Bülbülü Öldürmek-Harper Lee

Bülbülü Öldürmek Romanın Karakterleri Kimlerdir, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek Kitap Özeti, Bülbülü Öldürmek Romanı Oku, Bülbülü Öldürmek Romanın Aldığı Ödüller, Atticus Finch’in Sözleri, Atticus Finch’in Replikleri, Bülbülü Öldürmek Romanının Kitabının Karakterleri, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek Kitabını Oku, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek Kitabının Konusu, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek Kitap Ödülleri, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek Kitabından En Güzel Alıntılar, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek Romanından En Güzel Sözler, Harper Lee’nin Romanları, Harper Lee’nin Kitapları, Harper Lee’nin Eserleri, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek Kitabından Resimli Sözler, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek Romanından Resimli Alıntılar.

Orijinal adı To Kill a Mockingbird olan Harper Lee‘nin 1960’da yayınlanan Pulitzer ödüllü romanı Bülbülü Öldürmek, modern Amerikan Edebiyatı’nın klasikleri arasındadır.

Harper Lee‘nin Bülbülü Öldürmek, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde Maycomb adlı kurgusal bir kasabasında geçmektedir.

Bülbülü Öldürmek romanın başkarakterleri Atticus Finch, Jem Finch, Boo Radley, Bob Ewell, Maudie Atkinson

Bülbülü Öldürmek romanı aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır. Amerikalı sinema oyuncusu Gregory Peck, Bülbülü Öldürmek romanından uyarlanan filmde Atticus Finch karakterini canlandırmıştır.

1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.

Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor.

Bülbülü Öldürmek Romanın Ödülleri:
1961 Pulitzer Ödüllü
1962 Oscar Ödülü

Harper Lee‘nin, 1961 Pulitzer Ödüllü ve 1962 Oscar Ödülü almış Bülbülü Öldürmek romanından en güzel alıntılar:Bulbulu oldurmek Harper Lee

Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.

Atticus bana sıfatları kaldırırsan geriye gerçekler kalır demişti.

Tutuklanmaktan mı korktun, yaptığın şeyi kabullenmek zorunda kalmaktanmı? Hayır, efem, yapmadığım şeyi kabullenmek zorunda kalmaktan.

Bir insanı, meseleyi onun yönünden düşünmeye alışmadıkça anlaman imkânsızdır.

Ölüler ölüleri gömsün.

İnsanlar etraflarında kendilerinden çok şey bilen birilerinin olmasından hoşlanmazlar. Bu onları kızdırır. Sen konuşuyorsun diye de değişmezler. Kendilerinin istemesi gerekir bunu ve öğrenmek istemedikleri zaman çeneni tutmaktan ya da onlar gibi konuşmaktan başka bir şey gelmez elinden.

Çoğunluğun sesi doğrudur kuralının dışında yalnızca vicdan kalır.

Bana kalırsa tek bir tür insan var. İnsanların hepsi insan.

İnsanların çoğu iyidir, Scout, yeter ki sen onları bir gün gör.

Atticus haklıydı. Bir keresinde, kendinizi bir adamın yerine koymadıkça, o adamın yerinde olmanın nasıl bir şey olacağını anlamaya çalışmadıkça o adamı gerçekten tanıyamazsınız, demişti.

Atticus’un dediğine göre insan arkadaşlarını seçebilir ama ailesini seçemezmiş, aileni kabul etsen de etmesen de onlar senin akrabandır, kabul etmediğin zaman aptal durumuna düşersin.

Ama sabah olunca her şey hep daha iyi olur.

Bazı insanların hayatlarını bazı insanların hiç düşünmeden cehenneme çevirmesine ağlamazsın. Beyaz insanların, bir an olsun onların da insan olduklarını düşünmeden siyah insanların hayatlarını cehenneme çevirmelerine ağlamazsın.

Atticus siyah insanları aldatmanın beyazları aldatmaktan on kat daha kötü olduğunu söyler.

Zulüm önyargılı insanlardan kaynaklanır.

Hiç kımıltısız, ıssız bir sokaktan daha ölümcül bir şey yoktur. Ağaçlar hiç kımıldamıyordu, bülbüller susmuştu.

Sana anlatmam için bana bir şans verecek misin? Sana laf yetiştirmek istemiyorum, anlatmak istiyorum.

Bay Finch, ben gibi bir zenci olsanız sizde korkardınız.

Ama bu ülkede insanlar ancak bir tek durumda eşit yaratılmış kişiler haline gelirler-bir yoksulu Rockefeller ailesinin bir ferdiyle, bir budalayı Einstein ile cahil bir kişiyi bir kolej müdürüyle eşit gören bir kurum vardır. Bu kurum da, Baylar, hukuk kurumudur.

Bazı zenciler yalan söyler, bazı zenciler ahlaksızdır, kadınlarımızın yakın çevresinde bazı erkeklere güvenmememiz gerekir, ister siyah olsun ister beyaz. Ama bu her türlü insan soyu için geçerlidir, belli bir insan soyu için değil.

Sıfatları kaldırırsan geriye gerçekler kalır.

Ortalıkta silah bulundurmak demek, başkalarının seni vurmasına davetiye çıkarmak demektir.

Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.Bulbulu oldurmek Harper Lee resimli sozleri

Bazen bir adamın elindeki İncil, babanın enindeki viski şişesinden daha tehlikeli olabilir.

Hiç umrumda değil. Onlara öyle davranmak hiç doğru değil, hiç doğru değil. Hiç kimsenin öyle konuşmaya hakkı yok, mide bulandırıcı bir şey.

Kaplumbağalar hissetmez, aptal. Dedi Jem. Hiç kaplumbağa oldun mu?

İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.

Mahkemeler insanlar arasında en üst düzeyde eşitliğin gözetildiği kurumlardır, bizim mahkemelerimiz açısından insanlar eşit yaratılmıştır.Bulbulu oldurmek Harper Lee resimli alintilari

Yazın başında bana evlenme teklif etmiş, sonra da bunu unutmuştu. Beni kendinin saymaya başlamış, sevebileceği tek kız olduğumu söylemiş, sonra da beni unutmuştu. Onu iki kez dövdüm ama bir işe yaramadı.

Hepimiz biliyoruz ki, bazı insanların bizi inandırmaya çalıştıkları gibi insanlar eşit yaratılmamıştır… Bazıları ötekilere göre daha zekidir, bazı insanlar doğuştan kazanılmış daha fazla olanağa sahiptir, bazı insanlar ötekilere göre daha fazla para kazanır, bazı kadınlar başka kadınlara göre daha iyi kek yapar… Bazı insanlar pek çok başka insanın normal kapsama alanı içine girmeyen yeteneklere sahiptir.

4.26/5 (84)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺