Anne Frank’ın Hatıra Defteri-Anne Frank

Anne Frank’ın Anne Frank’ın Hatıra Defteri Kitabını Oku, Anne Frank’ın Anne Frank’ın Hatıra Defteri Kitabından Alıntılar, Anne Frank’ın Anne Frank’ın Hatıra Defteri Kitabından Sözler, Anne Frank’ın Anne Frank’ın Hatıra Defteri Kitabının Konusu.

Epsilon Yayınları tarafından yayımlanan Anne Frank’ın Hatıra Defteri kitabının çevirisi Hakan Kuyucu tarafından yapılan tam adı Anneliese Marie Frank olan Almanya’daki Yahudi Soykırımı’nın simge isimlerinden olan Anne Frank’ın Anne Frank’ın Hatıra Defteri kitabından alıntılar:

Anne Frank 12 Haziran 1942 ile 1 Ağustos 1944 arasında günlük tutmuştur.

Mektupları, radyoda sürgün olan Kültür ve Bilim Bakanı Bolkestein’in konuşmasını dinleyene kadar sadece kendine yazdı. Bolkestein, savaştan sonra Hollanda halkının Almanlardan gördüğü zulme şahitlik eden tüm belgelerin toplanıp yayınlanması gerektiğini söylüyordu. Örnek olarak da günlükleri veriyordu. Bu sözler Anne Frank’ı çok etkiledi ve savaştan sonra bir kitap çıkarmaya karar verdi. Günlükleri bu kitap için temel olacaktı.

Anne Frank Bergen Belsen kampında 1945 yılının Mart ayında 15 yaşında öldü. Aileden hayatta kalan tek kişi olan Otto Frank onun günlüğünü yayınladı. Anne Frank’ın Hatıra Defteri o zamandan beri dünyada en çok okunan kitaplardan biri oldu. Otuzun üzerinde dile çevrildi ve 16 milyon adet satıldı.

Ülkemizde de yayınlandığı ilk yıldan beri aynı İlgiyle okunan, okullarda öğretmenlerin referans kitap olarak tercih ettiği vazgeçilmez kitaplardan biri oları ANNE FRANK’IN HATIRA DEFTERİ’ni gözden geçirilmiş baskısı ve orijinal dilinden yeni çevirisiyle bir kez daha okuyucularla buluşturmaktan onur duyuyoruz.

Bana ‘Hollanda Destanları ve Efsaneleri’ adında gösterişli bir kitap hediye ettiler; ama yanlışlıkla serinin ikinci bölümünü almışlar; bu yüzden değiştirmek zorunda kaldım. Helene Teyze bir yap-boz daha getirdi, Stephanie Teyze sevimli bir broş ve Leny Teyze ise ‘Daisy’nin Dağ Tatili’ isimli tek bir kitap…

Pazar öğleden sonra doğum günümü kutladık. Rin-Tin-Tin filmi sınıf arkadaşlarımın çok hoşuna gitti. İki broş, bir kitap ayracı ve iki kitap armağan edildi bana. Şimdi önce sınıf ve okul hakkında bazı şeyler anlatacağım ve öğrencilerle başlayacağım.

Hatıra defteri tutmak benim gibi biri için tuhaf bir duygu. Yalnızca daha önce hiç yazmadığımdan değil. İleride ben de dâhil hiç kimse on üç yaşında bir kızın içinden geçenlerle ilgilenmeyecekmiş gibi geliyor. Ama aslında bunun hiçbir önemi yok, ben yazmak ve daha da önemlisi kalbimden geçen bir sürü şeyi ortaya dökmek istiyorum.

Erkekler hakkında da da söylenecek çok şey var. Ya da belki o kadar da çok yoktur.

Artık susmalıyım. Yakında yine yazacağım, söyleyeceğim çok şey var. Hoşça kal! Sen bir harikasın!

Şimdiye kadar kimseye açamadığım her şeyimi sana açabilmeyi umuyorum. Umarım sen benim için büyük bir huzur ve destek kaynağı olursun.Anne Frankin Hatira Defteri Anne Frank

Seni yanıma aldığım için öylesine memnunum ki!

Anne, 1944 baharında sürgündeki Eğitim Bakanı Bolkenstein’ın Oranje radyosunda yaptığı konuşmayı duyana kadar yazıları sadece kendisi için yazmıştı. Bakan konuşmasında, Alman işgali altındaki Hollanda halkının acılarına tanıklık eden her şeyin kamuoyuna açık hale getirileceğini söylüyordu. Örnek olarak, tutulan günlükleri de sayıyordu. Bu konuşmanın etkisinde kalan Anne Frank, savaştan sonra bir kitap yayımlamaya karar verdi. Günlüğü, bu kitap için temel oluşturacaktı.

3.3/5 (10)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺