Ben Dervişim Diyene-M. Fatih Çıtlak

Mehmed Fatih Çıtlak‘tan Tasavvuf İle İlgili Güzel Bir Kitap; Ben Dervişim Diyene

Tasavvufa ilgi duyanların kesinlikle okunması gereken bir kitap.

M. Fatih Çıtlak’ın Ben Dervişim Diyene Mürşid-i Dervîşân ve Terbiyenâmeden adlı kitabı 2015 yılında Sufi Kitap Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Sufi Kitap Yayınları’ndan çıkan M. Fatih Çıtlak’ın Ben Dervişim Diyene kitabı 288 sayfadan oluşmaktadır.

Ben Dervişim Diyene, usûlü, erkânı, âdâbı dervişlere tâlim etmek için cemal vasfıyla yazılmış iki risâlenin şerhini istifademize sunuyor. Mürşid-i Dervîşân ve Terbiyenâme isimlerini taşıyan bu risâlelerin sâhipleri 18. asırda Osmanlı payitahtında mürîdlerini irşad ve terbiye eden iki mübarek zât: Hz. Pîr Muhammed Nûreddîn Cerrâhî(ks) ve Şeyh Mehmed Sâdık Erzincanî Nakşbendî(ks). Kim bilir nice dervişler, pîrlerinin, mürşidlerinin tavsiyelerini bu eserlerden okudular, er meydanında da tatbik ettiler… Kim bilir nice canlar bu risâlelerden yolun edeplerini öğrendiler… Kimileri Cerrâhî dergâhlarında, kimileri Üsküdar Sâdık Efendi Tekkesi’nde, kimileri sâir zâviyelerde… O şeyh efendilerin hilmiyyetini ve sadece dervişlerini eğitmek için kaleme aldıkları bu eserlerin tadı, sıcaklığı ve rıfkını; o tâliplerin de samimiyet, gayret ve ciddiyetle yola sarılışını M. Fatih Çıtlak’ın anlatımıyla hissedecek, tarîkat âdâbına dâir açıklamaları okuyacaksınız. ‘Ben dervişim’ diyene aşk olsun, vesselam.

M. Fatih Çıtlak’ın Ben Dervişim Diyene kitabından alıntılar:

Hiç şüphesiz tarihin en büyük medeniyeti ‘İslam Medeniyeti’ olmuştur. Bu iman medeniyetinin mayasında, imanın özündeki aşk ve muhabbet en önemli unsur olmuş, bu mayayla yoğrulan İslam toplumu, irfanla Hakk marifetinin medeniyet insanını ve eserini vücuda getirmiştir.

Şunu unutmayalım ki bizlere miras kalmış, devasa medeniyet sarayının içerisinde oturmaktayız.Ben Dervisim Diyene Fatih citlak

Deve kuşunun kafasını toprağa gömmesi gibi toplumu sadece kendi cemaat ve cemiyeti zanneden kimseler vahim bir hata içindedirler.

Mimarlıkta bir söz vardır: ”Eğer duvardaki çiviyi saklayamıyorsan, çiviyi duvarın tam ortasına koy.”

Cemaatler cemiyete dönüşmeli, cemiyetler millet şuuruna yükselmelidir.

3.1/5 (10)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺