Bir Hayalim Var-Martin Luther King

Şiddete ve Irkçılığa Karşı Mücadele Etmiş Olan 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’ne Layık Görülen Afrika Kökenli Amerikalı Papaz Martin Luther King, Jr.’nin En Ünlü Konuşması; Bir Hayalim Var

I Have A Dream Türkçesi ile Bir Hayalim Var; Martin Luther King’in 28 Ağustos 1963 tarihinde İş ve Özgürlük İçin Washington’a Yürüyüş sırasında Lincoln Anıtı önünde yapmış olduğu Martin Luther King’in en ünlü ve en etkili konuşmasıdır.

Martin Luther King’in Bir Hayalim Var konuşmasının sözleri:

Bugün diyorum ki dostlarım, şu anın ve yarının getireceği güçlüklere ve engellemelere rağmen hala bir hayalim var benim. Amerikan Rüyası içinde derinden yer edinmiş bir hayal.

Bir hayalim var: Gün gelecek bu ulus, ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak; Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır.

Bir hayalim var: Gün gelecek eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları,

Georgia’nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar.

Bir hayalim var: Gün gelecek, adaletsizliğin ve eziyetin sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan Mississippi Eyaleti bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.

Bir hayalim var: Gün gelecek dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.

Bugün bir hayalim var!

Bir Hayalim Var Martin Luther KingBir rüyam var: Gün gelecek ahlaksız ırkçılarıyla, ‘’müdahale etme’’ ve ‘’etkisiz hale getirme’’ kelimelerini dilinden düşürmeyen valisiyle Alabama, işte tam orada Alabama’da, küçük siyah oğlanlar ve kızlar; küçük beyaz oğlanlar ve beyaz kızlarla el ele tutuşma şansına sahip olacaklar.

Bugün bir hayalim var!

Bir hayalim var: Gün gelecek her vadi yüceltilecek, her tepe ve her dağ alçaltılacak, engebeli alanlar engebesiz hale getirilecek ve eğri büğrü bölümler dümdüz olacak; Tanrı’nın zaferi ortaya çıkacak ve bütün bedenler bunu birlikte izleyecekler.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺