Amatör Denizci El Kitabı-Sezar Atmaca

Sezar Atmaca’nın İlk Baskısı 2005 Yılında Yapılan Amatör Denizci El Kitabı Adlı Eserinin Yenilen Baskısı İle Kitapseverlerle Buluştu.

Denizcilik ile ilgilenen, ilgi duyan, Denizcilik ile bilgilere sahip olmak isteyen, amatör denizcilik hakkında bilgilerin yer aldığı Sezar Atmaca’nın Amatör Denizci El Kitabı yeni baskısı yayımlandı.

Sezar Atmaca’nın Amatör Denizci El Kitabı adlı kitabı Amatör Denizcilik Federasyonu Yayınları etiketi ile 2015 yılının Mart ayında dokuzuncu baskısı ile kitapçılarda yerini aldı.

Amatör Denizcilik Federasyonu Yayınları tarafından yayımlanan Sezar Atmaca’nın Amatör Denizci El Kitabı adlı denizcilik kitabı 312 sayfadan oluşmaktadır.

Sezar Atmaca’nın 2005 yılında yayımlanan Amatör Denizci El Kitabı adlı eserinin ilk baskısını web sitemizde Amatör Denizci El Kitabı-Sezar Atmaca başlığı altında bulabilirsiniz.

İlk baskısı 2005’te yapılan Amatör Denizci Elkitabı’nın “gözden geçirilmiş yeni baskı”sına yeni çizimler/bilgiler içeren 32 sayfa eklendi ve kapak/sayfa tasarımı yenilendi. Sözlük bölümünde yer alan kelimelerin İngilizce karşılıklarının da eklendiği 312 sayfalık bu baskıda 275 renkli çizim/fotoğraf ve 13 tablo yer alıyor. Sezar Atmaca’nın hazırladığı Amatör Denizci Elkitabı, denizciliğin kendine özgü kurallarını, disiplinini ve özgün dilini tanıtmak için tümüyle amatör denizciler tarafından yazılmış bir ilk kitaptır.

Amatör denizci; tekne, kano gibi bir deniz aracıyla “denizi kullanan” denizsever olarak teknenin sahibi, yolcusu, sporcusu, ekibi, kullananı, kiralayanı, hatta sevdalısı, meraklısı olabilir. Amatörlerin denizle ilişkileri profesyonelce (iş-meslek olarak) bir uğraş değil, Latince “amare” (sevmek) fiilinden gelen amatör bir ilişkidir. Amatör denizciler için tekne, sevgili ve/veya dost iken; deniz bizi, kıyıdan ufka ve daha da ötelere, yeni yolculuklara çağıran, sevgiyle bağlandığımız saygı duyduğumuz, mutluluk bulduğumuz alandır. Bu açıdan bakıldığında da denizciliği amatörlük dürtüsüyle öğrenmek yaşamımızda açılan yeni bir pencere, merakla çıkacağımız yeni bir yolculuktur.

Sezar Atmaca’nın Amatör Denizci El Kitabı adlı kitabından alıntılar:

Amator Denizci El Kitabi oku Sezar AtmacaAmatör kelimesi, latince sevmek (amare) fiilinden gelir. Latincede amatör-amatorius seven, sevgili, dost aşık anlamındadır ve örneğin amor sevgi, amatus sevilen, amicus da sevgili veya dost demektir.

Denizi gibi düşünmeyi öğrenmeye çalışın. Okuduklarınızı, öğrendiklerini denizde daha tecrübeli arkadaşlarınızla, eğiticilerle denemeye çalışın.

Ortaçağın sonuna kadar yelkenli gemiler sadece askeri, ticari ve balıkçılık amacıyla kullanılmışlar, hobi amaçlı olarak amatör denizcilik faaliyetleri ise 17. yüzyılda Hollanda’da başlamıştır.

3.48/5 (31)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺