Arabesk ve Müslüm Gürses-Caner Işık-Nuran Erol Işık

Müslüm Gürses’in Arabesk Serüvenini ve Arabeski Anlamak İçin Yazılmış Kaynak Eser.

Prof. Dr. Nuran Erol Işık ve Caner Işık’ın Arabesk ve Müslüm Gürses Kültürel Dünyamızı Anlamak kitabı ile ilgili paylaşımlara geçmeden önce Müslüm Gürses’in en güzel sözlerinin yer aldığı Müslüm Gürses Sözlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Prof. Dr. Nuran Erol Işık ve Caner Işık’ın uzun süren araştırmalar neticesinde kaleme aldığı Arabesk ve Müslüm Gürses Kültürel Dünyamızı Anlamak kitabı Müslüm Gürses ve Arabesk üzerine yazılmış eşsiz bir eser.

Prof. Dr. Nuran Erol Işık ve Caner Işık’ın Arabesk ve Müslüm Gürses Kültürel Dünyamızı Anlamak kitabının ilk baskısı 2002 yılında yapılmıştır.

kitabını ilk baskısı kitap akademik çevreler ve ilgililerin dışında pek fazla dikkat çekmemiştir. Kitabın hazırlanması sürecinde Müslüm Gürses’in hitap ettiği kişilerle birebir görüşmeler yapılmıştır.

Prof. Dr. Nuran Erol Işık ve Caner Işık’ın Arabesk ve Müslüm Gürses Kültürel Dünyamızı Anlamak kitabı 2013 yılında Ferfir Yayınları’ndan çıkmıştır.

Ferfir Yayınları tarafından yayımlanan Prof. Dr. Nuran Erol Işık ve Caner Işık’ın Arabesk ve Müslüm Gürses Kültürel Dünyamızı Anlamak kitabı 295 sayfadan oluşmaktadır.

Bu kitap, iki akademisyenin uzun zaman alan incelemesinden ortaya çıkmış bir çalışmadır. 1997 yılında başlayan inceleme, son dört yılda bilgilerin de güncellenmesiyle son şeklini almıştır. Çalışma bir yandan arabeski anlama ve anlamlandırma sorununa eğilirken diğer yandan bir fenomen haline gelen Müslüm Gürses’in serüvenini ele alıyor.

Müslüm Gürses ne zaman keşfedildi? Hangi yıllarda gündeme oturdu?

Arabesk Müslüm Gürses’e ne verdi, Müslüm Gürses arabeske ne kattı?

Zamanla hayranları ve fanatikleri oluşan Müslüm Gürses fenomeni bugün arabeskin neresindedir?

Müslüm Gürses; dışlanmışların, mağdurların, altta kalmışların müziğini mi temsil ediyor?

Bunun gibi birçok soru bu çalışmada karşılığını buluyor. Alanında tek ve en kapsamlı eser olan bu çalışma, başta iletişim fakülteleri, sosyoloji bölümleri, müzikoloji ve konservatuarlar olmak üzere birçok alanda kaynak eser olma özelliği taşıyor.

Prof. Dr. Nuran Erol Işık ve Caner Işık’ın Arabesk ve Müslüm Gürses Kültürel Dünyamızı Anlamak kitabından alıntılar:

Arabeskin anlam dünyası üzerine yapmış olduğumuz çalışmamızın ilk baskısı 2002 yılında Bağlam yayınları tarafından ”Arabeskin Anlam Dünyası: Müslüm Gürses Örneğinde” adı ile çıkmıştı. Çalışmanın önemli kısmı 1997 yılında yapılmış olmasına rağmen kitap haline gelmesi uzun bir sürecei gerekli kılmıştı.

Ben keder üretir, dert yaratırım

Âleme ibret her bir satırım

Kırk yılın başında halim hatırım

Sorulsa ne yazar sorulmasa ne

Arabesk ve Muslum GursesKaderin üretildiği ve yaşamın ”dert yaratarak” anlamlı kılındığı kültürel anlam dünyası, Türk toplumuna ait bir ifadelendirmeyi karşımıza çıkarmaktadır. Bazı insanların bile bile kendilerini bir ”ateşin” veya kendilerini üzecek bir sorunun içine atarmış gibi göründüğü durumlarda bu ”ateşin” içine atılış belki yaşamın getirmiş olduğu bir zorunluluktan belki de yeni karşılaşılan sorunu bilememekten kaynaklanmaktadır.

Arabesk, toplumun derinliklerine inen, ancak özellikle sanayileşmeyle, dolasıyla modernleşmeyle birlikte kentlerde yaşamaya başlayan insanların yeni oluşan toplumsal yapıya uygun olarak, kendi iç dinamikleriyle oluşturduğu karmaşık bir bütündür.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺