Anadolu Uygarlıkları-Ekrem Akurgal

Ekrem Akurgal’ın Anadolu Uygarlıkları Kitabını Oku, Ekrem Akurgal’ın Anadolu Uygarlıkları Kitabından Alıntılar, Ekrem Akurgal’ın Anadolu Uygarlıkları Kitabından Sözler, Ekrem Akurgal’ın Anadolu Uygarlıkları Kitabının Konusu.

Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ın Net Yayıncılık tarafından yayımlanan Anadolu Uygarlıkları kitabı Anadoluki Uygarlıklar hakkında bize geniş bir bilgi vermektedir. Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ın Anadolu Uygarlıkları kitabından alıntılar:

Kitapta Anadolu`nun M.Ö: 2500 – M.S 395 tarihleri arasındaki uygarlıkları ayrıntılı bir biçimde ele alınmış, ayrıca tarihten önceki çağlarM.Ö. (600.000-2.500) ile Bizans, Selçuk ve Osmanlı Kültürleri de toplu bakış halinde sunulmuştur.

Kitapta Hatti, Hitit, Hurri, Geç Hitit, Urartu, Fryg, Yunan Arkaik, Yunan Hellenistik dönemlerinin bütünü, Roma Dönemi`nin bir bölümü yazarın kendi araştırmalarının sonuçlarıdır. Buna karşılık Hitit ve Hurri tarihleri Hititologların çalışmalarından yararlanılarak yazılmıştır.

Madenin kullanılmaya başlaması ile insanlık için yeni olanaklar ve gelişmeler sağlanmış bulunmaktadır. Herkesin büyük ilgisini çeken bakırı elde edebilme, karşılığında başka değerli maddeleri, dokuma ve seramik gibi mamul eşyayı değiştirme isteği, ticareti doğurmuş ve insan toplulukları arasındaki bu alışveriş istek listelerini, envanter eşyasının tesbitini ve karşılıklı haberleşmeyi gerektirmiştir. Bu nedenle semboller, resimli işaretler biçimindeki ”hieroglyph” yani ”kutsal yazı” anlamına gelen yazı ortaya çıkmıştır.

Anadolu Yarımadası’nun bugün için bilinen en eski adı ”Hatti Ülkesi” idi. İlk defa Mezopotamya yazılı kaynaklarında Akkad sülalesi döneminde (M.Ö. 2350-2150) kullanılan bu adlandırma, M.Ö. 7. yüzyıl Assur yıllıklarında görüldüğü üzere, M.Ö. 630 tarihlerine değin süre gelmiştir.anadolu kultur tarihi ekrem akurgal

Madduvatta ben güneşin babasına ettiği yemini bozdu ve bütün Arzava Ülkesi’ni aldı diye yakınıyordu.

Hitit sosyal yaşamının bir başka belirgin özelliğini kral eşlerinin sahip oldukları saygınlıkta buluyoruz.

Hellen savaşçılarında görülen çeşitli miğfer tipleri de Assur, Geç Hitit ve Urartu örneklerinden esinlenerek yapılmışlardır.

2/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺