Babacan Pesenkurdu Röportaj

Babacan Pesenkurdu İle Yapmış Olduğumuz Keyifli Röportaj Sizlerle:

Merhaba Babacan Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Babacan Pesenkurdu Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Babacan Pesenkurdu: 1975 İzmir doğumluyum. Bütün eğitim hayatım İzmir’de geçti. Amatör ve kısa bir sürede olsa profesyonel futbol oynadım. Şafak Fişek ile profesyonel olarak modellik yaptım. Uzun yıllardır, şarkı sözü ve şiir yazıyordum. Sonra radyo programları ile şiir programlarımız başladı.

Genelde Kültürümüzde İsimler Aile Büyüklerinin İsimlerinden Konulur. Sizin İsminiz Konulmasında Bu Etkili Oldu Mu? İsminizin Anlamı ”Cana yakın, olgun, güvenilir kimse ” Anlamında Mı Yoksa Farklı Bir Anlamı Var Mıdır?

Babacan Pesenkurdu: Babam Manisa Akhisar doğumlu. İncil’de adı geçen yedi kiliseden birinin yer aldığı Akhisar. Eskiden insanlara lakapları ile hitap edilirmiş. Dedem de, çok kalender ve mert bir adammış. Bu sebepten dolayı ona ‘’Babacan’’ derlermiş. Adım, oradan gelmekte.babacan pesenkurdu resim roportaj

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Babacan Pesenkurdu: 2009 yılında Muhittin Bilgin ve Mehmet Zeki Gündüz Hocalarımızın hazırladığı ve ödüllü bir antoloji olan ‘’İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar’’ adlı kitapta, Homeros’tan Nazım Hikmet’e kadar bir çok usta ile birlikte, orada yer alan ve henüz kitabı olmayan bir şair oldum.

Bu arada birçok dergide şiirlerim yayınlandı. 2010 yılında ilk kitabım ‘’Aşk Fasikülü’’ çıktı. Sonra sesimi daha iyi nasıl duyurabilirim diye düşündüğümde, iyi yaptığım bir şeyi yapmaya karar verdim. ‘’Şiir seslendirmeye’’…

Müzisyen bir gurup oluşturduk. Her tarzdan şarkılarla ile onlara uygun şiirlerimizi seslendirdik. A capella tarzındaki bu dinletilerimiz büyük kitlelere ulaştı. İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Bodrum, Çeşme gibi yerlerde onlarca konser verdik.

Daha sonra Destek Yayınları günlerimiz başladı. Ertürk Akşun ve Yelda Cumalıoğlu ile, bu ailenin bir ferdi oldum. İlk öykü kitabım ‘’Aşeka’’ 2012 yılında çıktı. Sonra bir deneme kitabı olan ‘’Ayık Ol Sebastian’’ 2014 yılında çıktı. Ve nihayet 2016 yılında, bir üçlemenin ilk kitabı olan ‘’Agora’da Bir Delikanlı’’ çıktı.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Babacan Pesenkurdu: Gazetem Ege, Touch Life, Kafiye gibi dergilerde yazdım. Ama şimdi, yoğun bir hayatım var ve köşe yazarlığı zaman alan bir şey. İleride belki yine yazarım.

Üç yıldır, TRT Müzik kanalında şiir seslendiriyorum. İki yıldır da, TRT FM Kent Radyo İzmir’de ‘’İzmir’de Aşk Fasikülü’’ adlı programın yapımcısı ve sunucusuyum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Babacan Pesenkurdu: Hepsini iyi kullandığımı düşünüyorum. Özellikle Instagram çok keyifli ve yararlı.

En Çok Beğendiniz Yazarlar Kimlerdir?

Babacan Pesenkurdu: İkinci yenilerin hepsini seviyorum. Kesin bir Nazım Hikmet aşığıyım. Kemal Tahir, Fakir Baykurt, Yaşar Kemal, Arkadaş Zekai, Derman İskender Över, Puşkin,  Politzer, Grange vs uzar gider bu liste

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Var?

Babacan Pesenkurdu: İçinde yer aldığım üç kitap var.

İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar

Tanıklarıyla Büyük Türkçe Deyimler Sözlüğü (TDK. Beşir Göğüş Ödüllü)

Sensiz Ölümdür Aşk

Kendimin ise dört kitabım var.

Aşk Fasikülü

Aşeka

Ayık Ol Sebastian

Agora’da Bir Delikanlı

Sizce Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Babacan Pesenkurdu: Bu çok göreceli bir şey. Yani sizin ne istediğiniz ve ne verebileceğiniz ile alakalı bir durum. Ve bu yazım sanatının her türünde farklı bir teknik ile yazmak da demek elbette.

Benim en çok dikkat ettiğim şey ise, okumak ve hayatın içinde olmak. Mümkün olduğunca kendimi dolduruyorum. Başarı istiyorsanız, kesinlikle, Divan Edebiyatı, Türk Edebiyatı ve Dünya Edebiyatının sonsuz nimetleri ile, içinizdeki boşluğu doldurmanız gerekiyor. Bu sürekli gelişimi ve iyileştirmeyi tamamlıyor. Yetenek ve ilham bir yere kadar geçerli. Donanım sonsuzdur.

Agora’da Bir Delikanlı Kitabınızdan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Babacan Pesenkurdu: Aslında yeni bir tür ‘’Romantik Polisiye.’’ Bir mahallenin samimiyeti. Zeki bir kurgu ile harmanlanıyor. Bilimsel bir kurgu, inanılmaz bir aşk. Aksiyon müthiş. Dini bilgiler, bilimsel kavramlar, hepsi bir ahenk içinde, okurların beğenisine sunuldu diyebiliriz.

Yeni Kitabınız Ne Zaman Çıkacak? Hayranlarınıza Buradan 2016 Yılı İçin Yeni Kitap Müjdesi Verebilir Miyiz?

Babacan Pesenkurdu: Nasip olursa ‘’Agora’da Bir Delikanlı’’ üçlemesinin ikincisi yaz başında gelecek.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?babacan pesenkurdu kitaplari

Babacan Pesenkurdu: Önce kendi, sonra da zamanın kıymetini bilsinler. Olabildiğince aşk içinde yaşamalarını dilerim. Ve elbette, kitapları daha çok sevmelerini rica ediyorum.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Babacan Pesenkurdu: Çok keyifliydi. Teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Bu güzel röportaj için Babacan Pesenkurdu’ya biz çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺