Beyaz Gemi-Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov’un Eşsiz Eseri Beyaz Gemi

Türk sinemasının en güzel aşk ve romantik filmlerinden biri olan Selvi Boylum Al Yazmalım filmini hemen hemen hepimiz biliriz.

Selvi Boylum Al Yazmalım filmi Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1970 yılında Selvi Boylum Al Yazmalım romanından sinemaya uyarlanmıştır peki bunu kaçımız biliyor?

Kırgızistan’ın en önemli yazarlarından biri olan Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un Selvi Boylum Al Yazmalım romanı gibi birçok roman birçok farklı dile çevrilmiştir.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel, Elveda, Gülsarı!, Toprak Ana, Cemile gibi birçok romanı Türkçeye çevrilmiştir.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi romanı ilk kez 1970 yılında yayımlanmıştır.

Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi romanı Türkiye’de 2015 yılında Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanmıştır.

Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan ve Refik Özdek tarafından Türkçe çevirisi yapılan Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi romanı 174 sayfadır.

2012 yılında Elips Kitap tarafından yayımlanan Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi kitabı 144 sayfadır.

2001 yılında Da Yayınları tarafından yayımlanan ve Türkçe çevirisini Mehmet Özgül’ün yaptığı Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi kitabı 158 sayfadır.

2008 yılında Ufuk Kitapları tarafından yayımlanan ve Türkçe çevirisini Murat Acar’ın yaptığı Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi kitabı 166 sayfadır.

Masalla gerçeği birleştiren bir eserdir. Geçmişi temsil eden dede ile geleceği temsil eden çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar getirilir. Adı eserde hiç geçmeyen çocuğun saf ve temiz dünyasından, hayatın acı ve çıplak gerçeğine uzanan bir roman kurgusu meydana çıkarılır. Aytmatov’un, edebiyat âleminde geniş akisler uyandıran, uzun yıllar tartışılan, verilmek istenen mesajla yaratılan tiplerin büyük bir uyum sağladığı eserlerinden biridir.

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile “tikip insan”ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şart alır, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

Beyaz Gemi öyküsünün başkahramanı adsız oğlanın okurlarıyla ilk dostluğu 20. yüzyılda başladı, 21. yüzyılda da devam etmekte. Beyaz Gemi’deki adsız oğlan, sadece benim yetiştiğim döneme mahsus bir tip değildir. Geleneğinden ve köklerinden kopartılmış nesillerin, dünyanın her tarafında ve her zaman yaşadıkları ve yaşayacakları büyük trajedinin kahramanlarından biridir. Devir değişti artık; Soğuk Savaş’ın sıcak günlerinde değiliz. Kaybolan adsız oğlanları aramak ve bulmak için bugün daha fazla şansa sahip olduğumuzu düşünüyorum. Orta Asya başta olmak üzere dünyanın her tarafına yayılmış bulunan bir okul ağının yaktığı ilim ve irfan ışığıyla bu kayıp nesillerin şahsında benim adsız oğlanımın izini takip etmeleri gibi örnekler dünya üzerinde giderek çoğalmakta. Anavatanlarından binlerce kilometre uzaklara gitmekten çekinmeyen ve oralarda pek çok fedakârlığa katlanmayı göze alan genç insanların varlığına şahit olmak, beni günün birinde adsız oğlanların tek tek bulunacakları bir dünya konusunda iyimserliğe sevkediyor. Yarım asır önce yazılmış bulunan Beyaz Gemi’nin bu arayışa tutulan bir ışık olması, en büyük temennimdir.

Aytmatov’un elinizdeki baskı için yazdığı Önsöz’den.

Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi Romanının Karakterleri Kimlerdir: Mümin Dede, Çocuk, Orozkul, Bekey, Seydahmet, Gülcemal, Kulubeg, Koketay

Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi Romanının Konusu: Annesi ve babası ayrılıktan sonra dedesi, üvey ninesi, Orozkul, Bekey hala, Seydahmet, Gülcemal ve köpeği Beltek ile birlikte San-Yaş Vadisi’nde yaşayan bir çocuk ve gerçek yaşamında mutsuz fakat hayal dünyasında mutlu olmaya çalışan bir çocuğun psikolojik durumu anlatılmaktadır.

Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi romanından alıntılar:

İki masalı vardı. Biri kendi masalı idi. Onu kimse bilmezdi. Öteki dedenin anlattığı masaldı. Sonra hiçbir masal kalmamıştı.

Aklı karalı, ”Eyer” adını verdiği alacalı bir kayası daha vardı. Ata biner gibi üstüne çıkar, otururdu. Yer yer rengini atmış boz bir kayaya da ”Kurt” adını vermişti.Beyaz Gemi Cengiz Aytmatov

Zaten aptallar her zaman kaderine razı olurlardı.

Ama boş yere dememişler: ”Kendi ayıbını örtmek isteyen başkalarının yüzüne kara çalar.” diye.

Ee oğlum eski zamanda atalarımız, zenginlik gururlanmayı, böbürlenmeyi, gururlanma böbürlenme ise baştan çıkmayı, çılgınlığı getirir, derlermiş.

2.93/5 (27)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺