Böyle Buyurdu Zerdüşt-Friedrich Nietzsche

Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitabının Yazarı Kimdir, Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitabı Hakkında, Friedrich Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitabını Oku, Friedrich Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitabının Konusu, Friedrich Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitap Özeti, Friedrich Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitabından Sözler.

Alman Filozof ve yazar Friedrich Nietzsche’nin ‘Böyle Buyurdu Zerdüşt’ adlı eserinden alıntılar:

İyilere ve doğrulara bakın! En çok kimden nefret ediyorlar? Kendi değer levhalarını parçalayandan, bozandan, yasa bozandan: Oysa o, yaratıcıdır.

Yeni değerler bulanların çevresinde döner dünya: Sessizce döner.

Cümle alem okumayı öğrenecek olsa, yalnız yazmak değil, düşünmek de çürürdü. Vaktiyle ruh tanrıydı, sonra insanlaştı ve şimdi, neredeyse avamlaşmak üzere. Kanla ve hikmetle yazan kişi, okunmayı değil, ezberlenmeyi ister.

İnsan, hayvanla üst insan arasına gerilmiş bir iptir, uçurum üstünde bir ip.

Her bilgi, tedirgin bir vicdanın dibinde yeşermiştir şimdiye dek! Parçalayın, ey gören kişiler parçalayın eski levhaları!

Her şey gider, her şey geri gelir, sonrasızca döner varlık çarkı. Her şey ölür, her şey yine çiçeklenir; sonrasızca sürer varlık yılı.

Yalan söyleyemeyen, gerçeğin ne olduğunu bilemez.

Bizi en çok görünmeyen eller eğer ve üzer.

Tüm yazılmışlar arasında sevdiğim tek şey, birilerinin kendi kanıyla yazdığıdır. Kanla yaz: fark edeceksin ki, kan ruhtur. Kolay bir iş değildir, meçhul kanı anlamak: nefret ederim, avare okurlardan. Her kim ki okuru tanır, daha fazlasını yapmaz onun için.

Ama yurt bulamadım hiç bir yerde: Bütün kentlerde tedirginim ben, ve bütün kapılarda ayrılış. Son zamanlarda yüreğimin beni yönelttiği bugünün kişileri, yabancı ve alay gibi geliyor bana; bense sürülmüşüm ana yurtlarıyla baba yurtlarından.Boyle Buyurdu Zerdust Friedrich Nietzsche

Dünyayı yitirmiş olan kendi dünyasını kazanır.

“Raslantı”; Yeryüzünün en eski soyluluğu; geri verdim onu her şeye, her şeyi ben amaç tuksaklığından kurtardım.

“Özgürlük” diye böğürmeyi seversiniz hepiniz en çok; oysa ben, çevresinde çokca böğürme ve duman bulunan “büyük olaylara”a inanmayı unuttum.

3.69/5 (39)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺