Bilinç Kullanım Kılavuzu-Adam Zeman

Bilinç, Özbilinç, Dejavu, Uyku, Vicdan Gibi Konuları İrdeleyen Kısaca Beyni Sorgulayan, Beynimiz Hakkındaki Birçok Bilgiyi Sunan Bir Kitap.

Bilinç hakkında bilgi sahibi, bilinç hakkında kitaplar okumak isteyenler ünlü Britanyalı nörolog, yazar Adam Zeman’ın Bilinç Kullanım Kılavuzu kitabını okuyabilir.

Britanyalı nörolog, yazar Adam Zeman’ın Bilinç Kullanım Kılavuzu kitabı bilinç hakkında birçok bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Okurken bizlere birçok yeni bilgiler sunan kitap özellikle bu tür konuları seven okuyucuların büyük ilgisini çekecektir.

Adam Zeman’ın ülkemizde Metis Yayıncılık tarafından yayımlanan Bilinç Kullanım Kılavuzu kitabının Türkçe çevirisini Gürol Koca yapmıştır. Gürol Koca’nın Türkçe çevirisini yaptığı Adam Zeman’ın Bilinç Kullanım Kılavuzu kitabı 480 sayfadan oluşmaktadır.

Doğal bir oluşum olarak fiziksel ve biyolojik yasalara tabi olan beynimizde, nasıl olup da bilinç ortaya çıktı? Hangi biyolojik mekanizmalarla ortaya çıktı? Ya da insan bilinci ne işe yarar? “Bilinç İncelemeleri” alanı bu sorulara cevap arıyor. Son yıllarda farklı disiplinlerden -klasik bilim dallarının yanı sıra sinirbilim, bilgisayar bilimi ve genetikten, ayrıca zihin felsefesinden ve fenomenolojiden- yararlanan geniş bir araştırmacı topluluğunun bu alandaki çalışmaları şimdiden çok etkileyici bir literatür yarattı.

Bilinç, Kullanım Kılavuzu bu yeni araştırma alanıyla tanışmak için ideal kitap. Araştırmacılara olduğu kadar meraklı okura da hitap eden kitap, “bilinç” teriminin farklı anlamlarını açıklayan bir bölümle açılıyor. Sinirbilimin şaşırtıcı bulgularının, insanın farkındalık halinin temelinde yattığı düşünülen iki alandan kaynaklandığını öğreniyoruz: Uyku-uyanma bilimi ile görme bilimi. Kitabın bu bölümlerinde epilepsi, körgörü, halüsinasyonlar gibi çeşitli bozukluklar anlatılırken, okurun bilincin işleyişini daha yakından kavramasına imkân tanıyan vaka hikâyelerine de yer veriliyor. İnsan bilincinin evrimini, insan kültürünün evrimiyle birlikte anlatan kapsamlı bir bölümden sonra, halihazırdaki bilinç kuramları, bilincin nasıl olup da deneyim üretebildiğiyle ilgili felsefi tartışmalar konu ediliyor.

Beyin, beyin üzerine düşünüyor: Evrenin en hayret uyandırıcı bilimsel meselesinin tam da hiç sorgulamadan her gün ‘’kullandığımız’’ kendi bilincimiz olduğuna ikna oluyoruz bu kitabı okurken.

Adam Zeman’ın Bilinç Kullanım Kılavuzu kitabından alıntılar:

Dejavu

Bu iki eskiz, deneyimlerimizi tarif ederken kullandığımız İki tasvir biçimini örnekler: Birinci tekil şahıs ağzından, “içeriden” tasviri ve beyinle ilgili bilimsel çalışmalar şeklinde “dışarıdan” tasviri. İkinci tasvir, yani bilimsel izah son derece genel ve soyuttur. Bu izah, beyin içindeki olaylarla deneyimlerimiz arasında gevşek bir ilişki olsa da, hissetmenin daha ince nüanslarının fiziksel bir temele sahip olduğunun asla gösterilemeyeceği izlenimi yaratabilir sizde.

Zihnin büyük bölgeleri beynin büyük bölgelerine tekabül eder. Paul Broca 1861

”Bir insanın kafası kesildiğinde yaşamının sona erdiği, adamın toza dönüşüp yok olduğu şeklindeki teorinin ateşli bir savunucusu oldun her zaman. Savunduğun teorinin zekice ve makul olduğunu bütün misafirlerimin önünde (buradaki mevcudiyetleri senin teorinin aksini ispat ediyor gerçi) söylemekten memnuniyet duyarım.” Usta ile Margarita’da Şeytan misafirlerinden birine bunları söyler, Mihail Bulgakov

”Conscious” (bilinçli) ve ”consciousness” (bilinç) sözcükleri İngilizcede on yedinci yüzyılın başlarında görülmeye başlamıştır. Önceleri her iki sözcük de katı haliyle kullanılıyordu; 1744’te bile sözcük Pope tarafından bu haliyle kullanılmıştı: ”Namuslu akıl namussuz kişide bulunmaz: Bu akim bozulması için ortada bir suç veya bilinç (consciousness) olmalıdır.” Ama yıllar içinde sözcüğün bu anlamı yumuşamış, biriyle paylaşılan veya suçluluk hissi veren bilgi çağrışımını tedricen kaybederek, her şeyden önce uyanıklık durumuna atıfta bulunmaya başlamış: ”Uyku halinin, rüyasız uykunun, baygınlığın, hissizliğin karşıtı olarak bilinç.”

Bilinç

Günlük İngilizcede ”bilinç” derken ne kastediyoruz? Soyut isimleri açıklama girişimleri biraz netamelidir. ”Bilinç”e balıklama dalmaktan ziyade daha selim olan sıfat halini çözmeye çalışmakla işe başlayalım ve birinin ”bilincinin yerinde” olduğunu söylerken ne kastettiğimiz sorusunu soralım.

Agnozi, kelimesi kelimesine ”gnosis”, yani bilgi kaybı anlamına gelir. bilinc-kullanim-kilavuzu-adam-zemanNörolojide bu terimin daha özgül bir kullanımı vardır. ”Agnoziler” duyumun sonraki aşamalarında ortaya çıkan, sorunlu duyunun hiç bozulmamış gibi göründüğü, ama meydana getirdiği algının veya bilginin bozuk olduğu rahatsızlıklardır.

Renk hayatın en keyifli şeylerinden biridir. Zamanımın çoğu, tuhaf bir biçimde renksiz hastane ortamında geçiyor: Parlak ışıklandırma, çıplak duvarlar ve yavan yapay tonlar göz üzerinde monoton bir etki yaratır. Uzun bir günün sonunda, akşam semasının incelikli renk geçişleri veya tepelerin mor tonları İlaç gibi geliyor insana. Ciddi (ama genelde ölümcül olmayan) göz açlığı tehlikesi dikkate alınarak, son zamanlarda hastane koridorlarına resimler konması için takdire şayan kampanyalar düzenleniyor. Rengin o zengin iç açıcılığından mahrum olmayı hiç istemezdim doğrusu.

2/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺