Ben,Malala-Chiristina Lamb-Malala Yusufzay

Ben Malala Kitabının Yazarı Kimdir, MalalaYusufzay’ın Hayatı, MalalaYusufzay’ın  Hayat Hikayesi, Pakistanlı MalalaYusufzay’ın Chiristina Lamb Malala Yusufzay’ın Ben Malala Kitabından Alıntılar, Chiristina Lamb Malala Yusufzay’ın Ben Malala Kitabının Konusu, Chiristina Lamb Malala Yusufzay’ın Ben Malala Kitabından Sözler.

Pakistan’da kızların eğitim hakkı için BBC’ye yazdığı blog yazılarıyla dikkat çeken MalalaYusufzay’ın yaşadıklarını kaleme alındı. Eğitim Hakkını Savunduğu için Taliban tarafından vurulan kız MalalaYusufzay’ın İngiltere’de dört kez Yılın Dış Haberler Muhabiri ödülünü kazanmış usta gazeteci Christina Lamb ile birlikte kaleme aldığı ‘Ben, Malala’ adlı kitabından bazı alıntılar:

Gece yarısı kurulan bir ülkeden geliyorum ben. Ölümün kıyısından döndüğümde ise vakit öğleni biraz geçiyordu.

Sesimizin değerini ancak susturulduğumuzda anlarız.

“Malala kim?” diye sordu silahlı adam.

Malala benim, bu da benim hikâyem.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlar.

Sesimizi birlikte duyuracağız!

Taliban kuvvetleri Pakistan’ın Svat Vadisini kontrol altına aldığında, küçük bir kız hiç korkmadan düşüncelerini dile getirdi. Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti.

9 Ekim 2012 Salı günü, on beş yaşındayken, neredeyse bunu canıyla ödüyordu. Okul servisiyle eve dönerken, yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vurulmuştu.

Malala’nın mucizevi şekilde hayatta kalıp iyileşmesi, onu Kuzey Pakistan’daki ücra bir vadiden New York’taki Birleşmiş Milletler binasının koridorlarına uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkardı. Malala on altı yaşında, barışçıl protesto eylemlerinin dünya çapında sembolü ve Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen en genç isim oldu.

BEN, MALALA tek bir insanın sesinin bile dünyaya değişim yönünde ne kadar büyük bir ilham verebileceğini kanıtlıyor.

Bir yıl önce, okula gitmek için evden çıktım ve bir daha geri dönmedim. Bir Taliban kurşunuyla vuruldum ve bilincim kapalı halde, uçakla Pakistan’dan çıkarıldım. Kimileri bir daha asla memleketime dönmeyeceğimi söylüyor ama ben döneceğime bütün kalbimle inanıyorum

Her şey 9 Ekim 2012 tarihinde, bir salı günü değişti. Pek iyi bir güne uyanmamıştım zaten; ben çalışkan bir kız olarak bunu diğer sınıf arkadaşlarım kadar umursamasam da, sınav döneminin tam ortasındaydık.ben malala christina lamb malala yusufzay

Okul, evimize pek uzak değildi. Eskiden yürüyerek gidip geliyordum ama geçen yılın başından beri diğer kızlarla birlikte servise binmeye başlamıştım. Pis kokan nehir boyunca beş dakikalık bir yolculuk yapıyor. Dr. Hümayun un Saç Ekim Merkezi’nin dev reklam panosunun önünden geçiyorduk; kel erkek öğretmenlerimizden birinin aniden saçları çıkmaya başladığında, mutlaka Dr. Hümayun’a gitmiş olması gerektiğini söyleyerek dalga geçmiştik.

Arkadaşlarım daha sonra, ateş ederken adamın elinin titrediğini söylediler.

Malala kim mi? Malala benim ve bu da benim hikâyem.

2/5 (5)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺