Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti

İki Şehrin Hikayesi Romanı; Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Ortaöğretimler İçin Belirlenmiş 100 Temel Eser Listesi’nden Yer Alan Dünyaca Ünlü Bir Yapıttır.

İngiliz yazar ve eleştirmen tam adı ile Charles John Huffam Dickens ya da kısaca Charles Dickens’in özgün adı A Tale of Two Cities olan İki Şehrin Hikayesi kitabı Wikipedia’ya göre 200 milyondan fazla satarak dünya çapında en çok satan kitaplar listesinde yer almıştır.

Charles Dickens’ın en ünlü romanlarından İki Şehrin Hikayesi romanı ilk defa 1859 yılında yayımlanmıştır.

Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi kitabı konusu Fransız Devrimi sırasında ve devrim öncesinde Paris ve Londra’da geçmektedir.

İki Şehrin Hikayesi kitabının karakterleri; Dr. Alexandre Manette, Stryver, Gabelle, Roger Clay, John Barsad, Marki St. Evremonde, Lucia Manette, Charles Darnay, Jarvis Lorry, Sydney Carton, Madam Defarge, Ernest Defarge, Bayan Pross, Jerry Cruncher

Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi Kitabının Özeti:

Doktor Manetta, aristokratlar sebebiyle suçsuz yere hapis yatar. 18 yıl boyunca Paris’te bir hapishanede kalan Manetta’nın akli dengesi bozulur. Kızı Lucia, Londra’da yaşamaktadır. Bir aile dostuyla Paris’e gider ve babasının yaşadığını haber alır. Bundan sonra birlikte İngiltere’ye dönerler. Orada, Charles Darney ile tanışırlar. Darney’nin ailesi Fransa’da yaşayan aristokrat bir ailedir. Lucia’ya aşık olan Charles, Lucia ile evlenir ve bir kızları olur.

Charles ve Lucia’nın kızları altı yaşına girdiğinde Fransa’da ihtilal olur. İhtilalcılar Darney’in ailesini suçlu bulur ve cezalandırır. Bu olaydan sonra aileden hayatta kalan tek kişi Charles Darney’dir. Charles, Paris’e gider ancak burada aristokrat olduğu için tutuklanır. Haberi alan Dr. Manetta ve kızı Lucia, hemen İngiltere’den ayrılır ve Paris’e ulaşır.

Darney, mahkemeye bile çıkarılmadan hapse atılır. Burada bir yıl kalır ve karısı Lucia ile görüşmesine izin verilmez. Sonunda yargılanır ve Dr. Manetta’nın saygınlığı ve tanıklığı sayesinde hapisten çıkar. Ancak Paris’i terk etmesine izin verilmez ve bir süre sonra yine tutuklanır.Charles Dickens iki sehrin Hikayesi ozet

Darney, Dr. Manetta’nın dostları Defargeler tarafından halk düşmanı ilan edilir. Charles idama mahkum edilir. Lucia’ya aşık olan bir avukat olan Carton, Lucia’yı mutlu etmek amacıyla Darney’i ziyaret eder.

Darney ve Carton birbirine benzemektedir. Carton, Darney ile kıyafetlerini değiştirir ve onun yerine giyotine gider. Charles Darney, Lucia ve kızı ile birlikte Paris’ten kaçmayı başarır.

3.22/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺