Ali Rıza Soyaslan Röportaj

Engelliler Alanında Kişisel Gelişim Kitapları Yazan Türkiye Beyazay Derneği Batı Bölge Başkanı Ali Rıza Soyaslan İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Ali Rıza Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Ali Rıza Soyaslan Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Ali Rıza Soyaslan: Öncelikle Türkiye’de önemli bir yere sahip kitapsozler.com site takipçilerini saygıyla selamlıyor, sevgiyle kucaklıyorum. Evliyim, Allah nasip ederse bir oğlum var. İletişim uzmanı olmakla beraber Siyaset Bilimi yüksek lisans mezunuyum. Şu anda Türkiye Beyazay Derneği Batı bölge başkanıyım. Engelliler alanında kişisel gelişim kitapları yazarak yaşamımı devam ettiriyorum.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Ali Rıza Soyaslan: Milliyet, Radikal, ozurlulergazetesi.com, engelsizgazete.com’da kadın portalında günlük köşe yazıları yazıyorum.

Şimdiye Kadar Yayınlanmış Kitabınız Var Mı? Varsa Kısaca Bahseder Misiniz?

Ali Rıza Soyaslan: Seninle Benim aramda fark var, Umut adlı kişisel gelişim kitabımız var. Kısaca öyküsünden bahsetmek istiyorum;  Engelli camiasına girdiğimde hayatımda çok büyük eksiklerin olduğu farkına vardım. Ben engelli değilim ama aile bireylerim engelli. Ailenin tek sağlıklı çocuğu benim. Engelli aileye sahibim. İşitme engelli Büyük ağabeyim 1993 yılı Kütahya Kungfu karate yarışmalarında derece yaptı. Küçük ağabeyim ise Denizlispor’da oynadı. Yani hayatları başarılar ile dolu. Akabinde Lokman Ayva ile tanıştım. Belki de başarıya açılan pencerelerimden biri lokman Ayva olmuştur. Çünkü benim ile onun arasında bir fark vardı. Umut, azim ve gayret dolu idi;  Lokman Ayva. Görme engeli kendisine engel olmamış ve başarıdan başarıya koşmuştu. Hatta hiç unutamam Lokman ayva ile ilk tanıştığımda Lokman ayva ve görme engellilerin bir toplantısına katılmıştım. 20 kişiydik ve herkes mesleklerini söylüyordu. Milletvekili, Başbakan müşaviri, avukat, hafız, yazar, genel müdür vs.. Sıra bana geldiğinde çok utandım. Hani ne iş olsa yaparım klasik sözü vardır ya. Bir nevi o duruma düştüm. O toplantı hayatımı çok değiştirdi. Görme engellilerin engelleri umut olmuş ve başarıdan başarıya koşuyorlardı. Onlarla benim aramdaki fark onların dünyalarının umut dolu olması idi. Bu süreçte uluslararası engellileri incelediğimde hayatım bir daha değişecekti. Şunu sordum kendime onlar mı engelli, biz mi? Çevremde kahvehane köşelerinde, stadyumlarda, şans oyunlarında o kadar hedefsiz, umutsuz insan var ki, anlatamam. Manevi açıdan baktığımızda ise yine durum farklıydı. Engellilerin Allah katında çok özel değeri olduğunu gördüm araştırmalarımda. Ahirette engelliler dünya yaşamında olmayan uzuvlarından hesaba çekilmeyeceklerdi. Engellilerin dünyası beni bambaşka dünyalara götürecekti. Neticede, engelli kardeşlerimizin başarı sırlarının, engelli ve engelli olmayanlara kişisel gelişim eğitimi olarak verilebileceğini fark ettim. Hamdolsun ortaya bu şekilde bir kişisel gelişim kitabı çıktı. Allah’ın izniyle Engellilerin iç dünyalarına hitap edebilecek, dünyalarını değiştirebilecek ve engellilerin engelli olmayanlara göğsünü gere gere hediye edebileceği bir kitap çalışması oldu. Ayrıca kişisel gelişim alanında tüm insanlara çok farklı bir yöntemle engellilerin başarı sırları çerçevesinde eğitim kitabı hazırlamaya çalıştık. Bu kitabın en güzel yanı onu herkesin okuyabilmesidir.

Yeni Kitap Çalışmanız Var Mı?

Ali Rıza Soyaslan: Evet var… İlk defa kitapsozler.com’da bahsetmek gerekirse Türkiye’de ilk olma niteliğini taşıyacak engelli çocuğu olan anne babalara yönelik ‘Engelli çocuklara Anne Baba Olma Sanatı’ adında kitabımız 1-2 aya çıkacak.

Kişisel Gelişim Alanında Kitap Yazıyorsunuz? Peki Mutluluğun Sırrı Nedir Sizce?

Ali Rıza Soyaslan: Mutlu olabilmek için 5 maddenin idrakinde olmak gerekir; 1- Yaratanda Allah, öldüren de… 2- Veren de o, Alan da o… 3- Teslim ol, kurtul… 4- Biz Allah’ın mülküyüz. 5- Ondan geldik yine ona döneceğiz. Allah’ın izniyle maneviyatı olan insan hem dünyada hem de ahirette mutlu ve huzurlu olacaktır.

Hayranlarınıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ali Rıza Soyaslan: Edmond Jabes’in güzel bir sözü vardır. ‘’Umut belki de gelecek sayfadadır. Kapama kitabı. ’Kitabın bütün sayfalarını çevirdim, ona rastlamadım.’ Belki de kitaptır umut.’’ Demiş. Kitaplarımızı takip etsinler. Hayatta bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak için yazılmıştır der bir sözde. Mümkünse Müslüman kardeşlerim hayatlarında mutlaka Kuranı Kerimin Mealini okusunlar. Dünyada ve ahirette mutluluğun sırrı Rabbimizin mesajlarını doğru anlayabilmektir. İnanır mısınız; her kuranı kerimin mealini okuyuşumda hayatım değişiyor, güzelleşiyor. Tavsiyem âcizane budur.ali riza soyaslan kitaplari roportaji

Ali Rıza Bey Kısa Ve Hoş Muhabbetiniz İçin Çok Teşekkür Ediyoruz. Sosyal Medya Hesaplarınız Va Rmıdır? Varsa Okuyucularımızın Size Ulaşabilmesi Adına Bizimle Paylaşabilir Misiniz?

Ali Rıza Soyaslan: Facebook, Twitter ve Instagram Ali Rıza Soyaslan hesaplarımız vardır. Bende ilgi alakanıza çok teşekkür ediyor, çok değerli site okuyucularınıza sevgilerimi iletiyorum. Sağlıcakla kalın.

Bu güzel röportaj için kitapsozler.com olarak Ali Rıza Soyaslan’a çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺