Ayhan Özden Röportaj

Dünya Çapında İnternet Alışveriş Sitesi Amazon.com Sitesinde En Çok Satanlar Listesine Girmiş Olan Monster Filmmaking (Canavar Film Yapımı) Kitabının Yazarı Ayhan Özden İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Ayhan Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Ayhan Özden Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Ayhan Özden: Burada kendimi biraz daha iyi gösterecek şekilde, başarılı olduğum şeyleri söyleyebilirim ama bana göre daha doğru olan insanın başarısızlıklarını belirlemesi. Çünkü başarısızlık gibi gözüken her şey aslında ilerlemedir benim hayat felsefeme göre.

33 yaşıma kadar 3 kere iş hayatında battım. İlk uzun metraj filmimi yaparken gücümün çok ötesinde harcamalar yaptım ve inanılmaz bir borcun altına girdim, film sinemalara çıkamadı. Fikir düzeyinde tasarladığım tam 9 büyük projeyi hayata geçiremedim ve birçoğu insanlık için güzel projelerdi. Yeterince üzerlerinde durmadım ve projeler rafa kalktı.Ayhan ozden Roportaj

Yurtdışında Uluslararası İşletme eğitimi almış olmama rağmen, hayatımın 19 senesini borçlu bir şekilde geçirdim. Bu durum hem kendime hem de çevremdeki insanlara zarar vermiş olabilir. Bu sebeple haliyle bu durumu da ‘’başarılı’’ saymıyorum. Hayatımın son 13 senesini iri kemikli (şişman) olarak geçirdim. Yeni kitabım ‘’Borçtan Kurtul Allah Aşkına’’yı yazmayı bitirdiğim günlerde toplam 33 kilo vererek ideal kiloma ulaştım.

Neyse bu durum sürüp gidebilir ama güzel olan şey şu; ‘’başarısızlık olarak görülen bu durumların hepsinin aslında ‘’ilerleme ve gelişme’’ olduğunu yol boyunca hep biliyordum. Bu sebeple olanları ya da kaderimmiş gibi gözüken birçok durumu tersine çevirmeyi Allah bana nasip etti, şükürler olsun.

Şunu biliyorum ki bundan sonra sadece ‘’gelişim ve değişim’’ olacak. Yeter ki isteyelim, yeter ki dua edelim.

Şu an Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Ayhan Özden: Bu aralar daha çok yeni kitaplarım ve sinema filmi senaryoları üzerine araştırmalar yaptığım bir dönemdeyim. Geçtiğimiz sene İzmir’in büyük yerel gazetelerinden biri olan Menemen’in Sesi Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptım. Dileyenler köşe yazımı gazetenin internet sayfasından ulaşabilir.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Ayhan Özden: Instagram dışındaki bahsettiğiniz tüm sosyal medya mecralarını kullanıyorum.

En Çok Beğendiniz Yazar Kimdir?

Ayhan Özden: Malcom Gladwell son dönemde en çok kitabını okuduğum yazarlardan ama bunun dışında beğendiğim birçok yazar var.

Şimdiye Kadar Kaç Tane Yayımlanmış Kitabınız Var?

Ayhan Özden: Amerika ve Avrupa’da iki tane kitabım yayınlandı. İkisi de İngilizce yazıldığı için yurt dışı bu kitaplarımın yayınlanması için doğru bir mecra oldu. Bunun dışında Türkiye’de bu ay yayımlanan ‘’Borçtan Kurtul Allah Aşkına’’ isimli kitabımla toplamda 3 kitabım yayımlanmış diyebiliriz.

Amerika’nın en büyük kitapçısı Amazon.com Sitesinde En Çok Satanlar Listesine Girmiş Olan Monster Filmmaking (Canavar Film Yapımı) Kitabınızdan Bahsedebilir Misiniz?

Ayhan Özden: Yaptığım ilk uzun metraj sinema filmi sonrasında ciddi bir borca girmiştim. Sinema işi gönül işi derler ya, hakikaten öyle. Amacım uzun metraj bir film yapmaktı ama eğer sponsorunuz yoksa şahsi paranızla film yapmak çok akıllıca değil. Türkiye’de bu durumda çok kişi yok ama özellikle Amerika’da benim gibi deli çok. Film yapımı ile ilgilenen Amerikalı bazı arkadaşlarım tecrübelerimi bir kitapta paylaşmamın iyi olacağını söylediler. Ben de bağımsız film yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında tecrübelerimi paylaştığım Monster Filmmaking ( Canavar Film Yapımı ) isimli kitabı yazdım. Kitap 2015 yılı başında Amerika Amazon’da ilk olarak e-kitap şeklinde çıktı. Sonrasında satışları yüksek olduğu için basım anlaşması yaptım ve basılı olarak Avrupa ve Amerika’da satılmaya başladı.

7 ay gibi kısa bir sürede kitabım film kategorisinde en çok satanlarda 3,5 milyon kitap arasında ilk ona girerek Best Seller oldu.

Monster Filmmaking (Canavar Film Yapımı) Kitabınız Bildiğimiz Kadarı İle İngilizce Olarak Yayımlandı. Türkçe Olarak Yayımlanacak mı veya İlerde Türkçe Kitabınız Çıkacak Mı?

Ayhan Özden: Havass Kitabevi’nden çıkan yeni kitabım ‘’Borçtan Kurtul Allah Aşkına’’yı Türkçe yazdım. Kitabımda inanılmaz borçlarımdan nasıl kurtulduğuma dair bazen acı bazen komik olan hikâyemi ve yol boyunca öğrendiğim borçtan kurtulma tekniklerini borçlarından kurtulmak isteyen insanlarla paylaştım.

Monster Filmmaking (Canavar Film Yapımı) kitabımın Türkçeye çevrilmesi için Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki sinema bölümü öğrencilerinden e-postalar ve sosyal medya üzerinden de çok talep geliyor. Bu sebeple Havass Kitabevi bu sene içerisinde bu kitabımı Türkçe olarak yayınlayacak İnşallah.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Ayhan Özden: Hayranlarım içerisinde borcu olanlar varsa yeni kitabımı okumaları onlara borçsuz bir hayatın kapılarını açabilir. Benim yaşadığım acıları yaşamadan kitabımdan birçok yeni bilgileri öğrenerek borçsuz ve refah dolu bir hayat yaşayabilirler.borctan kurtul Allah askina ayhan ozden

Ben borçlu olduğum dönem boyunca her gün bir kitap okuyarak beynimi yeniden inşa ettim. Önerim her gün bir kitap olmasa da, insanın en azından her gün belirli bir vaktini kitap okumaya ayırması.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Ayhan Özden: Ben sizlere teşekkür ederim. Benimle röportaj yaparak beni onurlandırdınız. Sizin kitaba ve yazarlara desteğiniz birçok kişiye ilham olmalı diye düşünüyorum. Bana bu fırsatı verdiğiniz için tekrar teşekkürler. Sevgiler.

Bu güzel röportaj için Ayhan Özden’e bizler teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺