Aldatma Sanatı-Kevin D. Mitnick-William L. Simon

Aldatma Sanatı Kitabının Yazarı Kimdir, Kevin Mitnick’in Kitapları, Bilgisayar Korsanlığı Hakkında Kitaplar, Hackerlik Hakkında Kitaplar, Bilgisayar Korsanlığı Hakkında Kitaplar, Hackerler İle İlgili Kitaplar, Kevin Mitnick’in Aldatma Sanatı Kitabını Oku, Kevin Mitnick’in Aldatma Sanatı Kitabından Sözler, Kevin Mitnick’in Aldatma Sanatı Kitabının Konusu, Kevin Mitnick’in Aldatma Sanatı Kitabının Özeti, Kevin Mitnick’in Aldatma Sanatı Kitabı Hakkında.

Kevin D. Mitnick ve William L. Simon’un kaleme aldığı Aldatma Sanatı kitabından alıntılar:

Teknolojiye dayalı güvenlik, Kevin gibi insanların kapatmamıza yardımcı olabileceği büyük açıklar bırakıyor.

İşlediğim suçların kaynağı meraktı.

İnsan unsuru aslında güvenliğin en zayıf halkasıdır.

Güvenlik çoğu zaman bir yanılgıdan ibarettir.

Aldanmamak için aldatma sanatının inceliklerini öğrenmelisiniz.

Anti virüs yazılımları, yazılım ve donanım temelli güvenlik sistemleri, kameralar, manyetik kartlar, güvenlik görevlileri vs… bunların hiçbiri, devletlerin, şirketlerin ve şahısların bilgi güvenliğini garanti edemiyor.

Bilgisayar korsanlığı -Hackerlık-suçundan hapse giren, dünyanın ilk dijital suçlusu Kevin Mitnick, bilgi güvenliği konusuna artık diğer cepheden bakıyor: Dünyanın en pahalı güvenlik sistemlerinin basit birkaç telefon konuşmasıyla ve bilgisayar klavyesine bile el sürmeden nasıl alt edilebileceğini gösteriyor; bilgi güvenliği sürecinin iyileştirilmesi için alınması gereken önlemleri sıralıyor. Bu, bir sihirbazın göz yanılsaması oyunları değil, tescilli bir toplum mühendisinin tecrübelere dayanan tavsiyeleri.

Kevin Mitnick, tanıdığım en katışıksız insanlardan biridir. Ona sorduğunuzda, eskiden yaptığı işin toplum mühendisliği olduğunu ve insanları kandırma üzerine kurulu olduğunu açıkça söyleyiverir. Ama Kevin artık bir toplum mühendisi değil, öyle olduğu zamanlarda bile amacı hiçbir zaman kendini zengin etmek ya da başkalarına zarar vermek değildi; ama bu, toplum mühendisliğini kullanarak ciddi zararlar veren tehlikeli ve yıkıcı suçluların olmadığı anlamına gelmez. Aslında Kevin’in bu kitabı yazma nedeni de tam olarak budur: sizleri onlara karşı uyarmak.

Bazı acemi bilgisayar korsanları ise teknolojiyi öğrenmekle uğraşmaz, bilgisayar sistemlerine girmek için korsan yazılımlar indirirler; bunlara yazılımcı veletler denir.

Zaman içerisinde toplum mühendisliği adını vereceğim olguyla ilk karşılaşmam lise yıllarımda, telefon beleşçiliği denen bir hobiye kendini vermiş başka bir çocukla tanışmamla oldu. Telefon beleşçiliği, telefon sistemlerini ve telefon şirketleri çalışanlarını sömürerek telefon ağını tanımanızı sağlayan bir çeşit korsanlıktı.

Bu benim toplum mühendisliğine ilk girişim, deyim yerindeyse ilk adımlarımdı. Arkadaşım ve kısa bir süre sonra tanıştığım başka bir telefon beleşçisi, telefon şirketini uydurma nedenlerle ararlarken benim de dinlememe izin verdiler.

O zamanlar, daha etkili programlar yapmak ya da gereksiz basamakları atlayıp işi daha hızlı yapabilmek için zamanının çoğunu bilgisayarları ve yazılımları kurcalamakla geçiren kişilere korsan derdik. Bu kelimenin anlamı artık iyice kötüye çekilip, “kötü niyetli suçlu” anlamında kullanılıyor.

Bir üçkâğıtçının iş tanımında iki uzmanlık alanı olduğunu söyleyebilirsiniz. İnsanları kandırıp paralarını çalanlar dolandırıcı alt grubuna girerler. Genellikle bilgi edinmeyi hedefleyerek, şirketlere karşı aldatma, etkileme ve ikna etme yollarını kullananlar ise diğer alt gruba, toplum mühendisliği grubuna girerler.Aldatma Sanati Kevin Mitnick-William Simon

Bir şirket paranın alabileceği en iyi güvenlik teknolojilerini satın almış; çalışanlarını, akşam eve giderken her şeylerini kilit altına alacak şekilde son derece iyi eğitmiş ve bina güvenlik görevlilerini sektörün en iyi güvenlik şirketinden kiralamış olabilir.

Yirminci yüzyılın en saygın bilim adamı olan Albert Einstein şöyle demiştir; “Yalnızca iki şey sonsuzdur, evren ve insanoğlunun aptallığı; aslında evrenin sonsuzluğundan o kadar da emin değilim.”

İnsanlar aptallarsa ya da daha sık görülen şekliyle, doğru güvenlik uygulamaları konusunda bilgisizlerse, toplum mühendisliği saldırıları başarılı olmaktadır.

4.25/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺