Cennetin Doğusu-John Steinbeck

Cennetin Doğusu Kitabının Yazarı Kimdir, John Steinbeck’in Cennetin Doğusu Kitabını Oku, John Steinbeck’in Cennetin Doğusu Kitabının Konusu, John Steinbeck’in Cennetin Doğusu Kitabından Sözler, John Steinbeck’in Cennetin Doğusu Kitabının Özeti, John Steinbeck’in Cennetin Doğusu Kitabı Hakkında.

Gazap Üzümleri adlı kitabın yazarı, Nobel ödülüne sahip ABD’li yazar John Steinbeck’in ‘Cennetin Doğusu’ adlı romanından alıntılar:

Dünya değişiyordu çünkü gittikçe yok olan erdemle birlikte tadı kaçıyordu. Çürümeye başlayan bu dünyanın her yerini kaygılar sarmıştı. Ne terbiye kalmıştı, ne huzur ne de güzellik. Hanımefendiler artık hanımefendi değillerdi, er sözüne de güven olmuyordu artık.

Adam öldüren biri yok edilmeli, mahvedilmelidir, çünkü büyük bir günahtır bu, belki de günahların en kötüsü. Öte yandan, alırız bir askeri karşımıza, adam öldürme yetkisi veririz eline, birde ‘iyi kullan, akıllıca kullan’ deriz. Önüne hiçbir engel koymayız. ‘Git, istediğin sınıftan, istediğin türden, öldürebildiğin kadar çok kardeşini öldür,’ deriz, ‘biz de sana bunun için ödül vereceğiz’.

Hemen hemen bütün insanlar korkaktır ve korkularının nedenini de çoğu zaman bilmezler bile.

Bazı kişiler, bunu hak etmeseler de, tanrıların gerçekten sevgili kullarıdır. Bir çaba harcamalarına, plan kurmalarına gerek kalmadan istedikleri şeyler kendiliğinden gelir.

Olaysız ve tekdüze geçen zaman, insana, bitmez tükenmez gibi gelir diye düşünülür. Akla yakın olan da budur, ama gerçek öyle değildir. Asıl durgun, olaysız günler hemen geçiverir.

Elinizde başka bir şey olmadı mı, neyiniz varsa onunla övünürsünüz işte. Hatta ne kadar az şeyiniz varsa, o kadar çok övünmek gereğini duyarsınız.Cennetin Dogusu John Steinbeck

Bir çocuk büyüklerinin kusurlarını ilk yakalayışında, küçük kafası, büyülerin hiç de öyle tanrısal zekâları bulunmadığını, kararlarının her zaman akıllıca, düşündüklerinin her zaman gerçek olmadığını söylediklerinde her zaman dürüst davranmadıklarını anlayınca, dünyası yıkılır, paramparça olur. Tapılan tanrılar devrilir, bütün güvenlik yok olur. Ve tanrılar bir kez düştüler mi, tam düşerler.

İnsanlar arasındaki tehlikeli ve incelik gerektiren ilişkilerde acele etmek, başarılı bir sonuca varmayı büyük ölçüde önleyen bir engeldir. İnsanlar, çoğu zaman acele etmeleri yüzünden tökezlerler.

3/5 (11)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.