Casus-Paulo Coelho

Brezilyalı Yazar Paulo Coelho’dan Gerçek Bir Hayat Hikayesi; Dünyaca Ünlü Kadın Casus Mata Hari’nin Hayatı

Paulo Coelho’nun hayat hikayesini anlattığı Mata Hari’nin hayatından kısaca bahsedelim.

Mata Hari Kimdir?

Mata Hari; 7 Ağustos 1876 yılında Hollanda’da doğmuş ve 15 Ekim 1917 yılında Fransa’da kurşuna dizilerek öldürülmüştür. Birinci Dünya Savaşı döneminde Almanya adına çalışan Margaretha Geertruida Zelle ya da bilinen adı ile Mata Hari.

Mata Hari Anlamı Nedir?

Mata Hari; Malay dilinde ”Şafağın Gözü”, Hint Dilinde ”Şafağın Gözbebeği” anlamına gelmektedir.

Mata Hari dansçı kimliği ile casusluk yapmış dünyanın en ünlü kadın casusları arasındadır.

Paulo Coelho’ un kadın bir casus olan Mata Hari’nin hikayesinin anlatıldığı Casus romanının özgün adı A Espiã İngilizce adı The Spy olarak yayımlanmıştır.

Paulo Coelho’nun kitaplarını okuyanlar bilir. Yazarın etkileyici, sürükleyici bir anlatımı var. Dünya çapında birçok farklı dile çevrilmiş romanları ile adından söz ettirmiş dünyanın en çok okunan çağdaş yazarlarından birisidir.

Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ve Brezilya Edebiyat Akademisi üyesi Paulo Coelho’nun 2016 yılında ülkemizde çıkan yeni romanı Can Yayınları etiketi ile 2016 yılının Ekim ayında piyasaya çıkmıştır. Can Yayınları tarafından yayımlanan Paulo Coelho’nun Casus romanının Türkçe çevirisi Emrah İmre tarafından yapılmıştır. Emrah İmre tarafından Türkçe çevirisi yapılan Paulo Coelho’nun Casus kitabının sayfa sayısı 152’dir.

Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil, cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.

Mata Hari’nin tek suçu özgür bir kadın olmaktı: Sınırlar ve sınırlamalarla dolu bir dünyada kaderine boyun eğmeyen bir kadın…

Paulo Coelho, 20. yüzyıl başında casuslukla suçlanarak idama mahkûm edilen Mata Hari ile avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak kurguladığı Casus’ta bu olağanüstü kişiliği bir roman kahramanına dönüştürerek hayatın ve aşkın gizemlerini sorguluyor.

Paulo Coelho’nun Casus kitabından alıntılar:

Ey günah işlemeden hamile kalan Meryem, dua et Sen’den yardım isteyen bizler için. Amin.

Davacınla mahkemeye giderken yolda onunla anlaşmaya çalış ki seni hâkim karşısına çıkarmasın ve hâkim seni zindancıya teslim etmesin ve zindancı seni zindana kapamasın. Söylemiş olayım, borcunu son kuruşuna kadar ödeyene dek kurtulamazsın oradan.  Yeni Ahit, Luka, 12: 58,59

Burada anlatılanlar gerçek olaylara dayanmaktadır.

Paris, 15 Ekim 1917-Anton Fisherman ve Henry Wales, International News Service için

Sabah saat beşten biraz önce, çoğunluğu Fransız ordusundaki subaylardan oluşan on sekiz kişilik bir grup, Paris’teki kadın hapishanesi Saint-Lazare’ın ikinci katına çıktı. En önde, elindeki meşaleyle lambaları birer birer yakan gardiyan gitmekteydi. 12 numaralı hücrenin önünde durdular.

Binanın sorumluluğu rahibelere verilmişti. Rahibe Leonide kapıyı açıp içeri girerken diğerlerinin dışarıda beklemesini rica etti, sonra duvara sürterek tutuşturduğu kibritle hücredeki lambayı yaktı. Ardından başka bir rahibeyi yardıma çağırdı.casus-paulo-coelho

Rahibe Leonide kolunu uzatıp hücrede uyuyan kişinin bedenine itinayla, kucaklarcasına dokundu ama uyandırması kolay olmadı – bu kişi hiçbir şeye ilgi duymuyordu sanki, rahibelerin anlattığına bakılırsa gözlerini açtığında dingin bir uykudan kalkmış gibiydi. Cumhurbaşkanına, günler önce yaptığı af talebinin reddedilmiş olduğunu öğrenince istifini hiç bozmadı. Üzgün müydü yoksa rahatlamış mı, bilmek mümkün değildi; nasılsa her şeyin sonuna gelinmişti.

Rahibe Leonide’nin işaretiyle Rahip Arbaux hücreye girdi, Yüzbaşı Bouchardon ile Avukat Mösyö Clunet de ona eşlik ettiler. Tutsak bütün bir hafta boyunca yazdığı uzun vasiyet mektubuyla birlikte içinde kupürler bulunan iki açık kahverengi zarfı avukatına teslim etti.

2/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.