Aşk ve Gurur-Jane Austen

Jane Austen’in Aşk ve Gurur Kitabını Oku, Jane Austen’in Gurur ve Önyargı Kitabını Oku, Jane Austen’in Aşk ve Gurur Kitabından Alıntılar, Jane Austen’in Aşk Kitapları, Eserleri, Romanları ve Kitapları, Jane Austen’in Aşk ve Gurur Kitabından Sözler, Jane Austen’in Aşk ve Gurur Kitabının Konusu, Jane Austen’in Gurur ve Önyargı Kitabından Alıntılar, Jane Austen’in Gurur ve Önyargı Kitabından Sözler, Jane Austen’in Gurur ve Önyargı Kitabının Konusu.

Orijinal adı ‘Pride and Prejudice’ olan Jane Austen’in unutulmaz romanı Türkçeye Türkiye İş Bankası Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri’nde ‘Gurur ve Önyargı’ olarak Can Yayınları tarafından da ‘ Aşk ve Gurur’ çevrilmiştir.

Jane Austen‘in ölümsüz eseri 2005 yılında Aşk ve Gurur adıyla sinemaya uyarlanmıştır ayrıca Seth Grahame Smith’in kaleme aldığı Aşk ve Gurur ve Zombiler ismi ile de sinemaya uyarlanmıştır. Sinemaya da uyarlanan Aşk ve Gurur veya Gurur ve Önyargı romanından alıntılar, sözler:

Kibir ve gururu dize getirebilecek tek gerçektir, AŞK…

Varlıklı ve bekâr bir erkeğin evlenebileceği bir eş arayışında olduğu tüm dünya tarafından benimsenmiş bir gerçektir.

Bay Bingley yakışıklı ve kibardı; hoş bir yüz ifadesi, rahat ve doğal bir tavrı vardı. Kız kardeşleri de hoş hanımlardı ve adamakıllı şık giyinmişlerdi.ask ve gurur kitabi

Bayan Bennet, beş kızının yardımına rağmen, konuyla ilgili sorulabilecek ne kadar soru varsa hepsini sorduysa da, Bay Bennet’in ağzından Bay Bingley’le ilgili tatmin edici bir bilgi almayı başaramadı. Adama her yönden saldırmayı denediler; açık ve net sorular, kurnaz varsayımlar, uzak ihtimaller, hepsini denediler ancak ne var ki Bay Bennet her birinden ustalıkla sıyrılmayı başardı. Sonunda Bayan Bennet kızlarıyla beraber, komşuları Bayan Lucas’ın elden düşme istihbaratına razı gelmek zorunda kaldılar. Kadının onlara verdiği rapor oldukça olumluydu. Sir William, Bay Bingley’e hayran kalmıştı. Epey genç, inanılmaz yakışıklı, korkunç kibar bir adamdı ve en önemlisi de, bundan sonraki baloya geniş bir arkadaş grubuyla katılmayı planlıyordu. Bundan daha güzel bir haber olabilir miydi?! Dans etmeyi sevmek, aşka atılan ilk adımlardan biri anlamına gelirdi; Bay Bingley’in aşk hayatıyla ilgili çok güçlü umutlar beslenmeye şimdiden başlanmıştı.

Gurur ve kibir kelimeleri çok kere birbirine karıştırılırsa da, gerçekte başka şeylerdir. Bir insan kibirli olmadan da gururlu olabilir. Gurur daha çok kendi nefsimize karşı duyduğumuz saygıyla ilgilidir; kibirse başkalarının bize duymasını istediğimiz saygıyla ilgilidir.

Kadınların düş gücü pek hızlı işler; bir anda beğenmekten aşka, aşktan evliliğe sıçrar.

Bana kalırsa aynı şekilde sönüp giden çok aşk vardır. Şiirin aşkı kapı dışarı kaçırdığını acaba ilk önce kim keşfetti?

Ben öteden beri şiiri aşkın gıdası sayarım.

Kişi gerçekten zekiyse, gururunu her zaman iyiye kullanabilir.

Gurur onun en iyi dostu olmuştur. Onu erdeme her şeyden fazla yaklaştıran duygu budur.

Bundan daha derin bir sevgi görmedim desem yeridir; gözü kimseyi görmüyor gibiydi ve hep Jane ile ilgileniyordu. Her karşılaşmalarında bu daha kesin, daha göze çarpar bir durum alıyordu. Kendi verdiği baloda iki veya üç genç leydiyi dansa kaldırmayarak gücendirdi; iki kez de benim sözlerimi cevapsız bıraktı. Bunlardan güzel belirti olabilir mi? Etrafa aldırış etmemek, aşkın ta kendisi değil midir?ask ve gurur oku

İçinden, “Ne çirkin davranmışım ben!” diye yakındı. “Ben ki görüşlerimin yerinde oluşuyla övünürüm! Kimsenin aklını beğenmem! Ablacığımın iyi ve insancıl davranışlarını yere ve çevremdekilerde kusur bulacak yan ararım. Bu derece yanılabileceğimi anlamak benim için ne büyük sarsıntı! Ama yerden göğer kadar hak ettim ben bu silleyi! Wickham’a aşık olsaydım ancak bu kadar kör gibi gözü kapalı gezebilirdim. Ama aşık bile değildim. Beni bu derece yanıltan kendimi beğenmişliğimdir. Tanışmamızın daha başlangıcında bu iki erkekten birinin bana gösterdiği soğukluk beni gücendirmiş, öbürünün hayranlığıysa gururumu okşamıştı. Böylece peşin karar ve yargılarla gözümün bağlanmasına baş eğdim ve sağduyuyu bir kıyıya itiverdim. Şu dakikaya dek meğer ben kendi kendimi bile tanımıyormuşum.

Bay Bennet, kıvrak zekâsı, alaycı esprileri, kayıtsızlığı ve kaprisleriyle öylesine karmaşık bir adamdı ki, yirmi üç yıllık evlilikleri bile karısının karakterini anlamasına yetmemişti. Oysa onu anlamak hiç de zor değildi. Kıt anlayışlı, biraz cahil ve dengesiz bir kadındı. Beğenmediği bir şey olduğunda bahaneyi hep sinirlerinde arardı. Hayatının tek amacı kızlarını evlendirmek, gezip tozmak ve dedikodu yapmaktı.ask ve gurur filmi izle

Dünyayı daha iyi tanıdıkça, hoşnutsuzluğum artıyor ve her geçen gün, insan karakterinin kararsızlığına ve insanların görünüşlerine ne kadar az bel bağlanabileceğine olan inancımı doğruluyor.

Etrafa aldırış etmemek, aşkın ta kendisi değil midir?

4.61/5 (784)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.