Bedel-Rahime Kösem Alcan

Rahime Kösem Alcan’ın Bedel Kitabından Alıntılar:

Asi Nehrinin suladığı topraklarda nice yaşamlar saklıdır. Bazıları onun gibi terstir. Kadınlar gözyaşlarıyla eşlik eder nehrin sularına. Bu hikayenin anlaşılması, coğrafyanın anlaşılmasına bağlıdır. Hikayenin değişmesi de coğrafyanın değil, insanların değişmesine bağlıdır.

Hikâyenin geçtiği topraklar da Mezopotamya ruhuyla şekillenmiştir. Tersten akan Asi Nehri gibi terstir hayatları. Delicesine âşık olduğu kızı canavara kurban vermemek için kendini feda eden cengâver yiğidin hikâyesi dilden dile anlatılır. Öyle büyük bir sevdadır ki bu kendi canını hiçe sayıp devin karşısına çıkacak cesareti vermiştir ona. Efsanenin can alıcı kısmının kadına ve sevdaya değer vermek, kadını incitmemek, yavrularının analarını, masumiyet timsali kızları baş tacı etmek gibi bir güzellik olduğunu anlatmaz hikâyeci. Anlatılan masal ya da efsanenin ana fikrinin merhamet veya hiç bir canlıyı incitmemek olduğu da söylenmez. Söylense bile yaşantılarıyla gösteremezler bunu. Ellerinin tersiyle ittiriverirler ya da satıverirler kız çocuklarını başlık parası karşılığında.

Efsaneye göre yörede bir canavar varmış. Genç kızlar bu canavara kurban edilirmiş. Sıra cengâverin sevdiği kıza geldiğinde, âşığın gönlü razı gelmemiş sevdiğini kurban etmeye. Sevdiğini uzaklaştırıp kendi beklemeye başlamış korkunç devi. Pusuya yatmış ve bir anda devin kalbine kılıcını saplamış sevdalı genç. Ejderha can havliyle yerlere serilmiş ve serildiği yerden sular fışkırmaya başlamış. Su öyle bir şiddetle akmış ki vadiler oluşturup kıvrılarak ulaşmış denize. Nehir bazı kısımlarında bu durumuna sebep olan kızlardan intikamını kıyamete kadar almak istercesine coşkun ve delicesine akar. Bazen de yorulur, durulur, sakinleşir. Bazı yerde iç karartacak kadar bulanıktır suyu, bazı yerde berrak. Aşağıdan yukarıya akar. Terstir, tersten akar. Bazen hayatları da ters yüz eder.

HEDİYE

Hikâyemizdeki yaşamlar da biraz düz biraz terstir.

Hediye’nin hayatı da düzden akarken terse dönmüştür. Dramların biri bitip biri başlarken hayatının son demlerinde neden isyankâr bir insan olmadığına, kocasına ve kaderine neden başkaldıramadığına yanacak, pişman olacaktır.

Bu hikâyenin anlaşılması coğrafyanın anlaşılmasına bağlıdır. Ama hikâyenin değişmesi coğrafyanın değil, insanların değişmesine bağlıdır.

Hediye içerideki odada yatan Emine’nin yanına girmedi. Etkilenmesin istedi ortamdan, yeterince acı çekiyordur diye düşündü. Yalnızca yüksek sesle ‘’Allah’a ısmarladık Emine kızım’’ dedi. O da belli belirsiz sesle ’’güle güle ana’’ dedi. Ağlamak istemedi. Ama hiç böyle hissedeceğine ihtimal vermezdi Emine. Boğazına koca bir düğüm oturdu. Sırf kendine verdiği sözden ağlamadı. Ama göğsündeki karabasanı ve yüreğindeki acıyı atamadı. Dışarıdaki sesler kesildi. At arabasının tekerlek gıcırtısı duyulmaz oldu. Neden sonra içinde tuttuğu nefesini salabildi Emine. Gömüldü yatağa hıçkıra hıçkıra ağladı. Sanki neredeyse arkalarından koşacak gibi hissetti. Bir duygu sürekli “koş koş “, başka bir duygu da ‘’bırak orada daha mutlu olur’’ diyordu. Ama o hiç yerinden kımıldayamadı. Her hal ve durumda artık ömrü ağlamakla geçecekti. Bir kez daha fark etti. Evde herkes ağlıyordu. Hele Emine ağladıktan sonra hıçkırıklar birbirine karıştı.

Vardılar, memura durumu anlattılar. Gerekli kayıtlar tutuldu, evraklar düzenlendi. ‘’Bu çocuğun adı ne’’ diye sordular. O zamana kadar hiç düşünmemişlerdi. Bebek aşağı, bebek yukarı bir ismi olacağını hiç akıl etmemişlerdi. Bir insan yavrusu o kadar. Onun da bir kişilik, isim konmayı hak edecek biri olduğu kimsenin aklına gelmedi. Birbirlerine baktılar. Sessizlik oldu. Hediye ‘’Bedia olsun’’ dedi. ‘’Bu adı severim. Üstün olan, güzellik demekmiş, adı bari güzel olsun yavrumun.’’ Diye ekledi. Evrakları mühürletmek için oradan oraya gönderdiler. Her bir odada yeniden durumu anlattı bizimkiler.

Yüklerini Hatay ‘da koydular. Yükleri hafiflemiş olarak dönmeleri gerekirdi. Lakin yüreklerinin yükü daha da arttı. Mahir Beyin eliyle bir kader daha şekillenmişti.

Tarlada bir o yana, bir bu yana koşturdu. Dereye koştu, aksilik olacak ya, su yok. Suyu, komşu tarlasına çevirmiş olmalı sulamak için. Çamurları aldı çocuğa sıvadı. Faydası olmayacağını hissediyordu, lakin bir şeyler yapmalıydı. Çocuğunun gücü tükenmemiş olsa, sesi çıkardı herhalde. Sadece cılız cılız nefes alıyor, o kadar. Çaresizce eve yöneldi. Kucağında ızgara olmuş bir bedenle koştu. Yetişin komşular bile diyemedi. Ağıt yakıp bağıramadı da. ‘’Allah’ım nasıl dayanayım ben. Ne olur beni de al, onu alma. Beni bu acıyla bırakma’’ diyerek çöktü kaldı. Hatun koştu akrabaların evine. Şifacı hatun geldi. Genellikle otlarla ilaçlar hazırlar, merhemler yapar. Kimi salça sürelim, kimi zeytinyağı sürelim, kimi de gaz yağı sürelim dedi. Şifacı teyze ‘’Olmaz, önce ateşi sönsün, su hazırlayın, leğene yatıralım, sonra yanımda getirdiğim yanık merhemimden sürelim. Bir şeyciği kalmaz.’’ dedi. Hemen denileni yaptılar. Bağrışmalar, arasında kocası Mahir Bey geldi. Biri kahvehaneye gidip, haber verdi anlaşılan. Ya da hiç yanından ayrılmadığı, akıl hocası Muhtar Efendinin yanındaymıştır. O katı yüreğiyle şöyle bir baktı. Kim bilir, karısının değil de kendi evladı olsaydı ne yapardı. ‘’Bırakın, uğraşmayın, ondan adam olmaz, yaşasa da bir şeye benzemez bu.’’ deyiverdi. Oradaki herkes onun katı yürekliliğini yadırgadı. Lakin bir şey diyemedi. Onu tanıyorlar işte. Sonuçta Mahir bu. Ondan kimse incelik beklemez.

Kimse beklemez, lakin Hediye, bekledi. Bu dört çocuğuyla, rızası olmadan kaçırdıysa, içinde bir sevgi kırıntısı barındırıyor olmalıydı. Belki oradaki herkes, çocuğun öleceğini biliyordu, lakin ellerinden gelen merhameti gösteriyordu da. Çıkmadık candan umut kesilmezdi. Hediye’nin gönlü çok incindi. Çocuğunun cılız nefes alışları, daha da yavaşlarken, kaybolan umutlarına mı ağlasın, yitirmekte olduğu cana mı ağlasın yoksa elinde kalanların bilinmez kaderine mi ağlasın bilemedi.

Rahime Kösem Alcan’ın Bedel Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Bedel

Kitabın Yazarı: Rahime Kösem Alcan

Yayınevi: Cinius Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 173

İlk Baskı Yılı: 2018

4.12/5 (33)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.