Başarıya Götüren Aile-Doğan Cüceloğlu

Başarıya Götüren Aile Kitabının Yazarı Kimdir, Doğan Cüceloğlu’nun Kitapları, Sınav Döneminde Anababalık Hakkında Kitaplar, Doğan Cüceloğlu’nun Başarıya Götüren Aile Kitabını Oku, Doğan Cüceloğlu’nun Başarıya Götüren Aile Kitabının Konusu, Doğan Cüceloğlu’nun Başarıya Götüren Aile Kitabından Sözler, Doğan Cüceloğlu’nun Başarıya Götüren Aile Kitabının Özeti.

Bu kitap, çocuğunun başarılı olması için, “Çok çalış oğlum/kızım,” demenin ya da tüm maddi olanaklarını seferber etmenin ötesinde bir şeyler yapmak isteyen anababalara yol göstermek amacıyla yazıldı.

Her anababa, okul başarısı için çocuğuna yardımcı olmak ister. Ama öğrenme sürecinin bilimsel temellerini kavramadan atılacak her adım, iyi niyetli de olsa, çocuğu engelleyebilir.

Başarıya Götüren Aile, sınav döneminde çocuklarına destek olmak için doğru ve etkili yöntemler arayan tüm anababalara kılavuzluk edecek.

Doğan Cüceloğlu’nun Remzi Kitabevi’nden çıkan Başarıya Götüren Aile kitabından alıntılar:

İçinizdeki kaygı ve öfke bir süre sonra bir yön bularak kendini ifade etmek ister.

İzin verin, çocuğunuz yaşamını tribünlerde seyirci olarak değil, sahada oyuncu olarak geçirsin.

İyi insan, zayıf insan demek değildir. Aslında şunu büyük bir inançla söyleyeceğim, zayıf insan ‘iyi insan’ olamaz. Gerçekten iyi insan, güçlüdür. O nedenle, ‘kurnaz, açıkgöz olan güçlüdür’ görüşüne katılmıyorum.

Ona bir yaşam kurmayın; çocuğunuzun, kendi yaşamının mimarı olmasına yardımcı olun.

Arabanın benzini olmazsa çalışmaz. İnsan beyni de bir hedefe ulaşma isteği ve coşkusu yoksa görevini gereği gibi yapamaz. Ayrıca arabanın motorunun ve lastiğinin sağlam olması gerektiği gibi bedenin de sağlıklı olması gerekir.

İnsan beyni de aynı bir bilgisayar gibi iki kademeli olarak çalışır; beynin önbelleğine ‘Kısa Süreli Bellek’ adı verilir.

Kısa Süreli Bellek’in kapasitesini, bir kahve fincanı olarak düşünürseniz, Uzun Süreli Bellek’in kapasitesini dünyamızdaki tüm okyanusların, göllerin suyunu alacak kadar büyüklükte bir su deposu olarak düşünebilirsiniz.

Her çocuk, potansiyel bir filozof ve bilim adamı olarak doğar. Ama bu potansiyel çok kırılgandır; beslenip korunmazsa altı-yedi yaşında sönmeye ve kırılmaya başlar.

Çocuğunu kendi hayallerini gerçekleştirme aracı olarak görmek, bizim ülkemizde çok yaygın bir olay.

Çiçeğin suya ve güneşe, öğrencinin destek ve takdire gereksinimi vardır.

Şevk, arabanın yakıtına benzer; aracınız teknolojik yönden en ileri bile olsa, yakıtı yoksa çalışmaz. Çocuğunuz ne kadar zeki olursa olsun, başarma isteği ve hevesi yoksa verimli ve etkili bir biçimde çalışmayacaktır.

Gerçek özgürlüğün kaynağını, elinden gelenin en iyisini yapma gayreti ve yaparken coşkulu olma bilinci oluşturur.

Sinir hücresi kavşaklarına ‘sinaps’ adı verilir. Sinapslar, öğrenmenin temelini oluşturur.

Başarılı insanların hedefleri vardır, nereye gitmek istediklerini bilirler.

Başarılı insanlar, duygu ve düşüncelerinin farkındadır; böylelerinin kendilerine, duygularına ve düşüncelerine saygıları ve güvenleri vardır.Basariya Goturen Aile Dogan cuceloglu

Farkında olmak, insan yaşamının özüdür. Farkında olan insan, farkında olduğu şeyler arasında seçim yapabilir. Seçim yapabilmek, özgür insanın en temel özelliğidir.

Yaşamımız seçimlerimizin ürünüdür.

Öğretmenleri özel kılan, çocuklarımızı emanet edecek kadar onlara güvenmemizdir.

4.17/5 (12)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺