Bir Borsa Spekülatörünün Anıları-Edwin Lefevre

Yıllara Meydan Okuyan Bir Kitap; Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Borsa ile ilgilenen, borsa nedir, borsa nasıl oynanır, borsa hakkında okunması gereken kitaplar nelerdir diye merak edenler, borsa ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler, borsa hakkında kitap tavsiyesi arayanlar kesinlikle Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabını okumalı.

Özgün adı Reminiscences of a Stock Operator olan Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabı Amerikalı gazeteci Edwin Lefevre tarafından ilk kez 1923 yılında 288 sayfa olarak yayımlanmıştır.

Aradan yıllar geçmesine rağmen şu an bile dünyaca ünlü borsacıların tavsiye ettiği bir kitaptır. Borsa hakkında bilinmesi gerekenleri Larry Livingston’un hayat hikayesinin anlatıldığı Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabından okuyabilirsiniz.

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabının geniş özetini sitemizde Edwin Lefevre Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitap Özeti sayfasından okuyabilirsiniz.

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitabının Konusu Nedir?

E Amerikalı gazeteci Edwin Lefevre, dünyaca ünlü borsa spekülatörlerinden Larry Livingston ya da gerçek adı ile Jesse Livermore ile yapmış olduğu röportajdan yola çıkarak yazmış olduğu kitaptır. Ünlü borsa spekülatörlerinden Larry Livingston’un borsaya nasıl girdiği, borsa hakkında deneyimleri, nasıl kaybedip, nasıl kazandığı, bucket-shop’lar başlayan borsa macerası nasıl Wall Street’e uzandığı hakkında borsa ile ilgili yazılmış bir eserdir.

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları Kitabına Yapılan Yorumlar:

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları ”Çağımızın en iyi otuz borsacısıyla görüşmeler sırasında hepsine sorduğum ortak bazı sorular oldu. Bu sorulardan biri şuydu: Özellikle yararlı bulduğunuz ve borsacı adaylarına önerebileceğiniz kitaplar var mı? Bu soruya aldığım yanıt değin yazılmış en saygın finans kitaplarından biri.” Jack D. Schwager Market Wizards’ın yazarı

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları ilk kez yetmiş yıl önce basılmış olsa da sürü psikolojisi ve borsada zamanlama konularındaki saptamaları geçen yaz döviz piyasalarında yaşanan çılgınlığı açıklayacak kadar güncel. Wrtb Dergisi

Yatırım konusunda bugüne kadar yazılan en eğlenceli kitap. The Seattle Times

Bugüne kadar okuduğum en iyi kitap. Yanımda çalışanlara vermek üzere elimde her zaman birkaç nüsha bulundururum. Martin Zweig

Bu kitabı ilk kez yirmi yıl önce okumuştum. O zamandan beri defalarca yeniden okudum ama hala en sevdiğim kitaplardan biri. Kenneth L. Fisher Forbes

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabı ülkemizde Scala Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır. Scala Yayıncılık tarafından ilk kez 1997 yılında yayımlanan Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabı şimdiye kadar birçok baskı yapmıştır.

Scala Yayıncılık etiketi ile çıkan Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabının Türkçe çevirisini Şehnaz Tahir yapmıştır. Şehnaz Tahir’in Türkçe çevirisini yaptığı Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabının sayfa sayısı 384’dür.

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları, borsalarını işleyişleri ve fiyat hareketlerinin arkasındaki mentaliteyi anlayabilmek için, borsaya ilgi duyan her yatırımcının mutlaka okuması gereken bir kitaptır. Scala Yayıncılık tarafından yayınlanan Borsada Tek Başına ve Borsayı Yenmek gibi iki Peter Lynch kitabının yanında, Bir Borsa Spekülatörü’nün Anıları da borsaya ilgi duyan yatırımcıların en değerli kitaplarından biri olacaktır. Borsayı Yenmek’ten sonra, Bir Borsa Spekülatörü’nün Anıları’nın Türkçeye ve Türk yatırımcısına kazandırılmasının arkasındaki kurum olarak Prim Menkul Değerler, bu tür klasik çizgisi olan, para piyasaları ile ilgili uluslararası yayınların Türkiye’de yayınlanabilmelerinin arkasındaki imza olmaya devam edecektir. Kitabın çevirisini gerçekleştiren Şehnaz Tahir’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Edwin Lefevre’nin Bir Borsa Spekülatörünün Anıları kitabından resimli, ünlü, unutulmaz sözler, en güzel alıntılar:

Hem başarılarımızdan hem de hatalarımızdan ders almayı bilmeliyiz. Elbette bir insan hem akıllı hem şanslıysa, aynı hataya iki kez düşmez.

Önemli olan aynı hataları yinelememizdir. Bir hata ilk yapıldığında, dram olabilir, ama tekrar trajediyi doğurabilir.

Livingston, ”Spekülatörün işi borsada para kazanmaktır, fiyatlarla inatlaşarak mutlaka kendi düşündüğü yönde seyretmelerini sağlamak değil. Asla fiyatlarla kavga etmeyin.” diyor ve şöyle devam ediyor. ”Bir spekülatörün en büyük düşmanı kendi içindedir. İnsanların zaafları onları borsada yer bitirir.”

Küçük yaşta öğrendiğim bir ders de Wall Street’de her şeyin her zaman aynı oluşudur. Aynıdır, çünkü spekülasyon dünya kadar eski bireydir. Borsada bugün olan bir şey daha önce de olmuştur ve mutlaka gelecekte de olacaktır. Bunu aklımdan hiç çıkarmadım. Asıl önemlisi, ne zaman ve nasıl olduğunu hatırlayabilmektir. Benim hafızam iyidir ama biraz da deneyimlerimden yararlanıyorum.bir-borsa-spekulatorunun-anilari-edwin-lefevre

Bence borsanın en eğlenceli yanı, insanın kafasını kullanarak haklı çıkmasıdır.

Hiç beklemediğim bir şey çıktı karşıma. Zaten bu beklenmedik şeyler de olmasa insanların hepsi birbirine benzer, yaşam da pek sıkıcı olurdu. Borsa oyunu toplama ve çıkarmadan oluşan bir matematik işlemi haline gelirdi. Hepimiz tek bir doğrultuda düşünen bir muhasebeciler sürüsüne dönüşürdük. İnsan zekasını geliştiren şey tahmindir. Daha doğrusu, doğru tahmin etmesini öğrenmelidir.

Aklımda tek bir şey vardır, borsayı yenmek.bir-borsa-spekulatorunun-anilari-edwin-lefevre-sozleri

Borsa bir savaştır ve siz de bu savaşı teleskopla izlersiniz. Teleskopunuz fiyatlardır. Bu teleskop sizi yüzde yetmiş oranında başarıya götürecektir.

Size zarar veren bazı hataların kaynağını bulduğunuzda, o hataları bir daha işlememeye gayret edersiniz, borsada yapılan hatalarsa insanı iki nazik yerinden vurur, cebinden ve gururundan.

Savaş alanında olduğu gibi, New York Menkul Değerler Borsası’ndan da silahlar değişir ama stratejiler değişmez. Deneyim borsada insana en fazla temettü getiren şeydir ve gözlem en iyi tüyodur. Thomas F. Woodlock bunu son derece güzel bir şekilde ifade ederek şunları söylemiştir: ”Borsada başarılı olmanın sırrı, insanların geçmişte işledikleri hataları gelecekte de işleyecekleri ilkesine dayalıdır.”

3.64/5 (22)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺