Charlie’nin Çikolata Fabrikası-Roald Dahl

Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Yazarı Kimdir, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabını Oku, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Konusu, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabının Kahramanları, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabını Karakterleri, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitap Özeti, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabından Özet, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Filmi, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Filminin Oyuncuları, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Filminin Konusu, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Filmi Hakkında, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabından Alıntı Sözler, Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitabı Hakkında.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası; orijinal adı Charlie and the Chocolate Factory olan Gallili roman ve kısa öykü yazarı Roald Dahl‘in 1964 yılında yazdığı kitabının ismidir.

Roald Dahl, Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabının büyük beğeni toplaması üzerin devam kitabı olarak orijinal adı ”Charlie and the Great Glass Elevator” Türkçeye ise Charlie’nin Büyük Cam Asansörü olarak çevrilen kitabı 1972 yılında yayımladı.

Roald Dahl yayınladığı Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Charlie’nin Büyük Cam Asansörü adlı kitapların devam kitabı olarak üçüncü bir kitap yazmayı düşündü fakat bitiremedi.

Roald Dahl‘ın Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitabının konusu; Charlie Bucket, annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde yer alan küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Çikolatayı çok seven Charlie’nin parası olmadığında çikolata alamaz. Yalnızca biriktirilen parayla yılda bir kez evlerine küçük bir çikolata girer. Charlie’lerin evinden görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Dünyanın en ünlü çikolatalarını üreten fabrikanın sahibi Bay Willy Wonka bir gün, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar. Charlie’de adaylardan biridir.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabının karakterleri; Hikâyenin ana karakteri Charlie Bucket, Charlie’nin annesi Bayan Bucket, Charlie’nin babası Bay Bucket, Charlie’nin dedesi Joe, Charlie’nin ninesi Josephine, Charlie’nin diğer dedesi George, Charlie’nin diğer ninesi Georgina ve Çikolata fabrikasının sahibi olan Willy Wonka.

Roald Dahl‘ın Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitabı iki kere sinemaya uyarlandı. Birincisi Willy Wonka karakterini Gene Wilder ve Charlie Bucket karakterini ise Peter Ostrum canlandırdığı 1971 yapımı Willy Wonka & the Chocolate Factory filmi ikincisi ise Charlie Bucket karakterini Freddie Highmore ve Willy Wonka karakterini ise Johnny Depp’in çevirdiği 2005 yapımı Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmidir.charlienin cikolata fabrikasi kitabi

Roald Dahl‘ın Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitabından alıntılar:

Hava çok soğuk oldu mu, nedendir bilinmez, korkunç iştahı açılır insanın.

Güçlüklerle karşılaşan, zor günler yaşayan küçük çocuklara umulmadık bir sağduyu gelir, bir de bakarsınız kafayı çalıştırıyorlar, zorlukların üstesinden gelmeye çabalıyorlar.

3.8/5 (15)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺