Çankaya-Falih Rıfkı Atay

Çankaya Kitabının Yazarı Kimdir, Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya Kitabını Oku, Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatını Anlatan Kitaplar, Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya Kitabının Konusu, Kurtuluş Savaşı’nı Anlatan Kitaplar, Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya Kitabının Özeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün Doğduğu Mahallesinin İsmi Nedir, Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya Kitabından Sözler, Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya Kitabı Kaç Sayfadır, Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya Kitabı Hakkında.

Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya kitabı Mustafa Kemal Atatürk’ ün yaşamını ve Kurtuluş Savaşı’nı anlattığı anı türünde eseridir.

Falih Rıfkı Atay’ın Pozitif Yayıncılık tarafından yayımlanan Çankaya kitabı 632 sayfadır.

Haber vereyim ki Atatürk ne yaptığını, nasıl yapacağını, kimlere ne yaptıracağını, kimleri nasıl ve nerede kullanacağını bilen pek hesaplı bir adamdı. Yapmış oldukları üzerinde istediğiniz tenkitlerde bulunabilirsiniz. Fakat kendi varmak istediğine ulaşmaktan başka bir şey düşünmeyen, dostluklarının, yakınlıklarının, sözde sırdaşlıklarının üstünde bilhassa “kendi kendine vefalı” bir lider olduğu su götürmez bir gerçektir. Falih Rıfkı Atay

Kurduğu Cumhuriyet’le adını tarihin şanlı sayfalarına yazdıran, Türk’ün ne olduğunu dünyaya gösteren, olağanüstü şartlarda ortaya çıkmış sıra dışı bir liderdi Atatürk. O işgal edilmemiş yeri, zapt edilmemiş toprağı kalmayan bir milletin küllerinden doğmasına önderlik etti.

Büyük başarılara imza atmış Atatürk hakkında birçok kitap ve makale yazıldı. Atatürk hakkındaki her şey etraflıca tartışıldı. Hala tartışılıyor. Bu yazılanların birçoğu ancak Atatürk öldükten sonra yazıldığı için, onu tanıyanların ilk elden verdiği bilginin kıymet-i harbiyesi daha önemlidir.

Falih Rıfkı Altay 1923’den 1938’e kadar Atatürk’ün yanında bulunmuş, onun yaşadıklarını bizzat kendisinden dinlemiş ve hatta birçoğuna şahit olmuş devrin önemli gazetecilerindendir. Çankaya Atatürk’ü doğumundan okul yıllarına, savaştığı cephelerden yaptığı inkılaplarla, tartışma sofralarından insani yönlerine kadar her detayı anektodlara yer vererek anlatan muazzam bir çalışma. Her Türk vatandaşının mutlaka okuması gereken ve Türkiye’nin dönüşümünü anlamanıza yardımcı olan çarpıcı bir eser.

Falih Rıfkı Atay’ın Çankaya kitabından alıntılar:

Atatürk 1881 tarihinde Selanik’te Ahmet Subaşı mahallesinde Sanayi Okulu karşısında orta halli bir ahşap evde doğdu. Babasının adı Ali Rıza, anasının Zübeyde’dir.

Menfaat karşısında küçülenlerden, büyük yetişmez.

Cankaya kitap Falih Rifki AtayBir halk çocuğu olmakla övünürdü.

Teşbihte hata olmaz derler. Mareşal Petain, İkinci Dünya Harbi’inde Almanlarla işbirliği ettiği için Fransız vatanseverleri tarafından idama mahkum edilerek bir zindan köşesinde ölmüştür. Fakat Mareşal Petain’in Birinci Dünya Harbi’nde Fransız ordusuna kazandırdığı şeref, bir milli şeref olarak kalmıştır. Hatta o şeref Petain’in adından ayrılmamıştır. Hiçbir Fransız politikacısı, Petain’in ne kadar kötü bir Fransız olduğuna kendi milletini inandırmak için, Fransa tarihinin bir şerefine hakaret ve iftira etmeyi düşünmemiştir.

3.88/5 (60)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺