Charles Lutwidge Dodgson Alis Harikalar Diyarında Kitap Özeti

Ünlü İngiliz Yazar, Matematikçi Charles Lutwidge Dodgson’un Anlattığı Bir Hikaye Dünya Klasikleri Arasında Yer Buldu.

Charles Lutwidge Dodgson ya da kitaplarda kullandığı adı ile Lewis Carroll bir matematikçi olarak bir okulda görev yapıyordu. Bir gün bir piknikte okulun dekanının küçük kızı Alice’ye bir öykü anlattı. Alice bu öyküyü çok beğendi ve küçük kız bu öykünün kitap olarak yayımlanmasını ısrar etti. Lewis Carroll mahlası ile Charles Lutwidge Dodgson 1865 yılında kitap olarak İngilizce orijinal ismi Alice’s Adventures in Wonderland adı ile Alis Harikalar Diyarında kitabını yayımladı. Öykü bugüne kadar birçok farklı dile çevrildi ve bir dünya klasiği haline geldi.

Charles Lutwidge Dodgson’un kaleme aldığı Alis Harikalar Diyarında kitabı ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan ilköğretimler için MEB 100 Temel Eser Listesi’nde yer almıştır.

Charles Lutwidge Dodgson’un Alis Harikalar Diyarında Kitabının Özeti:

Güzel bir kız olan Alice bir gün evlerinin bahçesinde oyun oynarken bir tavşan görür ve peşinden koşmaya başlar. Bir müddet tavşanı kovaladıktan sonra bir deliğe giren tavşanın peşinden gider ve yuvarlanmaya başlar. Yuvarlamanın ardından bir masanın yanına düşer ve bu masada bir anahtar olduğunu görür. Anahtarı düştüğü yerdeki kapılardan birine takar ve masada duran şişeyi alıp içer. Bir anda küçülmeye başlayan Alice, artık kapıdan sığacak hale gelmiştir fakat o esnada kapı kapanmıştır.

Odayı araştırdığımda üzerinde ‘’beni ye’’ yazan bir kurabiye görür ve bu kurabiyeyi hemen yer. Bir anda küçüklüğünün aksine, boyu uzamaya başlar. Normal halinden çok daha fazla uzayan Alice, çok üzülür ve ağlamaya başlar. Kovaladığı tavşan içeriye girer; elinde tuttuğu yelpaze ile eldiveni Alice’i görünce telaşlandığı için elinden düşürür. Alice yerden eldiveni veya yelpazeyi alır ve tavşanın peşinden koşmaya başlar. Koşarken terlemeye başlar ve tavşanın yelpazesiyle kendisini yeller. O esnada fark eder ki boyu normal hale gelmiş ve eldiveni eline artık olmaktadır.

Alice sokakta koşarken bir fare görür; fare ile muhabbet etmeye başlar. Fare ile konuşurken yolun kenarında bir ev görür ve evden içeriye kafasını uzatır. Evde bir fındık faresi, iki tane de tavşan bulunmaktadır. Onlarla da tanışır, konuşur ve çay içerek muhabbet ederler.

Evdekiler Alice’ten bir masal anlatmasını isterler fakat Alice aklımda masal yok diyerek bu teklifi reddeder ve yoluna devam eder.

Alis, ilerledikçe karşısına bir Krallık gelir; bir kadın avazı çıktığı kadar bağırmakta ve etrafındakiler de onu dinlemektedir. Kadın konuşurken bir anda Alice’i görür ve çok sinirlenerek yabancı olan Alice’in kafasının kesilmesini emreder.

Birkaç günün ardından Alice beklerken yalancı kaplumbağa isimli birisiyle tanışır. Kaplumbağa Alice’e uzun uzun hayat hakkında bilgiler verir ve Alice’den de kendisine kendi hayatını anlatmasını ister. Çok karışık bir hayatı olduğunu söyleyen Alice anlatmak istemez ve bu esnada mahkeme var diye bağıran birinin sesini duyar.Alis Harikalar Diyarinda ozet

Alice hemen hızlıca koşar ve mahkeme salonuna gider. Mahkeme fareler, tavşanlar, kraliçe, Yalancı Kaplumbağa ve Alice’ten oluşmuştur. Mahkeme esnasında bir kaç tartışma yaşanır.

Alice’in kulağına ablasının bağırtı sesi gelir. Ablası Alice’e ‘’hadi uyan yüzünü yıka yemek yemeye masaya gel’’ diye bağırıyordu sanki. Alice bir an gözlerini açar ve yanında ablasını görür.’’Abla çok değişik bir rüya gördüm’’ der. Ablası rüyayı kendisine anlatmasını ister. Alice hatırladığı kadar anlatır; ablasının tepkisi ise ‘’bence çok saçma’’ olmuştur.

2.62/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.