Ateş ve Kılıç-Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz‘in Başyapıtlarından Tarihi Bir Roman; Ateş ve Kılıç

Nobel Ödüllü Polonyalı yazar Henryk Sienkiewicz‘in özgün adı Ogniem i mieczem olan tarihi romanı Türkçeye Ateş ve Kılıç olarak İngilizceye With Fire and Sword olarak çevrilmiştir.

Henryk Sienkiewicz‘in 1884 yılında kalem aldığı tarihi romanı Ateş ve Kılıç adlı eserinde; 17. yüzyılda Kırım Tatarları ile Zaporojya Kazaklarının Polonyalılarla yapmış olduğu savaşı Polonyalı bir subayın etrafında gelişen olaylar üzerinden anlatılır.

Henryk Sienkiewicz‘in Ateş ve Kılıç adlı eseri aynı adla 1999 yılında Jerzy Hoffman’ın yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmıştır. Ayrıca Henryk Sienkiewicz‘in Ateş ve Kılıç adlı romanından uyarlanarak bir video oyunu piyasaya çıkarılmıştır.

Sitemizden Henryk Sienkiewicz’in Ateş ve Kılıç kitabı hakkında bilgileri, kitabının konusu, özetini Henryk Sienkiewicz Ateş ve Kılıç Kitap Özeti sayfasından okuyabilirsiniz.

Henryk Sienkiewicz‘in Ateş ve Kılıç romanı Türkiye’de Plato Film Yayınları etiketi ile çıkmıştır.

Plato Film Yayınları tarafından 2007 yılında yayımlanan Henryk Sienkiewicz‘in Ateş ve Kılıç kitabının Türkçe çevirisini Okay Gönensin yapmıştır.

Okay Gönensin’in Türkçe çevirisini yaptığı Henryk Sienkiewicz‘in Ateş ve Kılıç romanı 386 sayfadan oluşmaktadır.

Doğu Avrupa’daki Polonya Litvanya hâkimiyeti 1947’ye kadar devam etti; fakat o yıl her şey değişti. Ukrayna’da Bogdan Smielnicki ile komşuları arasındaki anlaşmazlık barut fıçısının fitilini tutuşturdu ve tüm Kazakların soylulara karşı ayaklandıkları bir yangına dönüştü. Doğudan gelen Tatar birliklerinin de kendilerine katılmasıyla Ukrayna bir kan gölüne döndü. Uzun süre bastırılmış Kazak köylülerinin kini; yağmalarla, katliamlarla, tecavüzlerle gün yüzüne çıkıyordu.

Dük Yarema’nın ordusunun hafif süvari birliğinde görevli bir subay olan Jan Kretuski Prenses Helen’e âşık olur. Fakat kız Kazaklar tarafından kaçırılır. Kretuski ve arkadaşları bundan sonra yalnızca Polonya için değil, aynı zamanda onun kaybolmuşluğunun, aşağılanmışlığının simgesi güzel Prensesi bulmak için de savaşacaklardır.

Yenilmez kahramanlar, harikulade düellolar, bitmeyen dostluklar ve yiğitçe ölümlerle bezenmiş bir başyapıt.

Henryk Sienkiewicz‘in Ateş ve Kılıç kitabından alıntılar:

Ates ve Kilic Henryk Sienkiewicz1647 yılı boyunca öyle garip şeyler oldu ki, en iyimserler bile ülkenin üzerine büyük felaketlerin çökeceğine inandı. Bir çekirge sürüsünün Yaban Topraklar üzerine indiği ve bu bölgeyi Tatar işgalcilerin ne buğday ne de ot bulamayacakları kadar yağmaladığı yazılıdır günlüklerde.

Bazen ilkel savaşın ardından örgütlü savaş gelirdi.

Bu yalnızlık içinde kim duyabilirdi bu çağrıyı? Ama yine de Tanrı, birinin duymasını istedi.

Gerekçe ne olursa olsun savaşlar hiçbir zaman uzun sürmezdi Yaban Topraklarda.

3.94/5 (34)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.