Amat-İhsan Oktay Anar

Amat Kitabının Yazarı Kimdir, İhsan Oktay Anar’ın Amat Kitabının Konusu, İhsan Oktay Anar’ın Amat Kitabının Özeti, İhsan Oktay Anar’ın Amat Kitabından Sözler.

İhsan Oktay Anar’ın Amat kitabından alıntılar:

İlk kez öldürdüğünde 1 değil, sanki 1000 kişiyi öldürmüş olursun. Yeni doğmuş ve annesi tarafından emzirilen o bebeği öldürmüşsündür. Babasının başını okşadığı o çocuğu da, bir genç kıza aşkını ilan eden o delikanlıyı da, zavallı bir kadının kocasını da, savaşa giderken uğurlanan o masumu da. Bütün bu kişileri öldürmüş olursun. İkinci kez öldürdüğünde alt tarafı bir tek kişiyi öldürmüşsündür. Üçüncü kez ise kimseyi öldürmüş sayılmazsın.

Şarap içen birisi asla yalan söylemez. Sadece unutur o kadar! Dertlerini, sıkıntılarını, üzüntülerini, hepsini unutur.

Oysa dünya binde bir de olsa yanılma payı bırakanlara aittir bana kalırsa.

Geleceği bilme konusunda en çok başvurduğu yol, bir kitabın rastgele bir sayfasını açtıktan sonra gözüne ilişen cümleyi okuyup bundan bir anlam çıkarmaktı.

İster alın yazısı densin ister matematik, kesinlik özgür bir insanı daima çıldırtırdı.

Kalın, uzun ve ağarmış kaşlarının gölgelediği o ürkütücü yeşil gözleri varken, sözünü geçirmek için ayrıca bir de sopaya ihtiyacı olduğu söylenemezdi.

Ah! Sessizliği işitip karanlığı görmek keşke mümkün olsaydı.Amat ihsan Oktay Anar

Adlar da ölüler kadar ağırdır. Taşıyabilecek misin bu adı.

Öyle bir kadın olsun ki, iri ela gözleri bir ceylanın ki kadar masum ve bir o kadarda ürkek olsun; ölüm onları kapatsa bile kendine aşık bir zavallıya sevgiyle baksın. Saçları, gökyüzünden denize dökülen ay ışığı gibi esrarengiz ve gece kadar siyah olsun. Kiraz gibi dolgun ve biçimli dudaklarında öyle bir tebessüm olsun ki zavallı aşığının kalbi ısınsın.

2.29/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.