Aşkın Gözyaşları 4 Hamuş Ölümü Öpen Derviş-Sinan Yağmur

Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları 4 Hamuş Ölümü Öpen Derviş Kitabını Oku, Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları 4 Hamuş Ölümü Öpen Derviş Kitabından Alıntılar, Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları 4 Hamuş Ölümü Öpen Derviş Kitabının Konusu, Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları 4 Hamuş Ölümü Öpen Derviş Kitabından Sözler.

Sinan Yağmur’un Aşkın Gözyaşları 4 Hamuş Ölümü Öpen Derviş kitabından alıntılar, sözler:

Hamuş yani susmak. Susmak halvetti Hira’da, susmak En’el Hak’tı Hallac-ı Mansur’da, Hamuş olmaktı yârin alfabesiz halinde Mevlana’ca.

Suskunuz. Kin ve garazdan uzaktayız. Biraz dargın biraz da boz bulanığız o kadar. Aldatıldık biz de aşk yolunda. Yâre kırıldık ama yolu terk etmedik Şems. Sen yüreği yaralı olana gelirsin. Bize neden gelmiyorsun Şems? Hem vuslat hem hicransın dost yüreklim! Yanımızda bizimleyken yaramızda olmayan… Bizler de Mevlâna misali alıp kalemi elimize “Hamuş” yazsak düşer miydin yollara? Gelir miydin acılarımıza? Dokunur muydun yüreklerimize?

Ha: Hallac, Mim: Mevlana, Şin: Şems… Hamuştu onlar. En Sevgiliye sevdalıydılar. Aşkın uzun yol arkadaşları. Tüm kötülükleri güzellikle savuşturanlar, susanlar, iyilik kardeşleri, aşka namzet secde kardeşleri, susayanlar, ölüm sözcüğünü aşkın soluğundan içenler… Aşkın “Hızır”ları…

‘Biz bu Kur’an yoluyla, İnananlar İçin hep şifa ve rahmet olacak şeyler indirmekteyiz.” (lsra/83)

Peygamberlerin bile mürşidi, dostu, yareni vardı. Hz. Musa’ya Harun, Hz. Yusuf’a Hz. Yakub, Hz. Isa’ya Mecdelli Meryem, Hz, Muhammed’e Hatice, Ali, Ebubekir ve Cebrail.

Veliler birbirine mürşit oldu: Mevlâna’ya Şems, Şems’e Mevlâna, Hallac’a Bestami, Bestami’ye Bağdadi.

Arıyoruz: kendimizi, aşkımızı, maneviyatımızı, özümüzü, asıl vatanımızı.

Arıyoruz: anlayış, sevmek, sevilmek, anlaşılmak, olduğumuz gibi görünmek, aldatılmamak, insaf, izan, insan. Evet, insanlığımızı arıyoruz. İçselliğimizin güzelliğini keşfetmek istiyoruz. Av değil, avcı hiç değil sadece aşk istiyoruz. Aşk!

Maneviyata vuslatın dört kapısı vardır: İlme’l Yakîn, Ayne’IYakîn, Hakk’alYakîn, Aşk’el Yakîn

Muhabbetsiz hayatımız kurgu ve kuşku ile örülü. Üzerimizde Ankebut ağı, ağzımızda aşk terennümleri… Maneviyatsız kuru bir hayat içinde bengisu arıyoruz. Ayrılıklar, aldatmalar, bencillikler, kınamalar, başa kakmalar ve yalnızlıklardan ibaret bir seraptayız. Varlığın içindeki yokluktayız. Yoksulluğumuz ve yoksunluğumuz: Aşk. Aşkımız yok, aşk gözümüz yok. Aşkın gözleri ile bakamıyoruz birbirimize.

Yalnız insanda değil, bütün canlılarda ilahi aşkın izleri gizlidir, görmek isteyene.

Gökten tek bir yıldız düşürmekle kâinatı keşfettiğini sananların yanılgılarını hangi kalem yeterince anlatabilir ki?

Aşkın vahasında suyun serabıdır sevgili, Her adımında kumlar sesi ile yonar tutuşur. Aşkımın zekâtı ise her dökülen gözyaşı, Şimdi bir elif miktarı sus sevgili. Seni susarak özlemeyi bahşet.

Kâh sinede boy gösteren kâh ruhta ortaya çıkıveren kâh hicrana yönelen.  Gönül kazanını kaynatan sen, suyu çamuru yakan sen. Sen ki esrarın en has şarabı, akıl âleminden yansıyan aydınlık. Gecelerimizin, Hud perdesi.

Âşıkların tabibi, âlemi ıslah eden, perişan kılan, alıp götüren sel, aşk yetiştiren şah…

Aşk davasına giriştim, yeminler içtim. Aşk yüzünden malımı, mülkümü, adımı sanımı yitirdim.

Ara yolcu! Ama sadece aramak için arama! Adanmak olsun arayışın.askin gozyaslari hamus sinan yagmur

Dua dua gel yolcu. Duası tutmayanlar görsün aşk için ölmek nasıl olurmuş!

Bir adam meçhule tırmanıyordu topraktan: arkası uçurum, yanları duvar. Bir adam ölümü tırpanlıyordu: önü şahadet, cesedi kuyulara emanet.

Bir adam geliyordu Konya’ya. Hiç saymamıştı, hiç bilmiyordu kaç sabah güneşle selâmlaştığını, kaç gece yıldızlarla bakıştığını.

 

3.39/5 (23)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺