Bilgeliğin Yedi Sütunu-Thomas Edward Lawrence

Bilgeliğin Yedi Sütunu; Arabistanlı Lawrence Olarak Bilinen İngiliz Ajan Thomas Edward Lawrence’ın Kaleme Aldığı Otobiyografik Kitabı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Arapların Osmanlı’ya karşı ayaklanması için uğraşan İngiliz Ajan Thomas Edward Lawrence ya da namı diğer Arabistanlı Lawrence. Arabistanlı Lawrence olarak bilinen İngiliz Yarbay Thomas Edward Lawrence İngilizce özgün adı Seven Pillars of Wisdom olan Bilgeliğin Yedi Sütunu kitabını 1922 yılında yayımlamıştır.

T.E. Lawrence’ın Bilgeliğin Yedi Sütunu Konusu Nedir?

T.E. Lawrence’ın Bilgeliğin Yedi Sütunu kitabı bir nevi T.E. Lawrence’ın otobiyografi kitabı olup kitapta yer yer askerî strateji, Arap kültürü ve coğrafyasıyla ilgili denemeler bulunmaktadır.

T.E. Lawrence’ın Bilgeliğin Yedi Sütunu kitabı Türkiye’de 2014 yılında Chiviyazıları Yayınevi etiketi çıkmıştır.

Ülkemizde Chiviyazıları Yayınevi tarafından yayımlanan T.E. Lawrence’ın Bilgeliğin Yedi Sütunu kitabı 704 sayfadan oluşmaktadır.

Chiviyazıları Yayınevi etiketi ile çıkan T.E. Lawrence’ın Bilgeliğin Yedi Sütunu kitabının Türkçe çevirisini Bilal Çölgeçen yapmıştır.

Arabistan’da Türklere karşı ayaklanmada bir İngiliz görevli… Ordu günlüğünü, çadır direğinin etrafında betimler. Tanımlamalar, filozof iler, duygular, maceralar ve hayallerle eşsiz bir şekilde dokur. Görevine müşkülpesent bir bilgelik, kusursuz bir hafıza, cesaret ve Oxford karakteriyle örülmüş bir stille, kendinden kuşkuya düşmesini engelleyen bir gözlem yeteneği ve her hâlükârda derin bir bağlılıkla yapar. Eşsiz bir tarih-roman… E.M. Forster

Yarım yüzyılda İngilizce yazılmış hiç bir eserin olmadığı kadar ölümsüzdür. John Buchan

Onun için tüm bir neslin nevrotik hastalığının acısını, sadece tek başına, çektiği söylenebilir. Christopher Isherwood

Bu topraklardan Osmanlının gücü çekildikten sonra, Orta Doğu’da istikrar kayboldu. Kan hiç durmadı. Savaşlar hep devam etti. Usame Bin Ladin

Arap Başkaldırısının Gayri Resmi Tarihi ‘’Bu günün hayalperestleri tehlikeli insanlardır, hayallerini gözleri açık gerçekleştirirler. Ben de böyle yaptım.’’

Tarihi bilgiler, I. Dünya Savaşı sırasında Arapların Türklere karşı başlattığı başkaldırı hareketinin bizzat mimarı, yönlendiricisi olan bir İngiliz’in gözüyle verilmektedir. Çağımızın en efsanevi casusu ‘’Arabistanlı Lawrence’’ Osmanlının bölgedeki egemenliğine son verirken, bölgeye görevlisi olarak geldiği İngilizlerin de oyunlarını boşa çıkarmıştır.

T.E. Lawrence’ın Bilgeliğin Yedi Sütunu kitabından alıntılar:

Lawrence’ın dileği bir savaş kahramanı olarak anılmak değildi. Savaşta yaşadıklarını düşünmeye dahi dayanamıyordu.

Çocukluğundan beri arkeolojiye ilgi duymuştu.

Samilerin görüş perdesinde ara tonlar yoktu. Onlar, dünyayı her zaman dış hatlarıyla gören, temel renklerin daha doğrusu siyah ile beyazın egemen olduğu bir halktı. Kuşkuyu -bizim modern dikenli tacımızı-, hor gören dogmatik bir halktı. Bizim metafizik zorluklarımızı, içe bakışla ilgili sorgulamamızı anlamazlardı. Bizim daha ince nüanslar hakkında tereddüt eden heyetimize aldırmaksızın sadece doğruyu ve yalanı, inanç ile inançsızlığı biliyorlardı.

Lawrence’ın öncelikli hedefi Osmanlı İmparatorluğu’nu yenilgiye uğratmaktı. En az bunun kadar önem verdiği ikinci bir hedef ise, Osmanlı’nın çekilmesinden doğan boşluğun bir başka emperyalist güç tarafından doldurulmamasını sağlamaktı. Bunun önündeki en büyük engel, İngiltere’nin batı cephesindeki müttefiki, uzun süredir Ortadoğu’da emperyalist tutkular besleyen Fransa’ydı.Bilgeligin Yedi Sutunu Thomas Edward Lawrence

Herkes rüya görür, ama aynı derecede değil. Geceleyin zihinlerinin tozlu hücrelerinde rüya görenler, gündüzleyin bunun boş bir şey olduğunu anlamak için uyanırlar. Ama gündüzleyin hayal kuranlar tehlikeli insanlardır, çünkü hayallerini mümkün kılmak için açıkgözleri ile oynayabilirler. Ben bunu yaptım.

Araplarının milliyetçi niyetleri hakkındaki tüm belirsizlikler, Şerif Hüseyin’in 1916 yılının Haziran ayında, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklandığını ilan etmesiyle kayboldu.

4/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.