Çanakkale’nin Bilinmezleri-Fazıl Yazıcı

Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilinmeyenler Bu Kitapta

Çanakkale Savaşı ile ilgili sayılar verilerinde yer aldığı Fazıl Yazıcı’nın Çanakkale’nin Bilinmezleri kitabı 2010 yılında Yitik Hazine Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Yitik Hazine Yayınları tarafından yayımlanan Fazıl Yazıcı’nın Çanakkale’nin Bilinmezleri kitabı 184 sayfadan oluşmaktadır.

Çanakkale ile alakalı ne biliyoruz?

Nusret Mayın Gemisi, Seyit Onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş Sonra? Sonrası aslında bildiğimizi sanıp da bilemediğimiz belki de yanlış bildiğimiz bir Çanakkale…

Çanakkale, içinde onlarca cephe barındıran büyük bir savaş…

Çanakkale ve Ayasofya Camii’nin birbiriyle nasıl bir alakası vardır?

1915’te şehit olan bir askerin kaydı kütükten düşerken vefat tarihi neden 1919 olarak yazılmıştır?

Çanakkale’de denizaltılar savaşı yapıldı mı?

İngilizler neden Allah Allah diyerek ilerledi?

Şehit askerlerin üzerinden neler çıktı?

Çanakkale’de çarpışanlara neden özellikle Fetih Suresi okunurdu?

Ve daha neler neler… Tam bir bilinmeyenler denklemi olan Çanakkale’yi bu kitapla çözmeye başlayın, savaşa bakışınızın çok değiştiğini göreceksiniz.

Fazıl Yazıcı’nın Çanakkale’nin Bilinmezleri kitabından alıntılar:

Çanakkale, bir dönem Osmanlı’nın Rumeli’ye açılan kapısı, bir dönem ölüm kalım savaşının verildiği coğrafya… Bir zamanlar akıncı naralarının inlettiği topraklar, altı asır sonra düşman toplarının dövdüğü topraklar…

Dar bir Boğaz’da, ”boğacağız” diyenlerle ”boğamazsın” diyenlerin boğaz boğaza harbidir Çanakkale.

Bir savaş düşünün ki devletlerin birbirlerine olan öfkelerinin büyüklüğü kullanılan silahların şiddetinden fazla olsun. Birbirine komşu ülkeler değil ayrı kıtaların devletleri bir savaşa tutuşsun ve yaşlı dünya yaratılışından beri bu kadar şiddeti, kanı, alevi, ateşi ilk defa görüyor olsun. Birinci Cihan Harbi işte bu acı hatıralarla bilinmesi, görülmesi gereken ama en çok da savaşların acımazlığını öğreten bir harp olarak karşımızda duruyor.

Savaşlar ve DörtlerCanakkalenin Bilinmezleri Fazil Yazici

Bu savaşın iki tarafından dört devlet göze çarpar; İtilaf Devletleri: İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya; İttifak Devletleri Almanya, Avusturya-Macaristan, Osmanlı ve Bulgaristan. Dünyanın dört bir yanından başkaları da vardır savaşa katılan. Bu ”Büyük Savaş” ile dünya aynı anda dört koca imparatorluğun çöküşüne şahit olur: Osmanlı İmparatorluğu, Alman İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Rus İmparatorluğu, Şanlı Osmanlı da dahil dört imparatorluk tarih kitaplarına kayarken dört büyük hanedanda dağılmaya yüz tutmuştur.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺