Antoine de Saint Exupery Küçük Prens Roman Özeti

Antoine de Saint Exupery’in Ölümsüz Eseri; Özgün Fransızca Adı Le Petit Prince Olan Küçük Prens.

Antoinede Saint-Exupery’in 1943 Yılında Yayımlanan Hikâye Kitabı Küçük Prens Birçok Farklı Dile Çevrilmiştir.

Ayrıca Antoine de Saint Exupery’in Küçük Prens kitabının kısa özetini Antoine de Saint Exupery Küçük Prens Kitap Özeti sayfasında ve Antoine de Saint Exupery Küçük Prens kitabından en güzel alıntıları Küçük Prens-Antoine de Saint Exupery sayfasında bulabilirsiniz.

Fransız Yazar ve Pilot Antoine de Saint-Exupery’in En Ünlü Eseri Küçük Prens Kitabının Özeti.

İnsanların büyüdükçe nasıl çocuk ruhunu kaybettiğini anlatan bir hikâye olan küçük prens hikâyesi büyük küçük demeden her kesimin okuması gereken baş kitaplar arasında yer almaktadır…

Pilot olan yazarımız her zamanki uçak seyahatlerinden birinde uçağın arızalanması sonucu acil iniş yapmak zorunda kalmıştır. Acil inişin çölde gerçekleşmesi ve sadece 8 günlük sularının kalması Pilotu oldukça düşündürür. Uyumaya başlar ve uyukladığı sırada rüyasında küçük bir çocuk görür. Bana bir koyun çizer misin diye soran çocuğa pilot ben çizme bilmem ki der. Bunun önemli olmadığını söyleyen prens yine de çizmeye çalışmasını söyler. Bunun üzerine pilot küçükken yılan resmi çizdiği fakat kimsenin beğenmediği bu resim çizer. Büyüklerinin yaptığı bu resmi beğenmemesi üzerine tamamen resim sevdasından uzaklaşır ve pilot olur.

Pilot yılan resmini çizmiştir fakat prens bu resmi beğenmemiştir. Fil yutmuş bir boğa yılanı çizmeni istemiyorum diyen prens karşısında pilot şaşırır. Çünkü daha öncesinde bu resmi çizip gösterdiğinde kimse anlayamamıştır. Prens ben yılan resmi istemiyorum bana koyun resmi çizer misin der? Bunun üzerine koyun resmi çizmeye çalışan pilot resmi gösterir fakat yine prens beğenmez. Prensin beğenmemesi üzerine tekrar resim çizen pilot bu sefer bir kutu yapar ve koyunun kutu içerisinde olduğunu söyler. Bunun üzerine prens bu resmi çok beğenir ve tamam der.

kucuk prens roman ozetiBu dakikadan sonra küçük prens ile pilot arasında konuşmalar başlar ve prens gezdiği diyarları ve başından geçen önemli olayları pilota anlatır. Birçok gezeğeni gezdiğini söyleyen prensi 7. Gezegen olarak Dünya’ya geldiğini söyler. Yaşadığı gezegenlerdeki olayları bir bir pilota anlata prensi pilot kadar kendisi de bu konuşmadan hoşnut kalmıştır.

Gitme zamanı geldiğinde ise prens uçağı tamir eder ve herkes gitmesi gereken yere yani pilot uçak seferine prens ise bakması gereken bir çiçeğe gider. Yazarımız bu olayı asla aklından çıkaramaz…

3.73/5 (15)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.