Bismarck’ı Batırınız-C.S. Foroster

C.S. Foroster İsmiyle Romanlarını Yazan İngilizce Roman Yazarı Cecil Louis Troughton Smith’in Alman Savaş Gemisi Bismarck’ı Anlattığı Romanı; Bismarck’ı Batırınız!

Bismarck’ı Batırınız romanı C. S. Forester tarafından özgün adı ile Last Nine Days of the Bismarck ya da kısa adı ile Hunting The Bismark olarak da 1959 yılında yayımlanmıştır.

C. S. Forester’in Bismarck’ı Batırınız Romanının Konusu: Bismark Savaş Gemisi; 2. Dünya Savaşı’nda görev almış Alman Deniz Kuvvetleri’ne ait bir zırhlı savaş gemisidir.

Almanların bu görkemli savaş gemisine verdikleri isim, Alman İmparatorluğu’nun ilk şansölyesi olan Alman devlet adamı Ottovon Bismarck’ın isminden esinlenerek verilmiştir. Kitapta savaş gemisi Bismark’ın serüvenlerinin anlatıldığı bir macera anlatılmaktadır.

İngiliz yazar Cecil Louis Troughton Smith’in Bismarck’ı Batırınız romanı 1960 yılında Sinkthe Bismarck! adı ile sinemaya uyarlanmıştır.

Türkçeye Devler Savaşı olarak çevrilen Sinkthe Bismarck adlı filmin yönetmenliğini Lewis Gilbert yapmıştır.

Devler Savaşı Filminin Konusu: Film 1939 yılında Hamburg ta Bismarck için düzenlenen büyük törene katılan Adolf Hitler ve Almanya’nın en güçlü ve en büyük savaş gemisi Bismarck’ın gerçek görüntüleriyle başlıyor.1941 yılında İngiliz konvoyları ‘U’ Botlar tarafından yok edilmeye başlanmıştır. İngiltere, Almanya’ya karşı yürüttüğü savaşı devam ettirebilmek için denizdeki üstünlüğünü tekrar ele geçirmesi gerekmektedir. Mayıs ayında İngiliz gizli istihbaratı, Bismarck ve Ağır Kruvazörü Prinz Eugen’in Kuzey Atlantik içinde İngiliz konvoylarını bulup yok etmek için açıldığını anlarlar ve Bismarck’ı batırmak için tüm İngiliz donanması bu devasa geminin peşine düşer.

Devler Savaşı filminde; Kenneth More, Dana Wynter, Carl Möhner, Michael Hordern, Geoffrey Keen, Laurence Naismith, Michael Goodliffe, Esmond Knight, Jack Gwillim, Mark Dignam rol almıştır.

Devler Savaşı filminde; Kaptan Shepard karakterini Kenneth More, Anne Davis karakterini Dana Wynter, Kaptan Lindemann karakterini Carl Möhner canlandırmıştır.

Bismarck savaş gemisinin maceralarını ve Bismarck savaş gemisinin nasıl battığını merak ediyorsanız bu romanı kesinlikle okuyunuz.

C. S. Forester’in Bismarck’ı Batırınız romanı Türkiye’de 2003 yılında Kastaş Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Kastaş Yayınları’ndan çıkan 124 sayfadan oluşan C. S. Forester’in Bismarck’ı Batırınız romanının Türkçe çevirisini Feyzan Erel yapmıştır.

18 Mayıs 1941 tarihinde, o günlerde en yeni ve en kudretli kruvazörü olan Alman Bismarck Savaş Gemisi, İngilizleri atlatarak Baltık Denizi’nden Atlas Okyanusu’na çıkmıştı. Kuvvetli toplarıyla önüne çıkacak her cins gemiyi batırmak üzere bu serüvene atılmıştı. Altı gün sonra İngilizlerin en büyük kruvazörü Hood’u batırıp gözden kaybolmuştu. Böylece Amerika ve Kanada’dan İngiltere’ye savaş ve yardım malzemesi taşıyan konvoylar çok büyük bir tehlikenin tehdidi altına girmişti. İngilizlerin ve Başbakan Churchill’in gözlerine uyku girmedi ve Churchill şu emri verdi: ‘’Bismarck’ı derhal batırmanızı emrediyorum.’’

Bu sözler emrin de üstünde bir haykırıştı: ‘’Mümkün olan her şeyi, hatta mümkün olmayanı da yapınız, Bismarck’ı muhakkak batırınız! Bu olay İngiltere’nin ölüm kalım sorunudur!’’

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde korkunç bir intikam savaşı başladı ve bu kavga 27 Mayıs’ta sona erdi.

Kitapta bu korkunç uğraşının, her iki taraftaki, ayrıntılarını heyecan ve merakla okuyacaksınız.

C. S. Forester’in Bismarck’ı Batırınız kitabından alıntılar:

En Güçlü ve Modern Gemi: BİSMARCK

Burada anlatılanlar, savaşın en akla gelmeyen tehlikelerini göze almanın, en temiz yurtseverlik duygusunun ve savaş sanatında en yüksek noktaya varışın hikayesidir.Bismarcki Batiriniz C S Foroster

Bütün dünyaya egemen olmak hırsıyla harekete geçen maceracılar kumar masasına oturup milyonlarca insanın hayatını koz olarak ileri sürdüler. Büyük ve amansız mücadelenin bu bölümünde geçen deniz savaşı, tarihte benzeri görülmemiş bir dövüş oldu. Bu korkunç yarış sadece altı gün sürdü. Evet, altı gün ve altı gece…

Bu, deniz savaşlarının en büyük, en güçlü ve bugüne kadar denize indirilmiş en modern gemisiydi.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺