Akile Hanım Sokağı-Halide Edip Adıvar

Akile Hanım Sokağı Romanının Yazarı Kimdir, Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı Kitabını Oku, Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı Romanından Öyküler, Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı Romanından Sözler, Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı Romanının Konusu, Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı Romanının Özeti, Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı Kitabından Alıntılar.

Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı romanı haftalık haber aktüalite dergisi olan Hayat mecmuasında 1957 ile 1958 yılları arasında yayımlanmıştır. Daha sonra Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı romanı 1958 yılında kitap halinde yayımlanmıştır.

Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı romanı birbirinden bağımsız olarak üç öyküden oluşan bir kitaptır. Fakat bu üç öyküyü bir araya getiren, farklı dönemlerde yaşanan olayların mekânı olan Akile Hanım Sokağı’dır.

Halide Edip Adıvar’ın Akile Hanım Sokağı romanından alıntılar:

Sokaktan gelip geçenler de kılık kıyafet bakımından, çocuklar kadar birbirine benzemeyen insanlardır. Saçlı sakallı, kellifelli efendiler arasından geçen kadınlar da hiç birbirine benzemez.Akile Hanim Sokagi halide edip adivar

Herkes buraya “Akile Hanım Sokağı” der. Fakat bu isim sokağın başındaki levhada yoktur. Resmi adı Ahmet Kemal Sokağı’dır. Fakat eski adı olan” Akile Hanım Sokağı” kim bilir kaç yüz yıldır civar halkın hafızasında yer etmiş olacak ki bir türlü yeni adını benimseyemezler.

Bu iki konağın arasından İstanbul’un ev toplulukları, yüksek minareler görünür. Bunların arkasından da her akşam güneş batar, göğü ve bulutlan hayale sığmayan gizli renklere bular.

4.11/5 (65)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Yorumlarınızı Bekliyoruz. ☺