Bir Gecelik Aşklar Nereye Gider-Mehmet Altan

Mehmet Altan’ın Bir Gecelik Aşklar Nereye Gider Kitabının Konusu, Mehmet Altan’ın Bir Gecelik Aşklar Nereye Gider Kitabı Hakkında, Mehmet Altan’ın Bir Gecelik Aşklar Nereye Gider Kitabından Sözler.

Mehmet Altan’tan unutulmaya yüz tutmuş birçok güzelliği anlatan ‘Bir Gecelik Aşklar Nereye Gider’ adlı kitabından alıntılar:

Şiirden, belki de gerçek duygulardan koptuk.

Şiirin var olması, ona uygun bir iklim ile mümkün.

“Satranç bir tür yaşam, yaşam bir tür satrançtır.” Benjamin Franklin, bu özdeyişi söylemiş ve yaşamını ‘satranç’ gibi oynamış…

Geçen akşam bir ateşböceği gördüm. O, ışıklarını çakarak ‘eşini’ ararken onun kıvılcımlı ışığı benim geçmişimi aydınlattı. Ve çok şeyi farkına bile varmadan yitirdiğimizi düşündüm. Varlıklarına, var olduklarına özen göstermediğimiz birçok şey bizi terk edip gidiyor ama biz bazen terk edildiğimizi bile anlayamıyorduk. Sonra tek bir kıvılcım, eşini arayan bir ateşböceğinin parıltısı gibi bir işaret, kaybolanları bize hatırlatıyor ve içimizi hüzünlü bir özlemle yakıveriyordu. Tek bir ışık bile yetiyordu bazen buna.

Kaç evde duygusal coşkular, arada bir de olsa, şiirle ifade edilir?

Amerikan kolonilerinin İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasında çok önemli bir rol oynayan, Amerikan Bağımsızlık Bildirisi ve ABD Anayasası’nın yazımında görev alan yazar Benjamin Franklin: “Satranç bir tür yaşam, yaşam bir tür satrançtır.” Demiş.

Şiir, yaşam alanında gittikçe soluksuz kalıyor. Hiç olmazsa “Sevgililer Günü”nü şiirli bir gün haline getirebilirdik.

Sanki şiirsiz, aşksız, ihtirassız, kendi büyüsünden ve derinliğinden kopmuş yayan bir ‘sevgi’ kalıbının içinde pörsümüşüz gibi geliyor bana.bir gecelik asklar nereye gider mehmet altan

Şiir, kelimeleri kullanarak kelimelerin ötesine geçer. Aşk, şiirin sihirli volkanik patlamalarından yardım alır, şiirsiz aşk pek olmaz.

Neruda’ya postacı şöyle der: “Şiir, yazanın değil, ihtiyacı olanındır. Şiire en çok ihtiyacı olanlar ise âşıklardır. Acının ve mutluluğun kenarında duranlar.”

Bizde kaç kişi duygularını bir şairden ödünç aldığı mısralarla açıklar?

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺