Beş Sevgi Dili-Gary Chapman

Amerikalı Yazar Gary D. Chapman’ın İnsan İlişkileri Üzerine Yazdığı Kişisel Gelişim Kitabı.

Okurken sizi sürükleyen, ikili ilişkiler üzerine tavsiye niteliğinde anlatımlar olan, etkileyici anlatımı ile tavsiye niteliğinde bir kitap.

Sevgi dilini öğrenince ilişkilerinizde nasıl, nerede, ne zaman hata yaptığınızı anlamanıza yardımcı olacak, ilişkilerinizi kolaylaştıracak türden bir eser.

İlişki danışmanı, kişisel gelişim uzmanı ve yazar Gary Chapman’ın özgün adı The Five Love Languages: How to Express Heartfelt Commitment to Your Mate olan Beş Sevgi Dili Sevdiğiniz İnsana Yürekten Bağlılığınızı Nasıl İfade Edersiniz adlı eserinin İngilizce baskısı ilk kez 1995 yılında yayımlanmıştır.

Gary Chapman’ın Beş Sevgi Dili kitabı Türkiye’de Koridor Yayıncılık etiketi ile çıkmıştır. Koridor Yayıncılık tarafından 2012 yılında yayımlanan Gary Chapman’ın Beş Sevgi Dili kitabı 226 sayfadan oluşmaktadır. Gary Chapman’ın Beş Sevgi Dili kitabının Türkçe çevirisini Selim Yeniçeri yapmıştır.

Siz eşiniz ile oturup konuşmak istiyorsunuz, ama o size çiçek gönderiyor. Siz ev yemeği yemek istiyorsunuz, ama o size sarılarak doyuyor. Sorun sevginizde değil, sevgi dilinizde!

Dünyaca ünlü Dr. Gary Chapman, farklı insanların sevgilerini nasıl farklı şekillerde ifade ettiklerini ortaya koyuyor ve bunları şöyle sıralıyor: Kaliteli Zaman, Onay Sözleri, Hediye Alma, Hizmet Eylemleri, Fiziksel Temas

Sizin için çok önemli bir şey karşınızdaki için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ya da sizin gerekli bulduğunuz bir şeyi karşı taraf hiç umursamayabilir. İşte bu kitap sizin ve karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını anlamanız ve ona göre hareket etmeniz için bir kılavuz. Doğru adımları uygulayın ve doğru dili kullanın, kısa sürede sevginizi ifade etmenin ve karşılığında gerçek sevgiyi bulmanın mutluluğunu paylaşacaksınız.

Dr. Chapman, insanın duygusal sağlığına yön veren ve sonsuz sevgi iletişimini belirleyen kilit noktaları, her insanın sevgi deposu olduğunu ve bu büyük kaynağı canlı tutmak için küçük sevgi dolu bir adımın bile yetebileceğini anlatıyor. Anahtar sizin elinizde Hangi yoldan gitmeniz gerektiğine siz karar verin.

Gary Chapman’ın Beş Sevgi Dili kitabından alıntılar:

Sevginin hedefi, istediğiniz bir şeyi elde etmek değil, sevdiğiniz insanın saadeti için bir şey yapmaktır.

Kendi sevgi diliniz ile eşinizin sevgi dili arasındaki benzerlik, Çince ile İngilizce arasındaki benzerlik gibi olabilir. Sevginizi İngilizce ne kadar anlatsanız da, eşiniz sadece Çince biliyorsa, birbirinize sevginizi asla anlatamayabilirsiniz.

İnsanların sevgi dilleri birbirinden farklıdır!

Eğer sevgi iletişiminde etkili olmak istiyorsak, öncelikle eşimizin baskın sevgi dilini keşfetmek ve öğrenmek zorundayız.

Hissetmediğiniz şeyleri hissettiğinizi iddia ederseniz, bu iki yüzlülük olur… Ama karşınızdaki kişinin yararı veya zevki için bir sevgi davranışında bulunuyorsanız, bu sadece tercihtir.

Eğer sevgi iletişiminde etkili olmak istiyorsak, öncelikle eşimizin baskın sevgi dilini keşfetmek ve öğrenmek zorundayız.

İnsanın varlığının kalbinde, samimi olmak ve başkaları tarafından sevilmez arzusu vardır. Evlilik, yakınlık ve sevgi için duyulan bu gereksinimi karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Şimdi size sormak istiyorum: Evlendikten sonra sevgiye ne oluyor? Benim yaşadıklarımı çoğu insan yaşıyor mu? Boşanma oranlarının bu kadar yüksek olmasının nedeni bu mu? Bunu üç kez yaşadığıma inanamıyorum. bes-sevgi-dili-gary-chapman-resimli-sozleriPeki, ya boşanmayan insanlar ne yapıyorlar? Onlar bütün huzursuzluğa rağmen devam etmeyi mi seçiyorlar, yoksa evliliklerinde sevgiyi canlı tutmayı başarıyorlar mı? Bunu nasıl yapıyorlar?

Aslında bu beyin sorduğu sorular, bugün evlenip boşanan binlerce insanın uğraştığı sorular. Kimi dostlarına, kimi danışmanlarına, kimi de din adamlarına bu sorulan sorarken, geri kalanları da kendi başlarına çözmeye çalışıyorlar. Aldıkları cevaplar bazen karmaşık psikoloji terimleriyle dolu oluyor, bazen komik hikayelerle ve metaforlarla açıklanıyor. Fıkralar ve atasözleri gerçek temellere dayanır ama böyle çözümler, söz konusu sorunun kapsamı düşünüldüğünde, kanserli birine ağrıkesici vermekten daha farklı bir etki yapmaz.

2.92/5 (24)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺