Bilim Tarihi Sohbetleri-Fuat Sezgin

Sefer Turan’ın Bilim Dünyasında Dünya Çapında Üne Sahip Olan 60 Yıldan Fazla Çalışmasının Sonucu 15 Ciltten Oluşan İslam Bilim Tarihi Adlı Dev Eserin Yazarı Türk Bilim Adamı Fuat Sezgin İle Yaptığı Röportajlar.

Sefer Turan’ın Türk bilim adamı Fuat Sezgin’i tanıması kitapta yer alan kendi ifadesi ile 1985 yılında Kahire’de düzenlenen geleneksel kitap fuarını açılışında olmuştur.

1985 yılında Kahire’ye geleneksel kitap fuarını açılışına giden Sefer Turan’ın, kitap fuarında ”Arap Kültür Tarihi” adlı eser dikkatini çekmiştir. Böylece muhteşem bir eserin yazarı kimdir diye kitap bakınca Fuat Sezgin’in ismini görmüştür. Özellikle Fuat Sezgin’in bir Türk olması nedeni ile daha da çok şaşıran şaşırma nedeni de şudur ki; Fuat Sezgin’in dünya çapında tanınan biri olması ve çok büyük eserler yazması ve Sefer Turan gibi bir kitap kurdunun bunu tanımaması.

Sefer Turan bu olaydan sonra Fuat Sezgin ismini araştırmaya koyulmuş ve hakkında birçok bilgiye ulaşmıştır.

Fuat Sezgin’i araştırdıktan hayranlığını daha çok artmış çünkü Fuat Sezgin dünya bilim çevresinde çok önemli yere sahip biridir.

Fuat Sezgin’in eserlerinin orijinal dilinin Almanca olarak yayınlanması ve Türkçe çevirilerinin o döneme göre az olması ve dönemin şartlarında sosyal medyanın internetin olmayışı Türkiye’de yeterince tanınmamasına neden olmuştur.

Fuat Sezgin eserlerini niçin Almanca yazıyor diye soracak olursanız Almanya’da oturmasının nedeninden dolayı olabilir, belki de Müslümanların, Türklerin bilime katkısını batıya daha kolay ve daha etkili bir biçimde anlatma gereğinden de olabilir. 27 Mayıs Darbesi sonucunda askeri cunta tarafından üniversiteden uzaklaştırılan 147 üniversite hocasından biri olan Fuat Sezgin, üniversiteden uzaklaştırıldıktan sonra Almanya’ya gitmiş ve oraya yerleşmiştir.

Sefer Turan, bilim tarihçisi Fuat Sezgin hakkında birçok bilgiye sahip olduktan sonra Fuat Sezgin ile röportajlar yapmıştır.

Sefer Turan’ın Fuat Sezgin’in röportajından çok önemli bilgiler var.

İslam’ın İlk Yıllarında Hadisler Sözlü Mü Yazılı Mı Nakledildi?

Söyleşide; Fuat Sezgin, İslam Bilim Tarihi eserinde belki de ilk kez duyacağımız bir iddia da bulunuyor ki, İddia şudur; bizim bildiğimizin ve birçok İslam aliminin bildiğinin aksine İslam’ın ilk dönemlerine dayanan hadislerin nakledilmesi sözlü değil yazılı olarak olduğudur.

Amerika Kıtasını Kristof Kolomb’dan Önce Müslümanlar Mı Buldu?

Ayrıca Amerika’yı Kristof Kolomb’dan önce Müslümanlar keşfetmiştir diyor.

Sefer Turan’ın Fuat Sezgin ile yaptığı röportajlarının yer aldığı her sayfasını okudukça Fuat Sezgin’e hayranlığımızın kat kat artacağı sohbet havasında geçen röportajlardan birçok bilgi öğrenebileceğimiz, Fuat Sezgin’in kitaplarından, eserlerinden, çalışmalarından örneklerin yer aldığı güzel bir kitap.

Eserin yazarı yayınevinde Fuat Sezgin olarak gösterilse de aslında eserin yazarı Fuat Sezgin ile söyleşi yapan Sefer Turan’dır. Bizde alıntı yaptığımız yayınevinin kaynağına sadık kalarak yazımızın başlığında Fuat Sezgin- Bilim Tarihi Sohbetleri başlığı altında yayımladık.

Timaş Yayınları’ndan 6. Baskısı 2014 yılında çıkan Sefer Turan’ın Bilim Tarihi Sohbetleri Fuat Sezgin adlı eseri 208 sayfadan oluşmaktadır.

Müslümanların ve Türklerin bilim dünyasına nasıl katkı sağladığını, geçmişimizin ne kadar önemli olduğunu, tarihimizdeki birçok bilim adamının dünya bilim tarihine çok büyük katkılarda bulunduğunu bu kitap okuduğumuz zaman daha iyi anlayacağız.

Bilim dünyasında Müslümanların ve Türklerin yapmış olduğu ilklerden örneklerin de yer aldığı kitap tam bir bilim sohbeti seviyesinde okuyucu sıkmadan her sayfasında birçok bilgi veren çok akıcı bir dille yazılmıştır.

Yaptığı çalışmalarla uluslararası bilim camiasının İslam Bilimler Tarihi alanında en önemli ismi kabul edilen, Müslüman âlimlerin bilim dünyasında oynadıkları yeri doldurulamaz rolü tüm dünyaya tanıtan değerli bilim adamımız Prof. Dr. Fuat Sezgin’in yaşam serüvenini ve çalışmalarının arka planını anlatan Bilimler Tarihçisi Fuat Sezgin.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük İslam Bilimler tarihçisi Fuat Sezgin, “Bir valizle çıktım yola. Valizde biraz çamaşır ve birkaç önemli yazmanın fişleri vardı… Onları aldım, çektim gittim.” diye anlatıyor yaşam öyküsünü. 40’lı yıllardan itibaren en büyük şarkiyatçı olarak kabul edilen Hellmut Ritter’in talebesi olarak Bilim tarihine ilk adımını atan Fuat Sezgin 60 darbesi sırasında 147’likler diye anılan, üniversiteden uzaklaştırılan öğretim üyelerinden biridir. Birdenbire İstanbul Üniversitesi’ndeyken çalışmaları yarıda kalan Sezgin kaynaklardan uzak kalma pahasına mecburen yurt dışındaki üniversitelere başvuruda bulunur. Günde 17 saatten az çalışmayan, öğle yemeklerini zaman almasın diye bir parça ekmekle geçiştiren biri için birkaç hafta beklemek kâbus gibidir. 15 gün içerisinde Berkeley, Yale gibi çok ünlü Amerikan üniversiteleri kapılarını sonuna açarlar Sezgin’e fakat Sezgin kaynaklardan uzak kalma endişesiyle okyanusun bu tarafında, Frankfurt’ta çalışmalarına devam etmeye karar verir.

Sezgin’in bu ürünleri vermesi hiç de kolay olmaz. Toplam 27 dil bilen Fuat Sezgin, 60’ın üzerinde ülkede çalışmalar yapar, çeşitli dillerde yazılmış toplam 600.000 el yazmasını teker teker elden geçirir, İslam coğrafyasında inceleme yapmadığı kütüphane kalmaz. Devlet başkanlarının, kralların ve dünyanın en önemli akademisyen ve işadamlarının saygı ve destekte kusur etmediği Sezgin’in kıymeti kendi memleketinde geç de olsa yeni yeni anlaşılmaya başlıyor. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi bu olumlu yaklaşımın en somut örneği. Sevindirici örnekler bunla da son bulmuyor. Sezgin’in İslam’da Bilim ve Teknik adlı 5 ciltlik eseri Türkçe’ye tercüme edildi.

Söyleşini Sefer Turan’ın yaptığı Fuat Sezgin’in Bilim Tarihi Sohbetleri kitabından alıntılar:

Ben her kişinin kendi çalışmasında yapması gerekeni yaptım: Öncellerinin başarılarını minnettarlıkla karşılamak, onların yanlışlarını ürkmeden doğrultmak, kendisine gerçek olarak görüneni gelecek kuşağa ve sonrakilere emanet etmek. (El-Bîrûnî, öl. 1048)

Fuat Sezgin adını ilk kez 1985 yılında duydum. Hala içimde hayatını bilime adamış böylesi değerli bir ilim adamını bu kadar geç tanımanın eksikliğini hissederim.

”İslam Bilim Tarihi”ni yazması hiç de kolay olmamıştır. Bir ömür adamıştır bu eser için. 60 kadar ülkeyi gezmiş yüzlerce kütüphane yüz binlerce cilt dolusu kitap ve yazma eser incelemiştir.

Hocanın en büyük arzusu ”benim milletim” dediği Müslümanların Batı karşısında ki aşağılık kompleksinden kurtulması, bunun karşılığında Batılıların da Müslümanların bilime katkılarını görerek ”üstünlük” duygusundan uzaklaşması.

Dil öğrenmeye verdiği öneme ne dersiniz! Bir gün ”Hocam kaç dil biliyorsunuz? Kayıtlarda 27 dil bildiğiniz yazılı?” diye sorduğumda ”Mübalağa etmişler” demekle yetinmişti.Bilim Tarihi Sohbetleri Fuat Sezgin

Evet, esasında Amerika’ya gitme meselesine Müslümanlar 10. yüzyılda başladılar. Bu hususta tarihi kayıtlar var. Bunlar döndüler, bazen dönemediler. O hususta da birçok kayıt var. O mühim değil esasında. İnsanlar yüzlerce defa Amerika’ya tesadüfen gittiler. Bakın Müslümanlar yalnızca şu hedefle gidiyorlardı: Büyük Okyanus’un öte tarafına ulaşmak. Atlas Okyanusu’nu bilmiyorlardı. Bu gayretle birçok çıkış yaptılar, dönmediler. Mühim olan Amerika haritasının bir kısmını ilk olarak yapmaktır, yapmış olmaktır. Bunu ilk yapan insanlar 15. yüzyılda Müslümanlar oldu. Ona yüzde yüz inanıyorum. Onu ispat etmeye çalışıyorum o yazımda. Kristof Kolomb Müslümanların yapmış olduğu haritaya dayanarak ki, onun tarihçesi de bir haritayla yola çıktığını yazıyor.

4.17/5 (35)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.