Baran Replikleri

Baran; Masum, Saf Bir Aşk Filmi

2001 yapımı Baran filmi; İnsanın içine işleyen aşkın saflığını, temizliğini anlatan çok güzel bir film.

İranlı film yapımcısı, senarist ve yönetmen Majid Majidi ya da Türkçe bilinen adı ile Mecid Mecidi’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2001 yapımı Baran ( Rain ) filmi İran sinemasının en güzel aşk filmlerinden biridir.

Farsça bir kelime olan Baran yağmur anlamındadır. Yağmur anlamına gelen ve Farsça kökenli bir kız ismi olan Baran filmdeki Latif’in aşık olduğu kızın ismi olup filmde de adını vermiştir.

2001 yapımı İran filmi Baran’ın Imdb puanı ise 7,8’dir.

Baran, izlenmesi gereken bir aşk filmidir.

Latif’in Baran’a olan aşkını anlatmak için kullanılacak kelimeler eksik kalabilir ondan dolayıdır ki filmi izlemeyenler ve özellikle aşk filmlerini sevenler filmi kesinlikle izlemelidir.baran replikleri

O hırçın laf dinlemez Latif’in hırçınlığını alan bir aşk bu. Latif’in Baran’a olan aşkında; aşkın güzelliğini, sadeliğini, efsaneleşmesini göreceksiniz. 2001 yapımı bu filmin aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala tekrar tekrar izlenen bir film olmasında Hossein Abedini’nin ve Zahra Bahrami’nin usta oyunculuklarının da etkisi büyük.

Aşkı anlatmak için bazen kelimelere ihtiyaç duyulmaz ya, aşık olanın her halinden aşkı anlaşılır ya, bazen susmak bile sayısız kelimelerce anlatılmak istenenin yerini tutar ya, Latif’in Baran’a olan aşkı da ona benzer bir film.

Özgün adı Bacheha-Ye Aseman ve İngilizce adı Children of Heaven olan 1997 yapımı İran filmi Cennetin Çocukları filmini izleyenler Baran filminde Memar karakterini hatırlayacaklardır. Cennetin Çocukları filminde Ali ile Zehra’nın babasını canlandıran Azeri kökenli İranlı sanatçı Mohammad Amir Naji ya da bilinen ismi ile Rıza Naci, Baran filminde Memar karakterini canlandırmıştır.

Baran Filminin Oyuncuları: Hossein Abedini, Zahra Bahrami, Mohammad Amir Naji ya da diğer ismi ile Rıza Naci, Abbas Rahimi, Gholam Ali Bakhshi

Baran Filminin Karakterleri Kimlerdir Kim Kimi Oynuyor: Lateef yani Latif karakterini Hossein Abedini, Rahmet ya da gerçek ismi ile Baran karakterini Zahra Bahrami, Memar karakterini Mohammad Amir Naji ya da diğer adı ile Rıza Naci, Sultan karakterini Abbas Rahimi, Najaf ya da Nejef karakterini Gholam Ali Bakhshi canlandırmıştır.

Baran Filminin Konusu: Azeri kökenli Latif 17 yaşında bir inşaat işçisidir. Çalıştığı inşaatta kaçak olarak çalışan Afganlılar vardır. Bir gün bir iş kazası sonrası Necef adındaki bir Afgan işçisi sakatlanır. Sakatlanan Najaf’in yerine oğlu Rahmet çalışmaya başlar. Rahmet zayıf, utangaç ve çelimsiz biridir. Rahmet hiç konuşmaz. Ağır inşaat şartları zayıf ve çelimsiz Rahmet için uygun olmadığından ustabaşı Memar, Latif’in kantindeki işlerini Rahmet’e verir. Hırçın tavırları olan kavgacı Latif bu durumdan Rahmet’i sorumlu tutar ve Rahmet’e karşı kin besler. Yine inşaatta çalıştıkları bir gün Latif, Rahmet’in aslında bir erkek çocuk değil aslında kız olduğunu öğrenir. Rahmet’in saçlarını tararken gören Latif artık eski Latif değildir çünkü Latif, Rahmet olarak bilinen Baran’a aşık olmuştur.

Baran filminden en güzel replikler:

Necef ikinci kattan yere çakılmış.
Paraşütsüz mü atlamış?
Yaptığın ayıp!

Müfettişler geliyor!
Afganlılar, çabuk saklanın!

Kimliğini Dariani’ye vermesini söyle.
Bunun kimliği yok ki.
Bana dert değil! Ben kimliğimi geri alacağım!

Sultan’ı tanır mısın?
Buradaki birçok Afganlının ismi Sultan’dır.

İran işçileri Afgan işçilerden daha önemlidir.

İran işçilerinden daha fazla ve ucuza çalışıyorlar.

Sen parlayan bir dehasın.

Türkçe konuşma. Farsça konuşursan cevap veririm!

Paran bende bankadan daha güvenli.

Necef çalışacak durumda değil. Bakması gereken beş çocuğu var. Karısı da geçen sene onu terk etti. Oğlu da onun yerini tutamaz.

Ben Afganlardan daha çok çalışırım.

Seni uyarıyorum, Afgan! İşimi elimden aldın ve bir gün senin suratını dağıtacağım!

Sigaraların hepsi aynıdır. Hepsi de havaya gider.

Yalnız adamın arkadaşı Allah’tır.baran 2001 filmi replikleri

İnşallah, kalbin de bu ateş gibi Allah’ın aşkı ile yanar.

Bütün bir yıl çalıştım ne için? Paraya ihtiyacım olduğu için.

Ben de kendi param için dileniyorum.

Kırık bacakla işe yaramaz durumdayım işsizim kızım Baran’ın da üstüne kaldım.

4.17/5 (64)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.