Ali Demir Sözleri

Ali Demir’in YGS İle İlgili Sözleri, Ali Demir’in YGS Hakkındaki Sözleri, Ali Demir’in LYS Hakkındaki Sözleri, Ali Demir’in Üniversite Sınavları İle İlgili Sözleri, Ali Demir’in Söylediği Sözler.

ÖSYM’nin başkanlığını yapmış olan Prof. Dr. Ali Demir’in sözleri:

Sorular Din Kültürü ile alakalı olacak. Zaten sorular hazırlanırken de öğrencilerin bütünü dikkate alınacak. Müşterek din kültürünü temsil eden sorular yer alacak. Örneğin namaz sorulmayacak. Mezheplere yönelik soru sorulmayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zaten ilkokul 4. sınıftan lise son sınıfa kadar zorunlu ders ve Anayasa’da da böyle. Sınava giren her öğrencinin cevaplayabileceği sorular sorulacak. Öğrenci herkesin girmek zorunda olduğu YGS’de din sorularını cevaplayacak ama LYS’de çok farklı test türleri olduğu için LYS-4 sınavına girmeyecekse din sorularını da yanıtlamayacak.

Soruları TÜBİTAK hazırlamadı. Bu yıl da sorular ne zor ne kolay; her zamanki gibi… YGS için.

Örneğin matematik bölümüne ben oturuyorum. Problem çözme olarak 14 soru soracaklar. Ellerinde 40 soru varsa seçiyorum. Diyorum ki,”5, 12, 21, 38’incileri alalım”. Uzmanlar bakıyorlar, uygun olanları alıyorlar. Aralarında uygun olmayan varsa, rastgele başka bir soru seçiyorum. Bu şekilde bütün soruları oluşturuyoruz. Bir bütün haline geldiğinde bir sorun olup olmadığına bakılıyor. Bu tamamen eski usul. Hedefimiz bunu otomatik yapmak. Bunu yaptığımızda bir zaman kazancımız olacak.

Gariptir, ÖSYM’nin 2010 yılına kadar ciddi anlamda bir soru bankası oluşmamış maalesef. Şimdi bütün gayretimiz onu oluşturmak. Neredeyse her hafta sonu Türkiye’nin dört bir tarafından gelen akademisyenlerle yoğun bir şekilde soru havuzu oluşturmaya çalışıyoruz. Bu nedenle arkadaşlarımızın iş yükünü on katına çıkarmış durumdayız şu anda. Daha önce YGS için 40 soru hazırlayan arkadaşımıza dedik ki, 400 soru hazırlayacaksın. Büyük destek veriyorlar, gayret gösteriyorlar; onu gerçekleştirdiler.

Ülkemizde aileler de çocuklarıyla birlikte sınava hazırlık sürecinin psikolojik boyutunu tüm hatlarıyla yaşıyor. Anne babanın çok küçük yaştan başlayan yüksek başarı beklentisi, çocuğun hatalarını düzeltmek için onu eleştirmek, yargı ifadesi taşıyan olumsuz sıfatlarla nitelemek (haylaz, tembel, sorumsuz, dağınık, pısırık, yavaş vb) çocuğun kendine olan güvenini zayıflatır. Bunun sonucu ortaya çıkan kaygının, başarıya olumlu yönde katkısı olmaz. Çocukları sınava hazırlandıkları sırada anne babalara düşen en önemli görev, onların çalışma isteğini artırmak ve onu çalışmaya teşvik etmek için kaygı yükseltici yaklaşımlardan kaçınmaktır.

Üniversite sınavlarına hazırlanan bir öğrencinin yaşadığı kaygının iki sebebi var. Birinci sebep bütünüyle gerçekçi ve akılcı bir temele dayanır. Sonuçları hayatın akışını etkileyecek, büyük bir yarışta olmaktan kaygı duymak. Diğer sebep de Anneme babama ne diyeceğim? Arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakacağım?, Tanıdıklarıma karşı mahcup olacağım! gibi düşüncelerle beslenir.ali demir sozleri

Adayın kendine güvensizliği, önemli ölçüde anne ve babasının bilerek veya bilmeyerek uyguladığı yaklaşımlarının sonucudur. Bu kadar çalışmayla sınav kazanılmaz, Bu kafayla gidersen, zor kazanırsın, Komşunun kızı tıbbı kazandı, aman beni mahcup etme! türünden yaklaşımlar genci çalışmaya teşvik etmez. Aksine yükselen kaygı sebebiyle onu adeta kıpırdayamaz duruma getirir.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺