Ali Kuşçu-Ali Kuzu

Ali Kuşçu’nun Eserlerinin İsimleri Nelerdir, Ali Kuşçu’nun Fatih Sultan Mehmet’e Sunduğu Astronomi Kitabının İsmi Nedir, Ali Kuşçu’nun Kitapları, Ali Kuşçu’nun Hayatı, Ali Kuşçu’nun Biyografisi, Ali Kuşçu’nun Sözleri, Ali Kuşçu’nun Lakabı Nereden Geliyor, Ali Kuşçu’nun Hayatını Anlatan Kitaplar, Ali Kuzu’nun Ali Kuşçu Kitabının Konusu, Ali Kuzu’nun Ali Kuşçu Kitabından Sözler, Ali Kuzu’nun Ali Kuşçu Kitabı Kaç Sayfadır, Ali Kuzu’nun Ali Kuşçu Kitabı Hakkında.

Ali Kuzu’nun Ali Kuşçu kitabı Parola Yayınları’ndan çıktı.

Gerçek adı Ali Bin Muhammed olan Timur İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nda bir astronomi, matematik ve dil bilimci üzerine dünyaca ünlü araştırmalar yapmış olan Ali Kuşçu’nun hayatının anlatıldığı Ali Kuzu’nun Ali Kuşçu kitabı 144 sayfadan oluşmaktadır.

Ali Kuzu’nun Ali Kuşçu Bilgi Güneşi Gökbilimci kitabından alıntılar:

15. yüzyılda yaşamış önemli bir astronomi ve matematik bilginidir. Babası Timur’un torunu olan Uluğ Bey’in Doğancı Başısı idi. ‘’Kuşçu’’ lakabı buradan gelmektedir. Ali Kuşçu, Semerkand’da doğmuş ve burada yetişmiştir.

Uluğ Bey de dahil olmak üzere, Kadızade-i Rumi ve Gıyasüddin Cemşid gibi dönemin önemli bilim adamlarından matematik ve astronomi dersleri almıştır. Semerkand Gözlemevi’nin müdürü olan Kadızade-i Rumi’nin ölümü üzerine gözlemevinin başına geçmiştir. Ancak Uluğ Bey’in ölümü üzerine Semerkand’dan ayrılmış ve Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın yanına gitmiştir. Daha sonra Uzun Hasan tarafından, Osmanlılar ile Akkoyunlular arasında barışı sağlamak amacıyla Fatih’e elçi olarak gönderilmiştir.

Bir kültür merkezi oluşturmanın şartlarından birinin de bilim adamlarını bir araya toplamak olduğunu bilen Fatih, Ali Kuşçu’ya İstanbul’da kalmasını ve medresede ders vermesini teklif eder. Ali Kuşçu, Ayasofya’ya müderris olarak atanır. Burada Fatih Külliyesi’nin programlarını hazırlamış, astronomi ve matematik dersleri vermiştir. Verdiği dersler olağanüstü rağbet görmüş ve önemli bilim adamları tarafından da izlenmiştir.Ali Kuscu Ali Kuzu

Ali Kuşçu’nun astronomi ve matematik alanında yazmış olduğu iki önemli eseri vardır. Bunlardan birisi, Fatih’e sunulduğu için ‘’Fethiye’’ adı verilen astronomi kitabıdır. Diğer önemli eseri ise Fatih’in adına atfen ‘’Muhammediye’’ adını verdiği matematik kitabıdır.

3.21/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺