Bakmak Dinlemek Okumak-Claude Levi Strauss

Antropolojinin En Önemli İsimlerinden Fransız Antropolog, Etnolog Claude Levi-Strauss’un Bakmak Dinlemek Okumak Eserinden Alıntılar, Eseri Hakkında Bilgiler.

Claude Levi-Strauss’un sanat yapıtları üzerine yazmış olduğu Bakmak Dinlemek Okumak eseri ülkemizde yayımlandı.

Claude Levi Strauss’un Bakmak Dinlemek Okumak kitabı Yapı Kredi Yayınları etiketi ile raflarda yerini aldı. Claude Levi Strauss’un Bakmak Dinlemek Okumak kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından 2016 yılının Eylül ayında piyasaya çıktı.

Claude Levi Strauss’un Bakmak Dinlemek Okumak kitabının Türkçe çevirisini Ömer B. Albayrak yapmıştır. Ömer B. Albayrak tarafından Türkçe çevirisi yapılan Claude Levi Strauss’un Bakmak Dinlemek Okumak kitabının sayfa sayısı 156’dır.

Yaban Düşünce ve Yapısal Antropoloji gibi yapıtlarıyla sosyal bilimlerde çığır açan dünyaca ünlü antropolog/etnolog Claude Lévi-Strauss (1908-2009) bu kez ‘’bakışı’’nı sanat yapı’t’ları üzerine çeviriyor.

Lévi-Strauss bu kitabında Poussin ve Ingres’in resimleri, Rameau’nun Castor ve Pollux operası, Diderot ve Rousseau’nun dil ve güzel sanatlar üstüne düşünceleri, André Breton’la yaptığı ‘’belge olarak sanat yapıtı’’ hakkında yazışmalar, Rimbaud’nun meşhur ‘’Sesliler’’ sonesi ve Amerikan yerlilerinin elişleri üzerine ufuk açıcı bir okuma şöleni sunuyor.

British Columbia’daki Thompson Kızılderilileri’ne ait bir tozlukta deri püsküller bulunur. Bunlardan kimileri öylece bırakılmışken kimileri de kemikten ya da camdan boncuk dizileriyle süslenmiştir; bunlar da öyle düzenlenmiştir ki, kemikli püsküller camlı püskülleri, boncuklu püsküller de boncuksuz olanları izler. Boas’ın dikkatini çeken şey, bu tozluklar giyildiğinde, giyen hareket etse de etmese de, püsküllerin birbirine karışmasıdır. Onları işleyen kadın nasıl görünecekleri üstüne düşünmemiştir. Yaptığı hesapların, bunlara işinde uymak için gösterdiği özenin tek kaynağı, sadece bunları yapmaktan aldığı haz olabilir.

Claude Levi Strauss’un Bakmak Dinlemek Okumak kitabından alıntılar:

Arkadyalı Çobanlar Poussin’in tabloları arasında en ünlüsüyse, Eleazar ile Rebeka da sanat erbabına en çok esin veren tablo olmuş gibidir. Felibien başka hiçbir tablo üstüne bu kadar uzun konuşmaz. Bana kalırsa Diderot’nun geveze Paris Salon Sergileri’nden çok daha fazla bilgilendiricidir ateşli Kraliyet Resim Akademisi Konferansları vb. (1669’da Sebastien Bourdon’un verdiği ‘’Işık’’üstüne harika konferans gibi -ayrıca, daha yakından bakılırsa, Diderot’nun en ünlü fikirlerinin kimilerinin önceden Konferanslar’da bulunduğu görülebilir: Gerard Van Opstal’in 1667’de Laocoon üstüne verdiği konferans bir yüzyıl önceden ideal model teorisini dile getirir); o halde Akademi konferanslarında 1668’de Eleazar ile Rebeka üstüne Philippe de Champaigne’in sunduğu bir tartışma açılır; 1675’te yeniden alevlenir, 1682’de ilk konferansın değerlendirmesinin yeniden okunduğu ve tartışıldığı, Colbert’in bulunduğu ve tartışmaya katıldığı bir oturumda yeniden başlar.

Poussin’in birçok tablosu muhteşemdir, ama, nefis bir biçimde, Eleazar ile Rebeka belki de bir zirvedir. Her bir figür ayrı ayrı birer başyapıttır; her bir figür grubu da başka birer başyapıttır; tabloyu oluşturan bütün de öyle. bakmak-dinlemek-okumak-claude-levi-straussO halde birbirinin içine geçmiş üç düzenleme düzeyi, her biri de aynı mükemmellik derecesine yükseltilmiş; o kadar ki, bütünün güzelliği kendine has bir yoğunluğa sahip. Yapıt, her biri biçimlerin oyununa ve renklerin oyununa eşit bir önem yükleyen birden çok boyutta açılıyor. Çağdaşları Poussin’i renkçi olmamakla eleştiriyorlardı. Poussin’in sıkça kullandığı neredeyse çiğ mavisiyle tek başına bu tablo bile onları yalancı çıkarmaya yeter. Reynolds onu mahkûm edecektir, oysa Poussin’in uyumlarına canlılığını veren de odur. Félibien renklerin önemini o kadar iyi anlamıştır ki bu olağanüstü tabloya ayırdığı yirmi beş sayfanın altısı boyunca onları ayrıntılandırmaya eğilir.

2/5 (5)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺