Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti

Aziz Nesin’e Madaralı Roman Ödülünü Kazandıran Romanı.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz eserinin yazarı mizah yazarı, kısa öykü yazarı, tiyatrocu, şair, yazar Aziz Nesin’in bir eseridir. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı Aziz Nesin’in ünlü eserlerindendir.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı ilk kez 1977 yılında yayımlanmıştır.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı edebiyatımızda bürokrasiyi eleştiren en önemli romanlarından biridir. Bürokratik engeller romanda bir hikaye üzerinden konu olarak işlenmiştir.

Öğretmen ve yazar Fikret Madaralı ve eşinin başlatmış olduğu edebiyat ödülü olan Madaralı Roman Ödülü’ne Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı 1978 yılında layık görülmüştür.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz tiyatro oyunlarına uyarlanmış bir eserdir.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabı aynı adla; 1974 yapımı Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı filme ve 2008 yapımı Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı filme uyarlanmıştır.

Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı ülkemizde Adam Yayınları ve Nesin Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabının sayfa sayısı 340 sayfadan oluşmaktadır.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser listesinde yer almaktadır.

Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabının özeti:

Yaşar Yaşamaz, kaybolmuş olan kimliğini tekrar çıkarmak için babasıyla birlikte nüfus dairesine gider. Kasabada yeni açılan okula kayıt olması için kimlik gerekmektedir. Nüfus memuru, Yaşar’a nüfus kağıdı veremeyeceğini anlatır. Çünkü nüfus kayıtlarında kendisi 1915 yılında Çanakkale’de şehit olmuş olarak görünmektedir. Memura yalvarsalar da, memur bunu kabul etmez. Ölü bir adama nüfus kağıdı veremeyeceğini söyler. Çaresizce köyüne dönen Yaşar, kasabadaki eski okuluna devam eder.

Yaşar’ın Anşe adında bir beşik kertiği vardır. Onunla evlenmek ister. Kızı istemeye giderler. Tam bu sırada jandarma gelir ve Yaşar’ı asker kaçağı olarak yakalar. Yaşar, askerde aylar geçirir ve çok çalışır. Nüfus kağıdı olmadığı için yoklamalara katılamaz. Bu derdini komutanlara anlatır ve terhis kağıdı yerine geçen bir belge imzalayarak köyüne döner. Yaşar askerdeyken babası ölmüştür. Babasının borçları da ona kalmıştır. Borçları ödese de, babasından kalan yüklü mirası nüfus kağıdı sorunundan dolayı alamaz. Mahkemeye başvurur. Seneler boyunca mirası almak için kapılar aşındırır. En sonunda çok etkilenir ve tımarhaneye kapatılır. Deli olmadığını söylese de ona kimse inanmaz.

aziz-nesin-yasar-ne-yasar-ne-yasamaz-ozetAylar sonra Yaşar’ın deli olmadığı anlaşılır. Ancak bu sefer de iş bulması gerekmektedir. İstanbul’a gider ve otelde kalır. Anşe’yi İstanbul’a çağırır. Anşe, zengin bir konakta çalışmaya başlar. Bir süre sonra da hamile kalır. Yaşar ise nüfus kağıdı olmadığı için iş bulamamaktadır. Para kazanmak için kendini zenginlerin arabalarının önüne atıp para istemeyi bile düşünür.

En sonunda, Anşe ve Yaşar köye dönerler. Anşe’nin babasının evinde yaşamaya başlarlar. Yaşar’ın çocuğu olmuştur ve ona nüfus kağıdı almak ister. Ancak kendisinin nüfus kağıdı olmadığı için çocuğu da alamaz. Devlete ve hükümete küfürler saymaya başlar. Hükümete hakaretten içeri atılır.

2.5/5 (12)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺