Aşk, Sanat ve Servet-Çetin Altan

Aşk, Sanat ve Servet Kitabının Yazarı Kimdir, Çetin Altan’ın Aşk, Sanat ve Servet Kitabından Sözler, Çetin Altan’ın Aşk, Sanat ve Servet Kitabının Özeti, Çetin Altan’ın Aşk, Sanat ve Servet Kitabının Konusu, Çetin Altan’ın Aşk, Sanat ve Servet Kitabı Hakkında.

Bu küçük kitapta kadın erkek ilişkilerinin ta eski dönemlerden günümüze kadar hiç dinmeden sürmüş rüzgarları, sanat ve düşünce fanusundan süzüle süzüle, gizemli birtakım gönül yeldeğirmenlerinin pervanelerini döndürüyor…

Ve bir şey daha var, servete dayanan “varlıklı olma” tutkularıyla yaratıcılığa dayanan “var olma” tutkuları.

Onun için bu kitabın adını Aşk, Sanat ve Servet koyduk…

Daha öncekilerin dünyadan gelip geçerken bıraktıkları izlerle, kendimizin bıraktığı izleri bir ölçüde kıyaslamak ve insanlığın büyük hayat serüveninde yaşanmış duyguların pek de birbirine yabancı olmadığını göstermek için yapılmış mütevazi bir çalışma işte…

Hayat sade yaşandığı kadar değil, anlatıldığı ve anlatımı paylaşıldığı kadar da vardır.

Çetin Altan’ın İnkılap Kitabevi tarafından yayımlanan 280 sayfadan oluşan Aşk, Sanat ve Servet kitabından en güzel alıntılar:

Aslında hiçbir din sanıldığı kadar bağnaz değildir. Yoksa başlangıçta kimse benimsemezdi o dini… Ama zamanla, o dinden doğanların kuşakları çoğaldıkça, ruhani otoriteyi ellerinde tutanlar, güçlerini pekiştirmek için kuralları sertleştirmeye başlarlar… Ve öyle bir yer gelir ki sonunda insanlar, ‘al abdestini ver pabucumu’ demek zorunda kalırlar.

Uygarlık nedir? Uygarlık, yaşamı kolaylaştırmak için yapılan ortak çabaların toplamıdır.

Onun için elektriğin, telefonun, uçağın icadı da uygarlığın parçasıdır, arabayı bir başkasının arabası arkasına park etmemek de…

Yerel ölçüleri en mutlak ölçüler sanınca, evrensel vitrinlerin içine oturmak zorlaşıyor.

Bizim uluslararası tribünlerde bir türlü yeterince “popüler” olamayışımızın bir nedeni de; kendi değer yargılarımızın doğruluğuna, yer çekimi yasasına inanır gibi, aşırı bir kesinlikle inanmamız.

Yollar, kaldırımlar, kanallar da uygarlığın parçasıdır, karşısındakinin gönlünü kırmadan konuşmak da.

Ask Sanat ve Servet cetin AltanBir toplum için en korkunç şey, çapsızlığını ukala bir şişkinlik arkasında saklamaya çalışanların, kendilerine benzemeyenleri ortak bir dayanışmayla durmadan tırpanlamaya kalkmalarıdır. Böyle bir belaya uğramış toplumları, ne kadar kalkınırlarsa kalkınsınlar, külüstür bir görüntüden kimse kurtaramaz.

Milyarder olmak zor. Sanatçı olmak daha da zor.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.