Al Capone-John Kobler

John Kobler’in Al Capone Kitabını Oku, John Kobler’in Al Capone Kitabının Konusu, John Kobler’in Al Capone Kitabının Özeti, John Kobler’in Al Capone Kitabından Sözler, Al Capone Sözleri, John Kobler’in Al Capone Kitabından Alıntılar.

John Kobler özellikle cinayet röportajlarıyla büyük ün yapmış ve ayrıca Amerika’nın en ünlü gazetecilerinden biridir. John Kobler üne kavuşturan ise Al Capone adlı kitabıdır. John Kobler bu kitap ile dünya çapında tanınmaya başlandı. 1930’lu yıllarda Chicago’yu haraca bağlayan ünlü gangsterlerin hayat hikâyelerini başlıca dillere çevirdi.

Dünyanın en ünlü mafya babalarından olan İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideri, Gangsterler Kralı Al Capone’nin hayatını anlatan John Kobler’in Al Capone kitabından alıntılar:

Koca Jim’in iş hayatının doruğunda parıldayan bir yıldızdı Cafe Collosimo. South, Wabash Caddesi 2126 numarada, 1910 yılında açılmış, dört yıl sonra iç dekorasyonu tamamen değiştirilmişti. Kısa zamanda Chicago’nun en lüks, en gözde gece kulübü durumuna gelmişti.

Bütün ülkeye ün salmıştı Cafe Colossimo, tanınmış sporcular, büyük iş adamları, üniversiteliler, gangsterler, gazeteciler, politikacılar, zengini, züppesi, ünlüsü, kötü ünlüsü, turisti, yerlisi doldururlardı.

Üç Sicilyalı şeref konuğu, ömürlerinde böylesine zengin bir şölen sofrasına oturmamışlardı. Nefis, bol biberli yemekleri atıştırıp, kilolarca kırmızı şarabı yuvarladıktan sonra, esmer Sicilyalı suratları al al olmuştu.

Capone eski bir geleneği izlemişti: Ceza infazından önce şölen!

Şehrin ‘’Halk Düşmanları’’ ( ki bu terimi kendisi uydurmuştu! sansasyon gazetelerinin gangsterleri sardırdığı romantik havayı dağıtmak için) arasında, Al Capone birinci sıradaydı

Napolli asıllı bir berber olan kırk bir yaşındaki Gabriel Capone, 26 Mayıs 1906 tarihinde Amerikan vatandaşlığına kabul edildiğini bildirir belgeleri eline aldı. Okuma yazması yoktu, İngilizce bilmiyordu; ama vatandaşlığa kabul edileceklerin okuma yazma bilmesi gerektiğine ilişkin kanun ancak bir ay sonra yürürlüğe girecekti. Napolili berber Amerikalı olmuştu böylece ve eski kanuna göre karısı ile çocukları da onunla birlikte vatandaşlık hakkını kazanıyorlardı.

Cook County eyalet seçimlerinin olaysız ve dürüst geçebilmesini Al Capone’den başka kim sağlayabilirdi? Chicago’nun zibidi belediye başkanı değil elbet.

Kısa bir süre manavlık yapan Gabriel, bu işte başarı sağlayamayınca, evinden üç beş adım ötede, Park Caddesi 69 numarada, bir berber dükkânı açtı.

Al Capone tipik İtalyan asıllı bir Amerikalı değildi; yabancı asıllı olmaktan özel bir gurur duymazdı çünkü. Basında, doğum yeri olarak Napoli ya da Sicilya verildi mi kızar, ‘’Ben İtalyan falan değilim,’’ derdi. ‘’Broklyn’de doğdum ben!’’ Doğum tarihi, 17 Ocak 1899’du.

Dövüşe meraklı İrlandalı çocuklar kendisine ”makarna” adını takmışlardı.

1880 yılında ülkelerinde başlayan büyük göç hareketinden itibaren sürüler halinde Amerikaya gelmeğe başlayan yoksul ve genellikle okumamış İtalyanlar, yeni ülkelerine uymakta çok büyük zorluklar çekmekteydiler.

Chicago’un eşi hiç bir yerde bulunamaz.al capone john kobler

Attıkları ilk önemli adımı bir kat daha gerekli kılan şey, Amerikalı eğlence düşkünlerinin yeni hareket kabiliyetiydi.

Chicago’daki reform hareketlerinin başlangıcı ile beyaz esir ticareti konusunda hükümet tarafından yürütülen ülke çapındaki bir soruşturma, hemen hemen aynı tarihlere rastlar.

İşin tuhafı, şudur ki, ömründe yakından ilişki kurduğu tek namuslu kız, Koca Jim’in yıkımına neden olacaktı. Çünkü yeraltı çevrelerinde, bu tür duygusal bir zayıflık, açık açık isyana teşvik demekti.

2/5 (1)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺