Berat Albayrak Sözleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Olan Berat Albayrak’ın Söylediği Sözler.

Berat Albayrak ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın damadıdır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın sözleri:

Hakikaten Türkiye’de enerji alanın iktidarımız döneminde çok önemli atılımlar yaptık. Tüketimin olduğu yerde üretimi sağlama noktasında adımlar atmamız lazım. Tüm Türkiye’deki stratejimizin bir ayağı şu: Yenilenebilir enerji noktasında ilk ihalemizi yakın zamanda inşallah gerçekleştireceğiz. Türkiye son 10 yılda enerji ithalatına büyük para harcadı. Enerji noktasında dışa bağımlı bir ülkeyseniz o zaman mevcut kaynakları kullanmak zorundasınız. Son yıllardaki keşiflerle 3000 kalorili kömürleri keşfettikten sonra daha verimli bir portföyü ortaya koymak zorundasınız.

Türkiye özellikle gaz konusunda önemli yatırımlara imza atacak. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte gaz konusundaki altyapıyı iyileştireceğiz.

Türkiye enerjide cari açık noktasında ne yazık ki çok şanslı olmayan bir ülkeydi. Ancak son yıllarda bulduğumuz rezervler nedeniyle yerli kömür noktasında Türkiye’nin o güne kadar sahip olduğu rezervi keşfetti. Ancak 2 misli rezervi keşfetmesi ve hayata geçirmesi stratejisi ile karşı karşıyayız.

Türkiye enerjide cari açık noktasında ne yazık ki çok şanslı olmayan bir ülkeydi. Ancak 2 misli rezervi keşfetmesi ve hayata geçirmesi stratejisi ile karşı karşıyayız.

Cumhurbaşkanımız son yüzyılda gelmiş geçmiş siyasetçilerden belki de en büyük fark. Halkla iletişimi bu kadar güçlü, bu kadar yakın, bu kadar samimi bir siyasetçi belki yok.

Son yıllardaki arama çalışmaları çerçevesinde, sahip olduğumuz rezervler, özellikle yerel kömür konusunda yerli ve yeni stratejimiz çerçevesinde yeni teknolojilerle temiz teknolojiye entegre olmak koşuluyla daha yoğun şekilde çalışacağız ve projeleri hayata geçireceğiz. Çevresellikten taviz veremeyiz ama kimse Türkiye’den yerli kaynaklarını bir kenara koymasını beklemesin.

Türkiye’yle ilgili özel durumun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Paris’te imzalanan, mutabakata varılan son noktadan sonra 2001, 2009, 2011 gibi Paris’ten önceki süreçteki Türkiye’nin statüsünün devamı çok önemli. Çünkü Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Dolayısıyla gelişmiş ve gelişmekte olan ülke sınıfının doğru bir şekilde ayrılarak Türkiye’nin hak ettiği gibi bu yeni süreçten faydalanması elzem. Aksi hem adaletsizlik hem haksızlık olur. Bunun için Paris öncesi devlet başkanları düzeyinde hem Fransa, hem Almanya’yla yapılan görüşmeler neticesinde Türkiye’nin sözlü özel durumunun altı bir kez daha çizildi. Her ne kadar Paris sonrası bu süreç zikredilmese de bu sürecin devamında Türkiye’nin özel durumunun devamı Türkiye’yi gelişmiş bir ülke gibi yükümlülük altına finansal yükümlülük altına sokulması hakikaten çok ama çok yanlış olur.

Yenilenebilirin güneş ve rüzgar ayağıyla ilgili önemli adımlar atacağız. Yılbaşından bugüne kadar çok yoğun bir mesai ortaya koyarak yılsonu hedefimizi tutturmak için çok başarılı şekilde çalışmalar ortaya koyuldu. Ekim ayında hem güneş hem de yerli kömürle ilgili, takip eden aydan sonra da rüzgarla ilgili ilk adımları atacağız. Hakikaten Türkiye güneş ve rüzgârda çok önemli bir potansiyel ve kapasiteye sahip.berat-albayrak-sozleri

Liberal politikalar içerisinde kamunun her şeye burnunu sokan her şeye karışan değil, piyasayı düzenleyen, piyasada yatırımcının, özel sektörün önünü açan, tabi ki regüle eden çerçevede olmak koşuluyla rolünü daha fazla oynamak zorundayız. Bunun bilinciyle hareket ederek adımlarımızı atacağız.

Algı operasyonlarına felaket tellallığına bakmayın, biz işimize bakacağız, sonuna kadar mücadelemizde uyanık ve teyakkuzda olacağız, Türkiye’nin rolünü her zamankinden daha büyük bir sorumlulukla taşıyacağız. Biri not indirmiş, öbürü açıklama yapmış vız gelir tırıs gider. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmesi üzerine söylediği söz.

2/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.