Aziz Sancar Sözleri

Aziz Sancar’ın DNA İle İlgili Sözleri, Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülü Hakkındaki Sözleri, Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülünü Kazandıran Çalışması Araştırması Nedir, Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülü Kazanmasına Neden Olan Araştırma Nedir, Tıp Alanında Nobel Ödülü Alan İlk Türk Bilim Adamı Kimdir, Aziz Sancar’ın Kanser İle İlgili Sözleri, Aziz Sancar’ın Kanser Hakkındaki Sözleri, Aziz Sancar’ın Türk Bayrağı İle İlgili Sözleri, Aziz Sancar’ın Türkiye İle İlgili Sözleri, Aziz Sancar’ın Milliyetçilik İle İlgili Sözleri.

Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan ve bilim alanında bu ödülü alan ilk Türk olan Profesör Aziz Sancar’ın sözleri:

Hayatımda… Şimdi ağlatacaksınız beni… Nobel’i de, bütün bilimsel başarılarımı, her şeyimi Türkiye’de barış için verirdim. Eğer onu başarabilseydim, Türkiye’de barış olsa ben Nobel’den de vazgeçerim, keşiflerden de vazgeçerim. Beni hayatım boyunca en fazla düşündüren, en fazla kafamı yoran, üzen bu olmuştur ve hep düşünmüşümdür; ben memleketime nasıl barış getirebilirim… Maalesef bir yolunu bulamadım. Eğer bulsam, bilimi, her şeyi bırakıp Türkiye’ye gelir yapardım. Fakat bir yolunu bulamadım. En çok Türkiye’de huzur ve barışın olmaması beni üzüyor. Keşke olsaydı, keşke görebilsem. 70 yaşındayım, inşallah ben hayattayken olur, görürüm, bunun biraz huzurunu ve sevincini yaşarım. Tek arzum odur, memleketimde huzur, memleketimde barış… Vatan sevgim olmasaydı buralara ulaşamazdım. Çok çalışın, çocuklarınıza da hem çok çalışmayı hem de vatan sevgisini öğretin.

Ben ABD’ye geldiğimde çok güçlük çektim. Benim olduğum yerde Türk yoktu. ABD’ye gelen gençler de bu zorluğu çekmesin istedim. Bir de Amerikalıların yüzde 90’ı Türkiye’yi bilmiyor…

Nobel aldıktan sonra artık her şey sanki gökten inmiş gibi… Artık evet hocam evet hocam diyorlar… Eve gittim, baktım Aziz çöpü dışarı çıkaracaksın diyor. ‘’Ya ben Nobel aldım.’’ dedim. Sen yine de çöpü dışarı çıkaracaksın dedi. Ondan sonra Nobel işini karıştırmadık ev işlerine.

Nobel almak güzel ama ondan da güzel şey Nobel’i almaya giden yol ve yapılan keşiflerdir.

Kanser nasıl olur, çözülmek demek. Kanseri tedavi etmek demek değildir. Tedavisinin ne zaman olacağı hakkında kesin bir şey söyleyemem.

Kanser hücreleri içinde ayrı mutasyonlar olduğu tespit ediliyor.

Kanser dokusundaki bazı kanserleri öldürseniz dahi başka mutasyonlar olduğu için devam ediyor ve onları kontrol etmek için bütün bunları farklı hücreleri anlamak ve ona göre tedaviyi yönetmek lazım.

Kanser demek bir tek hücre tipi demek değildir. Çok hücre tipi var kanserde.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu DNA tahrip eder.

Güzel kaleci olmama rağmen gol yediğim de hep havadan yerdim. Çünkü boyum yetmiyordu.

Milliyetçi bir ailede büyüdüm. Çocuk olarak göğsümde Türk bayrağı olması benim için çok önemliydi.

Yıllarca yaptığım çalışmaların bir ödülüdür. Büyük kısmını Türkiye’ye borçluyum çünkü Türkiye bana üstün dereceli bir eğitim verdi.

Bu ödülü Türk milletine adıyorum.Aziz Sancar Sozleri

En çok ülkem için sevindim. Türkiye’ye bilim lazım, güç durumdan çıkıp Avrupa düzeyine varılması için bilim gerekli. O yönden katkı sunduğum için de çok sevinçliyim.

Ancak çalışmalarımın hem tıp yönü hem de kimya yönü var. Tıp ödülünü alacağımı düşünüyordum. Fakat o ödül iki gün önce verildiği için, artık olmaz diye düşünüyordum. Dolayısıyla bu kimya ödülünü beklemiyordum. Biraz sürpriz oldu.

3.52/5 (46)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺