Bir Avuç Gökyüzü-Çetin Altan

Çetin Altan’ın Bir Avuç Gökyüzü Romanına Yapılan Yorumlar, Bir Avuç Gökyüzü Romanının Yazarı Kimdir, Çetin Altan’ın Bir Avuç Gökyüzü Romanının Konusu, Çetin Altan’ın Bir Avuç Gökyüzü Romanının Özeti, Çetin Altan’ın Bir Avuç Gökyüzü Kitabından Sözler, Çetin Altan’ın Bir Avuç Gökyüzü Kitabından Alıntılar.

Bir Avuç Gökyüzü, Çetin Altan’ın Bükreş’de, Paris’de, Buenos Aires’de de yayınlanmış bir romanı…

Roman, Türkiye’de ilk yayınlandığında “müstehcen” iddiasıyla hemen toplattırılmış, Altan da mahkemeye verilmişti. Uzun süren bir yargı sonunda kitap da, yazarı da aklandı. Daha sonraları “Bir Avuç Gökyüzü”, Ümit Elçi’nin yönetmenliğinde sinemaya da aktarıldı. Başrollerde Zuhal Olcay ile Aytaç Arman vardı.

Çetin Altan bu romanında, siyasetçileriyle bürokratları çeteleşmiş adsız bir ülkede, çağına layık olmaya çalışmanın bedellerini çok değişik bir kurguyla anlatıyor. “Bu roman okuyucuyu yüreğinden yakalayarak, anlattığı öykülerdeki kahramanın gölgesi gibi, sonuna kadar, adım adım sürüklemekte… Nouvelles Litteraries

Çetin Altan’ın İnkılap Kitabevi tarafından yayımlanan Bir Avuç Gökyüzü romanı 230 sayfadan oluşmaktadır.

Çetin Altan’ın Bir Avuç Gökyüzü romanından alıntılar:Bir Avuc gokyuzu cetin Altan

Cezaevi bana hiçbir şekilde okul mokul olmadı. Daha önce bildiklerimden daha dar ve bunalımlı bir laboratuarda somut olarak yaşadım. Cezaevi dünyası ile Türkiye’nin düzeni ve çağdışılıktaki katı inat arasında hiçbir fark yoktu. Daha önce cüzzam teşhisi konmuş bir hastanın bir damla kanını mikroskop altında incelermiş gibiydim.

3.36/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺