduğunu düşündüler. Doktorlara göre hiçbir tepki vermeyen bu çocuk yani Christy Brown fazla yaşamazdı. Fakat fedakar anne doktorların aksine çocuğu Christy Brown’u eğiteceğine inanıyordu. Christy Brown’un annesi Christy Brown’un eğitimi ile yakında ilgilendi. Christy Brown’un annesinin çabaları sonuç vermeye başladı. Christy Brown artık sol ayağı ile yazı yazabiliyor ve resim yapabiliyordu. Daha sonra da Christy Brown’un konuşmaya başlaması ile birlikte doktorlar tedavi biçimini değiştirerek fizyoterapiye ağırlık verdiler.

Christy Brown fizyoterapi sonucunda daha rahat hareket etmeye başladı. Christy Brown yaşadıklarını, hayat hikayesini yazmayı düşündü.

Christy Brown, sadece sol ayağını kullanarak yazdığı My Left Foot yani Sol Ayağım adını verdiği otobiyografi kitabını 1954 yılında yazdı. Christy Brown Sol Ayağım adlı kitabında; sol ayağıyla kalem tutmayı, konuşamamanın verdiği acizlikleri ve annesiyle babasının yardımıyla tekrar hayata ümitlendirilmesini anlatmaktadır.

Christy Brown’un Sol Ayağım kitabı aynı adla sinemaya uyarlandı. 1989 yapımı Sol Ayağım filminde Christy Brown’u Daniel Day-Lewis canlandırdı.

Christy Brown, hayatı boyunca Londra’ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kere de Amerika’ya gitmiş ve Christy Brown’un bu ziyaretleri dışında tüm yaşamı İrlanda’nın başkenti Dublin’de geçmiştir.

Christy Brown doğuştan sakat olmasına rağmen ailesinin verdiği mücadele ve destekler sonucunda yazmış olduğu eserler ile dünya çapında bir üne kavuşmuştur.

Christy Brown Mary Carr ile 1972 de evlendi.

Christy Brown 49 yaşında iken 7 Eylül 1981 tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de öldü.

Christy Brown’un Kitapları:Christy Brown kimdir

Sol AyağımMy Left Foot

Hergün HüzünDown All The Days (Günlerin İçinden)

Yaz Üzerinde Gölge-A Shadow on Summer

Vahşi Zambaklar-Wild Grow the Lilies

3.86/5 (56)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺