Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum-Nojoud Ali

Bir Çocuk Gelinin Hikayesi; Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum

10 yaşında Yemenli bir kız çocuğu Nojoud, kendinde yaşça çok büyük birisi ile evlendiriliyor. Nojoud Ali biyografisini özgün adı Moi Nojoud, 10 Ans, Divorcee olan Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum kitabında anlattı.

Nojoud Ali, İran asıllı Fransız gazeteci Delphine Minoui ile birlikte Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum kitabını 2010 yılında çıkardı.

Nojoud Ali’nin 2010 yılında Fransız gazeteci Delphine Minoui ile birlikte çıkardığı Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum kitabı İngilizce I Am Nujood, Age 10 and Divorced adı ile yayımlandı.

Nojoud Ali’nin Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum kitabı Türkiye’de Martı Yayınları etiketi ile yayımlandı.

Nojoud Ali’nin Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum kitabı Martı Yayınları’ndan 2016 yılının Ekim ayına piyasaya çıktı.

Martı Yayınları tarafından yayımlanan Nojoud Ali’nin Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum kitabının Türkçe çevirisini Tayfun Törüner yapmıştır.

Tayfun Törüner tarafından Türkçe çevirisi yapılan Nojoud Ali’nin Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum kitabının sayfa sayısı 208’dir.

Başkentte yaşayan basit bir köylüyüm ben. Her zaman ailenin erkeklerinin emirlerine boyun eğdim. Söylenen her şeye  ‘evet’ demeyi öğrendim. Bugün ise ‘hayır’ demeye karar verdim.

Ben Nojoud, 10 Yaşındayım ve Boşanmak İstiyorum.

Yemen’in ıssız bir köyünde çok çocuklu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Nojoud, bedeninden büyük bir kalbe ve esarete sahip olan bu küçük kız, günün birinde ülkenin bütün yasalarına baş kaldırır…

Nojoud’un doğduğu topraklarda kadınlara söz hakkı tanınmaz, erkek egemen bir toplumda yasalar ağabeyler ve babalar tarafından belirlenir. Köylerde kız çocukları henüz buluğ çağına erişmeden kendilerinden yaşça büyük olan erkeklere ‘’satılır’’.

O coğrafyada yaşayan kadınların en acı kaderidir. Bu gelenek yüzyıllar boyu devam etmiştir… Ta ki bir gün küçük bir kız, kalbinin sesini dinleyip erkeklere meydan okuyana kadar.

Nojoud, çetin bir mücadelenin ardından kendisine eziyet eden kocasından boşanmayı başarır. Dünya çapında üne

kavuşan bu kız artık yeniden özgürdür. En büyük hayali olan okuluna ve boya kalemlerine yeniden kavuşmuştur.

Cesareti boyunu aşan Nojoud’un ibretlik hikâyesini bir solukta okuyacaksınız.

Nojoud Ali’nin Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum Kitabına Yapılan Yorumlar:

Hayatımda gördüğüm en mükemmel Kadınlardan biri. O eşsiz cesaretiyle tüm dünyaya örnek oldu. Hillary Clinton

Nojoud Ali’nin Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum kitabından alıntılar:

Bir zamanlar efsaneleri de, glase şekerden yapılmışçasına ince çizgilerle süslü, ballı, baharatlı çavdar çöreği biçimi evleri kadar inanılmaz, sihirli bir ülke varmış. Arap Yarımadası’nın en güney ucunda yer alan, Kızıl Deniz ve Hint Okyanusu’yla bağlantılı bir ülke. Bin yıllık tarihiyle yoğrulmuş, kıvrımlı dağların doruklarında kerpiç kuleler yükselen bir ülke. Kaldırım taşı döşeli dar sokakların köşesinde tütsü kokularının neşeyle yayıldığı bir ülke. Bu ülkenin adı Yemen…

Büyük insanların anlattığına göre Mutlu Arabistan’ın bu kadar iştah kabartmasının nedeni bin bir çeşit gizli hazineye sahip olması. Petrolü yabancıların ağzının suyunu akıtıyor. Balı altın değerinde. Müziği büyüleyici. Şiiri ahenkli ve zarif. Baharatlı yemeklerinin tadına doyulmaz. Tarihi kalıntılarının mimarisi tüm dünyanın arkeologlarını çekiyor.

Sessizce acı çekmekten bıktım artık.ben-nojoud-10-yasindayim-ve-dulum-nojoud-ali

Hayat bazen ne garip, diye düşündüm. Güzel olan şeyler de zarar verebiliyor. Günah tohumlarını ekenler sadece kötüler değil… Anlamak zor…

Evlilik, kızları mutsuz etmek için icat edilmiş.

Başkalarının kaderine acıyacak vakit yok. Oysa birinin elimden tutmasını, şefkatli bir bakışın yüzümde dolaşmasını nasıl da isterdim. Bir kerecik olsun beni dinlemelerini! Ama sanki görünmez gibiyim. Kimse beni görmüyor. Onlar için çok küçüğüm. Zar zor bellerine geliyorum. Sadece on yaşındayım. Belki daha da küçük, kim bilir?

3.14/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.