Arabistanlı Lawrence Sözleri

Dünyanın En Ünlü Ajanlarından Biri Olan 1. Dünya Savaşı Esnasında Arapları Osmanlı’ya Kışkırtması İle Bilinen Arabistanlı Lawrence’ın Söylediği Sözler.

T. E. Lawrence veya bilinen lakabı ile Arabistanlı Lawrence’ın kaleme aldığı Bilgeliğin Yedi Sütunu kitabını daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık.

1. Dünya Savaşı döneminde birçok ajan vardı ama hiç kimse Arabistanlı Lawrence veya ona bildiği her şeyi öğreten İngiliz kadın ajan Gertrude Bell gibi belki de şimdiye kadar bu kadar ünlü olamadı.

Tam adı Thomas Edward Lawrence olan Arabistanlı Lawrence 16 Ağustos 1888 tarihinde doğmuş ve 19 Mayıs 1935 tarihinde ölmüştür. Arabistanlı Lawrence, Üstün Hizmet Madalyası ve Fransız Şeref Lejyonu Madalyası ile ödüllendirilen birisidir.

Arabistanlı Lawrence’ın hayatı kitaplara ve filmlere konu olmuştur. Arabistanlı Lawrence’ın başyapıtı olarak bilinen eseri ise; İngilizce özgün adı Seven Pillars of Wisdom olan Bilgeliğin Yedi Sütunu kitabıdır.

Arabistanlı Lawrence’ı kısaca tanıdıktan sonra şimdi sırada Arabistanlı Lawrence’ın söylediği sözleri paylaşmakta.

Bu yazımızda İngiliz ajan Arabistanlı Lawrence’ın söylediği sözleri paylaşacağız.

Arabistanlı Lawrence’ın söylediği sözler:

Kesin başarıda övünülecek bir onur yoktur ancak kesin bir yenilgiden; çok fazlası zorla elde edilebilir.

Arabistanli Lawrence SozleriAnnemden farksız, bildiğim her şeyi ondan öğrendim. İngiliz kadın ajan Gertrude Bell ile ilgili olarak söylediği söz.

Osmanlı zabitlerinin üniforma düğmelerinin altın kaplama olup her kim zabit düğmelerinden beş adet getirirse, bu düğmeler, iki İngiliz lirasına satın alınacaktır.

Osmanlı İmparatorluğu’nu Ortadoğu’da parçalama başarısını, yöredeki etnik mozaiği birbirine karşı kullanarak elde ettim.

2.56/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺